8 lutego uczniowie klasy 4a postanowili się wcielić w rolę bohaterów z baśni Hansa Christiana Andersena. Mogliśmy podziwiać Królową Śniegu, Calineczkę, Brzydkie kaczątko, Dziewczynkę z zapałkami, Słowika, Cesarza i wiele innych postaci.
Na lekcję języka polskiego przybył również ciekawy gość - uczeń przebrany za Andersena, który udzielił uczniom wywiadu. Opowiedział jak toczyły się jego przygody z pisarstwem. Początkowo wcale nie zamierzał zostać pisarzem dla dzieci. Widział swoją przyszłość w teatrze: najpierw jako aktor, potem dramatopisarz. Znalazł dla tego pomysłu wsparcie u mecenasów, którzy kazali mu najpierw skończyć szkołę i zakazali do tego czasu tworzyć literaturę. Kiedy kilka lat później opublikował pierwsze baśnie opowiedziane dla dzieci, wywołały one prawdziwą sensację.
W czasie lekcji uczniowie analizowali wiersz pt. „List do Andersena” Joanny Kulmowej, który bardzo ich zaciekawił. W końcowym efekcie uczniowie napisali list do Andersena.
Baśnie Andersena wprowadzają dzieci w świat bez prostych odpowiedzi i czarno-białych podziałów. Dzieci stykają się w nich z etycznymi dylematami, które później będą musiały same na własny użytek rozstrzygać. Mogą skonfrontować się z trudnymi sprawami, takimi jak nierówności społeczne, śmierć bliskich osób, nieszczęśliwa miłość, zazdrość, brak sprawiedliwości.
Dodała: E. Bujok
Zdjęcia: E. Bujok