WAŻNE WYDARZENIA W SZKOLE

Rok szkolny 2018/2019

dodał: R. Raszyk (14-11-2018, 06:13:14), zdjęcia: R. Raszyk

13 listopada odbyły się zawody miejskie z tenisa stołowego w kategorii klas 4-6, które organizowała nasza szkoła. Nasze dziewczynki w składzie: Maja Nieckarz, Martyna Armata i Nikola Smyk zajęły II miejsce, a chłopcy w składzie: Piotr Macura, Oliwier Gawlik i Adam Jurasz zajęli III miejsce. Większość z nich jest z klasy piątej, wiec może za rok będzie lepiej.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (14-11-2018, 05:33:14), zdjęcia: E. Bujok, Gazeta Ustrońska

11 listopada obchodziliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.  

O 10.30 w kościele ewangelicko-augsburskim w Ustroniu odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Następnie uczestnicy obchodów przeszli pod Pomnik Pamięci Narodowej, gdzie odbyła się uroczystość patriotyczna.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00 od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie przemówienie okolicznościowe wygłosił Burmistrz Miasta Ustroń – p. Ireneusz Szarzec. Odczytany został także apel poległych. Na zakończenie uroczystości delegacje samorządowców, pracowników instytucji miejskich i powiatowych, służb mundurowych, szkół oraz mieszkańców miasta złożyły kwiaty przy Pomniku.

O godzinie 13.00 odbył się Koncert Estrady Regionalnej „Równica” oraz Piknik Patriotyczny na Ustrońskim Rynku.

[zobacz zdjęcia]

[zobacz zdjęcia - Gazeta Ustrońska]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (14-11-2018, 05:29:45), zdjęcia: M. Szcześniewska-Gawlas

7 i 9 listopada w naszej szkole odbyły się turnieje tenisa stołowego dziewcząt i chłopców klas 4-6. Do rywalizacji przystąpiło 5 dziewcząt i 15 chłopców. Wyniki w kategorii dziewcząt: I miejsce Maja Nieckarz (kl.5a), II miejsce Nicola Smyk (kl. 6), III miejsce Martyna Armata (kl. 5a).  W  kategorii  chłopców,  po zaciętej rywalizacji I miejsce zdobył Piotr Macura (kl. 5a), II miejsce Adam Jurasz (kl. 5b), III miejsce Oliwier Gawlik (kl. 5a). Uczestnikom dziękuję za udział, a zwycięzcom gratuluję i życzę udanego występu 13 listopada w międzyszkolnych zawodach tenisa stołowego, które odbędą się w naszej szkole.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (14-11-2018, 06:17:41), zdjęcia: M. Szcześniewska-Gawlas

W naszej bibliotece pojawiło się wiele nowych, interesujących książek. W naszej klasie jest wielu  fanów  piłki  nożnej  dlatego  też  zainteresowała  nas książka o tej tematyce pt. " To jest futbol". Traktuje ona o tegorocznych Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej. W klasie przeprowadziliśmy quiz, zrobiliśmy plakat o najlepszym zawodniku, dziewczęta zaprojektowały piłkę i korki oraz stworzyliśmy drużynę marzeń składająca się z najlepszych zawodników świata. Zachęcamy do lektury.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (14-11-2018, 06:15:42), zdjęcia: M. Szcześniewska-Gawlas

Nasza klasa - 4a w tym roku przyłączyła się do akcji "Paczka świąteczna". Uczniowie podzielili się na grupy i wspólnie na lekcji wychowawczej robili paczki dla dzieci na Ukrainie. Akcja sprawiła klasie wiele frajdy. Mamy nadzieję, że dzieciom na Ukrainie umili czas świąteczny.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Bitner (12-11-2018, 10:04:41), zdjęcia: M. Bitner

9 listopada o godzinie 12.00, kiedy w całym Ustroniu słychać było dźwięk syren, pod pomnikiem „Ku pamięci rozstrzelanych mieszkańców Ustronia” zgromadzili się krewni zamordowanych w 1944 roku, władze miasta, Kombatanci oraz uczniowie. Naszą szkołę reprezentowała delegacja w składzie: Nikola Smyk oraz Milena Nowak z klasy VI, pod opieką pani Moniki Bitner.  W  trakcie  uroczystości  odśpiewano  hymn,  wysłuchano  recytacji  utworów  patriotycznych  oraz złożono kwiaty pod pomnikiem.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Wojtyła (12-11-2018, 10:01:45), zdjęcia: D. Tumas

9 listopada był w naszej szkole dniem szczególnym. W tym dniu uroczyście obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli nasz kraj wyzwolił się spod panowania zaborców: Rosji, Prus i Austrii. Przez ponad wiek Polska nie istniała na mapie świata. Żył jednak naród, jego kultura i obyczaje. I choć dla nas, młodego pokolenia, to bardzo odległa przeszłość, to naszym patriotycznym obowiązkiem jest „pielęgnować przeszłość jak kwiaty”. Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, pozbawia się swych korzeni i wcześniej czy później umiera. Marzenie Polaków o odzyskaniu niepodległości zaczęło się spełniać na początku XX wieku - w 1914 roku, kiedy po raz pierwszy w historii trzech zaborców stanęło przeciwko sobie w I wojnie światowej. Gdy obchodzimy 100 rocznicę Polski niepodległej, patrzymy na tę historyczną datę z głęboką refleksją nad przebytą drogą. Pamiętamy o Tych, którzy zachowali wiarę w odrodzenie Państwa Polskiego, za tę wielką sprawę walczyli i ginęli. To nasz obowiązek i odpowiedzialność naszego pokolenia, by wolność tak ciężko wywalczoną przez innych pielęgnować i strzec.

Święto Niepodległości w naszej szkole zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz lokalnych byli to:  

- p. Anna Rottermund - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ustroń,

- p. Jolanta Hazuka - radna Rady Miasta Ustroń,

- p. Magdalena Kozłowska - Inspektor ds. oświaty i organizacji pozarządowych Urzędu Miasta Ustroń.

Obecni byli również przedstawiciele duchowieństwa:

- ks. Maciej Jenkner - proboszcz parafii rzymsko-katolickiej w Nierodzimiu,

- ks. Marcin Markuzel - proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Bładnicach.

Akademia została przygotowana przez uczniów klasy szóstej pod opieką nauczycielek historii: p. Katarzynę Wojtyłę oraz p. Dominikę Tumas.  O muzyczną oprawę  zadbała p. Małgorzata Rymorz wraz z chórem szkolnym „Wiolinki”. Piękne dekoracje przygotowała p. Jolanta Postrzednik.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (09-11-2018, 03:58:14), zdjęcia: E. Krafczyk

„Czy to bajka, czy nie bajka,

Myślcie sobie, jak tam chcecie (...)”

5 listopada na szkolnych korytarzach można było spotkać Smerfy, Czerwonego Kapturka, Królewnę Śnieżkę, Kaczora Donalda, Myszkę Miki, Smerfy, Kubusia Puchatka, rycerzy, skrzaty itd. Szkoła zamieniła się w cudowną, bajkową krainę. Tego dnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (wybrana data 5 listopada nie jest przypadkowa - to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek dla dzieci Walta Disney’a). Nasza szkoła  postanowiła przyłączyć się do obchodów tego święta, przenosząc się choć na jeden dzień do świata fantazji i marzeń.

Ten dzień był okazją, by przypomnieć sobie swoich ulubionych bajkowych bohaterów, którzy uczą, pomagają rozpoznać dobro i zło, często też stanowią dla dzieci wzór do naśladowania. Dzień Bajek jest również doskonałą okazją do rozwijania  zainteresowań  czytelniczych  dzieci.  Wartościowe  książki  są  dla  nich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, sposobem wzbogacenia wyobraźni, a także pobudzania zainteresowania otaczającym światem, o czym my dorośli powinniśmy pamiętać.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajki nauczyciele przygotowali dzieciom muzyczno-teatralne przedstawienie „Rzepka” Juliana Tuwima. Przedstawienie nie wymagało od nauczycieli nauki tekstu na pamięć, ponieważ głównym zadaniem aktorów było przedstawienie charakteru postaci poprzez gest, ruch, taniec, a przede wszystkim kostium. Nauczyciele wykazali się dużą pomysłowością w wykonaniu stroju charakterystycznego dla danej postaci oraz ogromną odwagą i pomysłowością w naśladowaniu odgłosów i gestów odgrywanej postaci.

Zadowoleni widzowie żywiołowo i spontanicznie reagowali na wyjścia aktorów i dobrze się bawili, oglądając występ. Po przedstawieniu zostały wykonane grupowe zdjęcia z aktorami.

W przedstawieniu pt. „Rzepka” wystąpili:

Rzepka – p. Marcin Bujok,

Dziadek – p. Paweł Sztefek,

Babcia – p. Elżbieta Bujok,

Wnuk – p. Rajmund Raszyk,

Piesek – p. Katarzyna Herzyk,

Kotek – p. Anna Szczuka-Pezda,

Kurka – p. Dorota Cisowska,

Gąska – p. Izabela Strzałkowska,

Bocian – p. Edyta Gancarz,

Żabka – p. Małgorzata Szcześniewska-Gawlas,

Kawka – p. Lucyna Raszka.

Czytała: p. Dominika Tumas

Dziękujemy wszystkim za włączenie się w obchody tego bajkowego dnia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (06-11-2018, 04:33:41), zdjęcia: J. Herczyk

W klasie Ia wielkie wydarzenie! Wkroczyliśmy w świat baśni i bajek… braci Grimm, Charlesa Perraulta i Hansa Christiana  Andersena.  A  wszystko zaczęło się od tajemniczego, jesiennego lasu, w którym zabłądzili nasi ulubieni bohaterowie – Jaś  i Małgosia. Wzruszyły nas ich losy i innych postaci z zaczarowanego świata bajek -  Kota w butach, Czerwonego Kapturka, Tomcia Palucha, królewny Śnieżki czy Dziewczynki z zapałkami. Najpierw rodzice przeczytali nam wybraną baśń ,,do poduszki”. Potem opowiadaliśmy na zajęciach o przygodach  bajkowych bohaterów, kolorowaliśmy historyjki obrazkowe, odgrywaliśmy scenki dramowe, a nawet wykonaliśmy pyszne domki Baby Jagi, z których słodycze tak bardzo zasmakowały Jasiowi i Małgosi. Na koniec sami wcieliliśmy się w role bajkowych postaci, przebierając się i uczestnicząc w Dniu Postaci z Bajek zorganizowanym w dniu 5 listopada w naszej szkole. A potem nastąpił wielki bal!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (03-11-2018, 08:19:19), zdjęcia: L. Raszka

Klasa ósma uczestniczyła w "Nocy w szkole" z 30 na 31 października. Wszytko zaczęło się od zjedzenia pizzy około godziny 21:00, a później  wszyscy świetnie się bawili oglądając filmy oraz grając na sali gimnastycznej w gry zespołowe (największym powodzeniem cieszyła się tym razem siatkówka). Był to czas dobrej zabawy i integracji klasy. Rysą na udanej nocy były niewyłączone budziki w komórkach, które wszystkich budziły...

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (06-11-2018, 04:29:24), zdjęcia: D. Tumas

Podobnie jak w roku ubiegłym, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji BohaterOn. Włącz historię. BohaterOn to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysyłanie im kartek pocztowych. Powstańcy zasłużyli na pamięć i szacunek – BohaterOn pozwala na wyrażenie tego w symboliczny sposób. Akcja wypisywania kartek ma walor edukacyjny, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, krzewi postawy patriotyczne i buduje wrażliwość społeczną. Z tych powodów chętnie bierzemy w niej udział. Nasi uczniowie wypisywali kartki we wrześniu i październiku. W tej chwili są one już w drodze do Powstańców.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (03-11-2018, 08:15:41), zdjęcia: M.Szymańska-Kukuczka

Cel wyjazdu na Ogólnopolski Turniej Szachowy Szkół w Katowicach (30 października), czyli popularyzacja królewskiej gry i uczciwa walka z silnymi zawodnikami z całej Polski został osiągnięty. Jak na razie nie zdobyliśmy wspaniałego pucharu za miejsce w pierwsze trójce. Sądzę, że będziemy tak długo jeździć, aż któremuś z naszych zawodników uda się to osiągnąć. Nie jest to łatwa sprawa, gdyż najsilniejsza nasza zawodniczka specjalizuje się w szachach klasycznych a nie szybkich i dwa z siedmiu meczy przegrała na czas, mając przewagę. Jest też rocznikowo o rok młodsza, co jej przeciwniczkom daje przewagę. Możemy być dumni z osiągnięć Mai Nieckarz, gdyż po raz trzeci zdobyła kwalifikacje  na mistrzostwa Polski i zdobyła I kategorię.

W poszczególnych grupach najwyższe miejsce zdobyła Nikola Herezy – 5 zwycięstw na 7 meczy (15 miejsce na 79 zawodniczek), najwyżej klasyfikowany był Mariusz Chruszcz – 5 zwycięstw na 7 meczy (21 miejsce na 158 zawodników).

Dobry wynik (4 zwycięstwa) osiągnęli : Monika Chruszcz, Paweł Czyż, Adam Jurasz, Andrzej Połowczuk, Samuel Świeży.

Mogą być dumni ze swoich osiągnięć : Jeremiasz Świeży, Igor Pawlitko (po 3,5 wygranych meczy) Szymon Sikora, Michał Szczerba, Piotr Paszek i Katarzyna Stanna.

Musimy stworzyć dwie drużyny z VII i VI klasy (w tym dwie dziewczynki) oraz z klas młodszych. By drużyna była silna musimy systematycznie ćwiczyć na kółku szachowym w czwartki o godz. 14.40 do 15.25. Systematyczne uczęszczanie będzie nagradzane dodatkowymi punktami z zachowania. Młodsi mają zajęcia z szachów w czwartek i piątek o 12.45. Kto nie trenuje nie idzie do przodu, czyli w stosunku do innych cofa się.

Przypominam szachistom, że w sobotę 1.12.2018 będzie kolejny turniej w Strumieniu - Liga Szkolna Podbeskidzia, na którym będzie można zdobyć szachową kategorię lub ją podnieść i dlatego opłata będzie wyższa niż zwykłe – prawdopodobnie 15zł. Pojadą dzieci, które doskonalą swoje umiejętności. Zapraszam do udziału, gdyż nasi rywale ciągle się doskonalą. Drużyna z SP2 zajęła na powiatowych turniejach II miejsce po Skoczowie i jedzie na Rejonowe. My w grupie klas VII-VIII mielibyśmy szansę na III, ale musimy mieć zaangażowaną drużynę. Zapraszam na treningi i zawody.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: J. Kubaczka-Mrowczyk (12-11-2018, 09:49:24), zdjęcia: J. Kubaczka-Mrowczyk

W dniu 29 października, w ramach nagrody zdobytej w Programie Delma Extra Stołówka Szkolna, odbyły się warsztaty dla dzieci organizowane przez Banki Żywności. Spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi  młodych ludzi na to, jakie produkty żywnościowe najczęściej marnujemy, jak przechowywać jedzenie i jak przygotować się do kupowania żywności, aby jej nie marnować oraz jaki to ma wpływ na środowisko. Dzieci pracowały w grupach metodą stacji, mogły zapytać Pani prowadzącej o wszystkie trudniejsze kwestie związane z warsztatami. Mamy nadzieję, że uczniowie zwrócą uwagę i będą pamiętać jak w rzeczywistości stosować poznane reguły, aby nie marnować żywności.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (03-11-2018, 08:09:14), zdjęcia: L. Najda

W poniedziałek, 29 października odbył się w klasie II a pokaz "Mam talent". Dzieci przedstawiały swoje umiejętności w następujących dziedzinach: "Malarz", "Złota rączka", "Przyrodnik", "Sportowiec", "Czytelnik", "Muzyk". Każdy z uczniów zaprezentował się jak mógł najlepiej. Kolejna edycja w grudniu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (29-10-2018, 05:39:45), zdjęcia: D. Tumas

Uczniowie klasy 4b na lekcji historii najpierw zgłębiali tajemnice genealogii, a później sami próbowali swoich sił w tej dziedzinie, wykonując w domach imponujące drzewa genealogiczne. Zapraszamy do obejrzenia efektów pracy niektórych z nich.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (29-10-2018, 05:37:15), zdjęcia: E. Kempa

25 października uroczyście otworzyliśmy czytelnię w szkolnej bibliotece. W obecności pana Dyrektora, pani Wicedyrektor, nauczycieli, przewodniczącej Rady Rodziców - p. Beaty Chruszcz, poprzedniej przewodniczącej RR - p. Róży Szczypki - Kuboszek i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, nauczycielki - bibliotekarki p. Anna Szczuka - Pezda i p. Dominika Tumas przecięły wstęgę i tym samym czytelnia oficjalnie otworzyła swoje podwoje dla uczniów naszej szkoły. Nowoczesne a zarazem przytulne wnętrze ma zachęcać do cichej lektury i relaksu podczas przerw, będzie miejscem spotkań Samorządu Uczniowskiego i Dyskusyjnego Klubu Czytelników. W przyjaznej atmosferze czytelni odbywają się także zajęcia z bajkoterapii. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (28-10-2018, 07:58:14), zdjęcia: K. Herzyk

24 października klasa III obchodziła Światowy Dzień Origami. Uczniowie poznali język i kulturę japońską oraz trudną metodę składania papieru – origami, wywodzącą się z kraju kwitnącej wiśni. Sztuka ta rozwija twórcze myślenie oraz sprawności manualne. Pod okiem wychowawcy uczniowie samodzielnie wykonywali papierowe zwierzątka, odkrywając w sobie radość tworzenia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Leszczyna (24-10-2018, 04:54:42), zdjęcia: M. Leszczyna

W dniu 22 października klasę 1 b odwiedzili niezwykli goście – lablador Toudi wraz ze swoim panem - Januszem. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak poprawnie zachowywać się wobec obcego psa oraz poznały sposób właściwego głaskania pupila. Był też czas na zabawę z nowym przyjacielem. Uczniowie karmili Toudiego, wydawali różne komendy, stworzyli mu przeszkodę do pokonania, sprawdzali jego węch i słuch. Była to bardzo pouczająca i przyjemna lekcja. Mamy nadzieję, że Toudi ponownie odwiedzi naszą klasę.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (24-10-2018, 04:49:45), zdjęcia: I. Strzałkowska, M. Leszczyna, L. Najda, E. Gancarz, K. Herzyk, M. Bujok

W naszej szkole w dniach od 6 do 21 października uczniowie klas 1 – 3 uczestniczyli w EU Code Week, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. Jest to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Nauka programowania pomaga przede wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom, rozwija wiedzę na temat działania technologii. Zgodnie z nową podstawą programowa uczniowie uczą się programowania od pierwszych dni w szkole. Za nami drugi już Code Week zorganizowany w szkole. Korzystaliśmy w tym roku przede wszystkim z mat firmy EduSense oraz z kolorowych  kubków, ale były też inne ciekawe zabawy z robotem Rafałem. Do kodowania przyłączyły się również klasy starsze. Szkoła otrzymała certyfikat za udział w tym wydarzeniu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (21-10-2018, 13:08:45), zdjęcia: M. Rymorz

W piątek, 19 października klasy 5b i 6 uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielem organizacji Open Doors p. Piotrem Żądło, który opowiedział nam o pięknym i ciekawym kraju jakim są Indie. Jednocześnie poznaliśmy trudną codzienność dzieci  z tego kraju, które często żyją w biedzie i ubóstwie. Nie wszyscy mają dostęp do nauki, co sprawia, że ci, którzy maja taką możliwość cenią sobie szkołę i z uśmiechem na ustach do niej chodzą. Trudna jest też sytuacja chrześcijan w tym kraju, gdyż główną religią jest buddyzm i hinduizm, co sprawia, że wielu chrześcijan doznaje prześladowań. Brud na ulicach, brudna woda to główne bariery, z którymi boryka się tamtejsza ludność. Kraj ten jest 35 razy większy od Polski, a zamieszkuje go miliard trzysta tysięcy mieszkańców, stąd na ulicach jest mnóstwo ludzi, zwierząt i samochodów. Powiedzenie mówi, chcesz mieć spokój i ciszę – nie jedź do Indii. Jednak piękne zachody słońca, góry i przyroda, a także przyjaźnie nastawieni ludzie zachęcają tych, którzy już tam byli do ponownej podróży.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (21-10-2018, 07:36:12), zdjęcia: E. Gancarz, L. Najda

W tym roku szkolnym postanowiłyśmy wypróbować wraz z uczniami klasy 2a i 2b na lekcjach pomysł związany z tworzeniem lapbooków. I tak oto powstały lapbooki „Kim jestem, a kim będę?” – tematyka związana była z doradztwem zawodowym. Ta nowatorska metoda rozwija przede wszystkim wśród uczniów kreatywność, zdolności manualne, umiejętność planowania – również tego przestrzennego,  niewątpliwie  uczy  cierpliwości.  Jak  pokazują  zamieszczone zdjęcia, przygotowanie lapbooków to sama przyjemność. Po skończonej pracy uczniowie bardzo chętnie opowiadali o swoim projekcie, a każdy uczeń był dumny ze swojej pracy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (18-10-2018, 06:12:35), zdjęcia: K. Herzyk, D. Tumas

17 października uczniowie klasy III wraz z opiekunami udali się do Teatru   Lalek  Banialuka  w  Bielsku  –  Białej  na  spektakl  familijny,  pt.:  „Księga dżungli”. Razem z główną bohaterką, grzeczną i rozsądną Alicją, za sprawą książki zostali wciągnięci do świata zwierząt. Dziewczynka na swojej drodze spotkała wiele istot, które musiała oswoić. Jednak najważniejszą walkę stoczyła sama ze sobą - swoimi obawami i strachem, niepewnością i niezdecydowaniem.  Ogromne wrażanie wywarła na uczniach nie tylko scenografia, ale również odwołująca się do etnicznych rytmów muzyka.

Na scenie zostały przedstawione różnorodne formy lalkowe, totemiczne oraz oryginalne maski.

Po obejrzanym przedstawieniu uczniowie uczestniczyli w warsztatach teatralnych, pod przewodnictwem aktorów teatru. Zobaczyli i poznali pracę teatru od kulis. Wspólnie z aktorką weszli na scenę teatralną, poznali teatralne zaplecze, pracownie krawieckie, plastyczne i stolarskie. Dowiedzieli się również jak powstają przedstawienia teatralne i jaki zespół każdorazowo je tworzy. Ponadto poznali najstarszych aktorów teatru – lalki, które mieli okazję ożywić.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (21-10-2018, 07:30:12), zdjęcia: L. Najda, E. Gancarz

W dniu 16 października uczniowie klas II a i II b wraz z opiekunami byli na wycieczce szkolnej. Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu. Tam wzbogaciliśmy swoją wiedzę  z  zakresu  zoologii,  poznaliśmy  historię  Bałtyku  i  charakterystyczne  zwierzęta  w  nim występujące, wzbogaciliśmy wiedzę o rafach koralowych. W rolę przewodników po muzeum wcielili się uczniowie  klasy  IV  Szkoły Podstawowej  w  Jaworzu. Następnie udaliśmy się do Teatru Lalkowego "Banialuka" w Bielsku - Białej, gdzie zobaczyliśmy przedstawienie "Jaś i Małgosia". Po spektaklu poznawaliśmy teatr od kulis: scenę, zaplecze, pracownię krawiecką, plastyczną i stolarską. Dowiedzieliśmy się jak powstaje przedstawienie i poznaliśmy różne formy animacji. Do szkoły dotarliśmy bezpiecznie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: I. Strzałkowska (24-10-2018, 05:06:14), zdjęcia: I. Strzałkowska

15 października klasę Ia odwiedził czworonożny przyjaciel - labrador Toudi. Toudi przybył do naszej klasy ze swoim opiekunem panem Januszem. Na co dzień piesek i jego opiekun pracują w Zespole Szkół Specjalnych w Skoczowie i prowadzą tam zajęcia z dziećmi w ramach dogoterapii. Toudi powitał naszą klasę radosnymi szczeknięciami i przywitał  każdego ucznia, czujnie go obwąchując. Ponieważ w  tym dniu w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej i dzieci były odświętnie ubrane, pan Janusz założył Toudiemu elegancką muszkę. W trakcie spotkania piesek prezentował różne umiejętności, które wykorzystywane są podczas codziennej pracy terapeutycznej. Uczniowie dowiedzieli się także w jaki sposób należy się zachować podczas spotkania z psem w różnych sytuacjach a także po czym poznać, czy zwierzę jest radosne, czy zdenerwowane i co robić, żeby uniknąć zagrożenia. Był też czas na krótką zabawę z czworonogiem i na zadawanie pytań panu Januszowi.

Spotkanie z Toudim wzbudziło wiele pozytywnych emocji o czym świadczyły uśmiechy, które nie schodziły z dziecięcych twarzy jeszcze długo po tym, jak piesek pożegnał się z pierwszoklasistami.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (17-10-2018, 05:26:14), zdjęcia: K. Wilczek

15 października odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość przygotowali uczniowie pod opieką p. Mariusza Zawady. W humorystyczny sposób podziękowali oni wszystkim nauczycielom za wysiłek wkładany w nauczanie i opiekę nad nimi. Od Samorządu  Uczniowskiego każdy nauczyciel otrzymał ręcznie robioną kartkę z życzeniami. W trakcie uroczystości wystąpił również nasz chór Wiolinki.

Natomiast 11 października nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni naszej szkoły obchodzili Dzień Edukacji Narodowej. O godz. 16.30 wszyscy spotkali się w stołówce szkolnej. Rada Rodziców przygotowała pyszny tort i ciasta. W imieniu wszystkich rodziców życzenia pracownikom naszej szkoły złożyła przewodnicząca Rady Rodziców – p. Beata Chruszcz. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby popołudnie minęło nam w tak przyjemnej atmosferze i przy wspaniałym poczęstunku! Dziękujemy!

Dzień Edukacji Narodowej to również dzień, w którym wyróżnia się najbardziej aktywnych i kreatywnych nauczycieli.

Burmistrz Miasta Ustroń, p. Ireneusz Szarzec przyznaje z okazji tego święta nagrody  nauczycielom  i  dyrektorom  za  wybitne  osiągnięcia  na  rzecz ustrońskiej oświaty. Wśród kilkunastu osób wyróżnionych w tym roku znaleźli się również nasi nauczyciele: p. Małgorzata  Rymorz,  p.  Izabela  Strzałkowska  oraz p. dyrektor Roman Langhammer.

Natomiast Dyrektor Szkoły przyznał nagrody za osiągnięcia w  pracy  dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej.  Nagrody  te  otrzymali:  p.  Gustaw Chraścina, p. Dorota Cisowska, p. Anna Dawid, p. Edyta Gancarz, p. Jolanta Herczyk, p. Lucyna Najda, p. Lucyna Raszka, p. Anna Szczuka-Pezda, p. Mariola Szymańska-Kukuczka oraz p. Dominika Tumas.

Dyrektor wyróżnił nagrodami również pracowników niepedagogicznych. Nagrody zostały przyznane za rzetelne wykonywanie swoich obowiązków i zaangażowanie we wszystkie działania szkoły. Nagrody otrzymali: p. Czesława Baron, p. Ewa Cieślar, p. Halina Duda, p. Franciszek Jaworski i p. Renata Pilch.

Wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi gratulujemy, a także życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (18-10-2018, 06:08:15), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Wycieczka do Słowackiego  Raju (12-14 października) zostanie na zawsze  w pamięci  jej uczestników. Nasz wyjazd był wyprawą do RAJU. Piękna pogoda, wspaniałe trasy do pokonania i niezłe warunki  hotelowo- schroniskowe, fajne towarzystwo  sprawiły, że wszyscy z wycieczki byli zadowoleni.  Szkoda tylko, że w autobusie były wolne miejsca i trzeba będzie drożej zapłacić za przewóz  firmie turystycznej.

W pierwszy dzień poszliśmy przełomem rzeki Hornad.  Odległość 12 km pokonaliśmy przed czasem i nie mogliśmy doczekać się na przyjazd autobusu, który zabierał nas do Pensjonu Rittenberg. Po rozlokowaniu w pokojach (było to ustalone przez Internet)  mieliśmy  nieco  kłopotów  z  daniami   bezmięsnymi  (był piątek). Okazało się, że te dania były droższe i nieco mniejsze. Pani wydająca posiłki ciągle męczyła nas pytaniami, kto ile ma lat, bo Ci co skończyli 12 lat, byli w rozliczeniach traktowani jak dorośli. Wieczorem po posiłku graliśmy w różne gry w sali jadalnej i w pokojach.

Drugi dzień to była długa, ponad 23km wyprawa. Najpierw poszliśmy jaram wyżłobionym przez wodę na Velky Sokol , następnie Glacką Cestą do schroniska Geravy, gdzie zjedliśmy solidny obiad, a następnie skierowaliśmy się w stronę Spiskiej Novej Vsi, do miejsca noclegowego. W ten dzień wszyscy zrobili jakieś większe koło (obejście na rowerowym szlaku), wracali się po różne rzeczy, więc rzeczywista trasa przejścia była nieco dłuższa. Trasa była ciekawsza niż dzień wcześniej. Wieczorem po posiłku był pokaz filmów i zdjęć z naszych różnych wycieczek.

Trzeci dzień był najbardziej ciekawy i najatrakcyjniejszy. Po śniadaniu, czasie wolnym poświęconym na wizytę w kościele, wybraliśmy się na najciekawszą trasę - na Suchą Belę. „Drabina goniła drabinę”, a mostki przeplatały się z półkami na skałach. Ciekawe było zejście do Podlesoka, gdzie zatrzymaliśmy się na szybki posiłek. Dzieci miały jeszcze zapasy pieczywa, wędlin, konserw, więc zjedliśmy jedynie zupę z przygotowanymi kanapkami. Chodziło o czas przygotowania posiłku – musielibyśmy długo czekać. Po małej uroczystości z okazji Święta Edukacji Narodowej (dostałam w ramach podziękowania pamiątkową bluzę ze  Słowackiego Raju), pojechaliśmy na baseny termalne. Tam zrelaksowaliśmy się, wygrzaliśmy się i popływaliśmy. Późno (niecała godzina opóźnienia) wyjechaliśmy do Polski. Wybraliśmy dłuższą trasę, by uniknąć w Polsce korków, ale na autostradach nie udało nam się nadgonić czasu. Policja słowacka długo jechała przed naszym autobusem, aż w końcu włączyła „koguta” i kazała zjechać  z trasy. Kontrolowała papiery kierowcy, zapięcie pasów i sprawdzała, czy pasażerowie siedzieli na swoich miejscach. To też zajęło nam nieco czasu i dlatego  dopiero o 22.40 zajechaliśmy pod szkołę. Pomimo późnego czasu wszyscy byli zadowoleni. Dziękuję za pomoc rodzicom, którzy opiekowali się dziećmi, a dzieciom za dobre zachowanie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (21-10-2018, 07:27:19), zdjęcia: M. Rymorz

W piątek, 12 października, klasa 6 przygotowała upominki dla dzieci z biednych rodzin na Ukrainie, Białorusi  i w Rumunii. Tym samym dołączyliśmy do akcji „Prezent pod choinkę” organizowaną co roku  przez Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie. Prawie każdy  uczeń  przyniósł  jakiś  podarunek  –  puzzle, rękawiczki, farby, kredki, pluszaki i słodycze.  Dzięki  temu  mogliśmy  spakować  10  prezentów  do   pudełek  po butach,  które  wcześniej  ozdobiliśmy  papierem świątecznym. Za niedługo paczki pojadą w drogę i na pewno zrobią przyjemność wielu dzieciakom!

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (15-10-2018, 05:25:49), zdjęcia: D. Tumas

11 października klasa 7a pojechała  do kina Helios w Bielsku- Białej na film pt. Dywizjon 303, przedstawiający legendarną historię polskich asów przestworzy, walczących w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii. W atmosferę filmu wprowadził nas Wojskowy Komendant Uzupełnień z Bielska -Białej ppłk Tomasz Maj, prezentując krótkie filmiki o obecnej sytuacji sił zbrojnych w Polsce. Film od początku do końca rysował przed widzem obraz heroicznej walki polskich lotników, ich odwagi, poświęcenia, dumy z bycia Polakami. Po projekcji przyszedł czas na spotkanie z żołnierzami jednostki sił powietrznych, którzy opowiadali jak wygląda służba, na czym polega i jak można rozpocząć przygodę z wojskiem. Był również czas na zadawanie pytań. Mieliśmy zatem okazję uczestniczyć w ciekawej lekcji historii jak również zapoznać się z rolą wojska polskiego we współczesnym świecie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (24-10-2018, 05:01:42), zdjęcia: I. Strzałkowska

10 października w klasie Ia rozpoczął się cykl zajęć poświęcony takim zagadnieniom, jak: „Dlaczego warto coś umieć?” i „Dlaczego warto pomagać”. Uczniowie opowiadali o swoich marzeniach, zainteresowaniach i hobby. Dowiedzieli się także, po co chodzi się do szkoły oraz o tym, że nauka jest wartością w życiu człowieka. Wysłuchali też terapeutycznej  „Bajki o zaczarowanych ptakach”, która była okazją do rozmowy o własnych umiejętnościach oraz o potrzebie niesienia pomocy innym. Następnie uczniowie przy akompaniamencie muzyki wykonali taniec zaczarowanych ptaków, który był wstępem do zajęć plastycznych. Dzieci podzielone na cztery grupy przystąpiły do ozdabiania dużych sylwetek ptaków. Zadanie polegało na oburęcznym zdobieniu ptaka wybranymi kolorami farb. Praca przebiegała przy rytmach muzyki o zmiennym tempie a za narzędzia malarskie posłużyły korkowe i ziemniaczane stemple.

Podsumowaniem zajęć była rozmowa na temat zdolności, jakie mają wykonane ptaki oraz o tym, jak ważna w życiu jest pomoc drugiego człowieka.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Giza (09-10-2018, 05:53:47), zdjęcia: D. Tumas

8 października klasa IV b wybrała się wraz z opiekunami do sadownictwa Państwa Kralów w Ustroniu Lipowcu. Zostaliśmy serdecznie przyjęci i oprowadzeni po pięknym sadzie jabłkowym przez panią Katarzynę, która podzieliła się z nami wieloma ciekawymi informacjami dotyczącymi sadownictwa. Dowiedzieliśmy się jak należy dbać o sad, by jabłka były najwyższej jakości, zdrowe i ekologicznie, ile wymaga to ogromnej  pracy, nie rzadko także w godzinach nocnych. Zachwycił nas klimat tam panujący, a zwłaszcza fakt, że wszystkie działania gospodarzy mają na celu ochronę i dobro wszelkich, nawet najmniejszych stworzeń. Część jabłek pozostawia się pod drzewami, jako pożywienie dla ptaków i motyli, hoduje się także pszczoły w nowoczesnych ulach, dba się nawet o to, by w sadzie była właściwa ilość biedronek.  Zwiedziliśmy  także tłocznię, w której mogliśmy zobaczyć proces przerabiania jabłek na sok. Zostaliśmy poczęstowani pysznymi jabłkami, oraz  naturalnym sokiem  jabłkowym.

Spędziliśmy bardzo miło czas, a wizyta w sadzie była dla dzieci żywą, bardzo ciekawą lekcją przyrody.

Wyjście do sadownictwa było zrealizowane w  ramach projektu „Program dla szkół”.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (08-10-2018, 05:41:35), zdjęcia: L. Raszka, F. Kłos, D. Siwiera, M. Kępińska, K. Siąkała, E. Kempa

6 października podczas Pikniku charytatywnego dla Natanielka, zorganizowanego przez Przedszkole nr 6 w Ustroniu, wolontariusze z klasy 7a (Emilia Kempa, Monika Puzoń, Julia Cieślar, Kasia Siąkała, Marta Kępińska, Julia Speda, Filip Kłos, Dawid Siwiera) wcielili się w rolę znanych i lubianych bajkowych postaci (jednookiego Minionka, słodką Myszkę Minnie, uśmiechniętą Myszkę Miki) oraz słonecznego Ustroniaczka. Radośnie przechadzali się wśród tłumnie zgromadzonych dzieci, ich rodziców i dziadków. Zachęcali najmłodszych do zabawy oraz wspólnych zdjęć.

Siódmoklasiści mieli również za zadanie uchwycić w obiektywie najciekawsze momenty pikniku. Gotowa fotorelacja zostanie przekazana organizatorom przedsięwzięcia.

To było bardzo pracowite popołudnie. Do domów wracaliśmy zmęczeni, ale bogatsi o nowe doświadczenia i szczęśliwi, że znów mogliśmy „zrobić coś dobrego”!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (08-10-2018, 05:53:32)

W dniu 6 października odbyły się dwa ważne turnieje szachowe:

1. Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów w Szachach Szybkich w Łaziskach Górnych, w których nasi dobrzy zawodnicy należący do klubów szachowych walczyli o dobre miejsca:

- Maja Nieckarz zdobyła w swojej kategorii II miejsce,

- Nikola Herezy (10), Monika Chruszcz i Mariusz Chruszcz zajęli dobre miejsca, ale nie były to osiągnięcia medalowe.

 2. II edycja Szkolnej Ligii Podbeskidzia w Strumieniu:

- jako szkoła zajęliśmy III miejsce (I miejsce Górki W. 18 pkt., a my zdobyliśmy 17,5 pkt.)

- indywidualnie najlepszy wynik z naszej szkoły zdobył Paweł Czyż – IV miejsce w grupie A,

- Andrzej Połowczuk – VII miejsce w grupie A

- Oliwier Gawlik – IV miejsce w grupie B

- bardzo dobry wynik osiągnął też  Adam Jurasz, Igor Pawlitko (5 wygranych), Kamil Kozłowski (4,5 punktu), Samuel Świeży, Piotr Paszek, Jakub Ogrodzki, Aleksander Mrowiec (po 4 wygrane mecze na 7 rund). Pozostali zbierali cenne doświadczenie.

dodała: E. Gancarz (09-10-2018, 05:44:36), zdjęcia: E. Gancarz

5 października w klasie II b omawialiśmy jedna z najciekawszych lektur dla młodych uczniów. Kto z Was słyszał o zawodzie detektywa? Pracę detektywa i rozwiązywanie zagadek przybliżył nam Grzegorz Kasdepke w  książce pt. „Detektyw Pozytywka”.  Lektura detektywistyczna składa się z kilkunastu zagadek "kryminalnych", które dzieci mogą samodzielnie rozwiązywać, podążając tropem detektywa Pozytywki. Wszystkie wątki dotyczą życia codziennego i dzieci chętnie je rozwiązują. Uczniowie w tym dniu, również zapoznali się z zawodem detektywa, wcielając się w niego. Zostali wyposażeni w sprzęt detektywistyczny i wspólnie rozwiązywali zagadki, biorąc udział w zabawach uczących logicznego myślenia i koncentracji. Wielką radość sprawiło im spotkanie z lekturą. Zachęcam wszystkich do dalszego czytania przygód detektywa Pozytywki.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Bujok (08-10-2018, 05:47:12), zdjęcia: M. Bujok

W ostatnich dniach na zajęciach z Informatyki w klasach 4 – 8  zostały przeprowadzone praktyczne zajęcia na temat konserwacji i czyszczenia komputerów.  Lekcje te bardzo zainteresowały uczniów, poznali podstawowe metody oraz konieczność czyszczenia komputera a szczególnie radiatora.  Wszyscy chętni mieli możliwość samodzielnego czyszczenia domowym odkurzaczem laptopa. Uczniowie z zaciekawieniem oraz dużym zaangażowaniem otwierali  wnętrze laptopa i poznawali w praktyce jego budowę.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Leszczyna (11-10-2018, 05:14:59), zdjęcia: M. Leszczyna

W dniu 3 października klasa 1 b stworzyła cudowną rodzinkę jeży. Nie było to jednak łatwe zadanie. W pierwszej kolejności uczniowie wraz z wychowawczynią omówili sposób wykonania masy solnej i przygotowali wszystkie niezbędne składniki. Następnie każdy zabrał się do pracy i samodzielnie wyrobił masę. Dzieci wybierały kolory oraz zapach olejku. Gdy masa była już gotowa, uczniowie przeszli do kolejnej czynności. Uformowali jeżyki i zajęli się detalami. Kolce wykonali ze słonecznika, zaś oczy i pyszczek z goździków. W klasie unosił się piękny zapach olejków i przypraw. Na koniec, jak to po skończonej pracy, wszyscy zabrali się dziarsko za sprzątanie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Dawid (08-10-2018, 05:36:25), zdjęcia: A. Dawid

Przed uczniami klasy ósmej wybór kierunku kształcenia. Poszukiwanie odpowiedzi na pytania:  Kim chciałbym zostać?  Co będę robić w przyszłości? W związku z tym w dniu 3 października wybraliśmy się do obiektów Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej gdzie zwiedziliśmy laboratorium oraz Stację Uzdatniania Wody. Dowiedzieliśmy się jak wygląda proces badania oraz uzdatniania wody, tak by można było ją pić.  Zwiedzanie przybliżyło nam pracę osób, które odpowiedzialne są za jakość wody.  Kolejnym punktem zwiedzania była zapora w Wiśle Czarnym, po czym udaliśmy się do Nadleśnictwa na ognisko. Naszą wycieczkę zakończyliśmy zwiedzaniem Zamku Prezydenckiego w Wiśle.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Leszczyna (11-10-2018, 05:11:43), zdjęcia: M. Leszczyna

Druga połowa września była dla klasy 1 b bardzo pracowita. W tym czasie dzieci miały okazję wzbogacić swoją wiedzę na temat kotów,  gdyż  cały tydzień nauki został poświęcony właśnie tej tematyce. Uczniowie poznali Superkota naszej podręcznikowej koleżanki - Tereski, wykonali pracę plastyczną zatytułowaną „Mój wymarzony kot”, tworzyli kocie melodie oraz nauczyli się piosenki wraz z układem tanecznym „Kocia samba”. Ponadto dzieci miały za zadanie stworzyć w domu specjalne albumy o kotach w wersji ilustrowanej, zawierające wiadomości dotyczące anatomii kota, żywienia, ras kotów, opieki nad nimi, zabaw oraz kocich krewnych. Wszyscy uczniowie mogli się pochwalić efektami swojej pracy wśród rówieśników. Było przy tym mnóstwo radości i emocji.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (07-10-2018, 09:39:12)

Pożegnanie Lata (29 września) – 50 rajd PTTK Cieszyn na Trzech Kopcach Wiślańskich w Wiśle, był imprezą inaugurującą pracę naszego koła  SKKT „KRETY”. W tym roku szkolnym były już dwie wycieczki, ale były one dla określonych grup, natomiast ta była imprezą otwartą dla wszystkich chętnych. Aż 9 osób uczestniczyło w takiej wycieczce po raz pierwszy i wszyscy świetnie się spisali. Po przyjeździe do Wisły podzieliliśmy się na dwie grupy. Starsi (5 osób) wyruszyli z opiekunem na trasę, by szybciej przybyć na metę rajdu i tam przygotować się do konkursu wiedzy turystycznej, natomiast młodsi odwiedzili Muzeum Beskidzkie (punkt potrzebny do Małej Wiślańskiej Odznaki), gdzie poznali zwyczaje ludzi gór. Trasa wejścia żółtym szlakiem to tylko 1,5 godz. marszu, dlatego dzieci na mecie nie były zmęczone i po posiłku (kiełbaski), urządzały sobie wyścigi, turlały się po trawie i dokazywały. Dwóch naszych zawodników czekało na nagrody. Szymon Sikora zdobył I miejsce w konkursie wiedzy turystycznej, a Serafin Cichocki IV miejsce.

Po odbiorze nagród, krótkim odpoczynku (wiał zimny wiatr) poszliśmy na Smerekowiec, Gościejów Wierch i zeszliśmy czarnym szlakiem (potrzebnym do Dużej Odznaki Wiślańskiej) do Wisły Gościejowa. Tam czekał na nas autobus i zgodnie z planem wróciliśmy do Nierodzimia. Dziękuję rodzicom i dzieciom za udział w wycieczce, proszę o książeczki i zapraszam na kolejne wyprawy.

[rozliczenie]

dodała: J. Kubaczka-Mrowczyk (07-10-2018, 09:39:12), zdjęcia: J. Kubaczka-Mrowczyk

28 września obchodziliśmy w naszej szkole VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomienie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Na korytarzu i w klasie matematycznej pojawiły się plakaty reklamujące WMTDAY oraz barwne gazetki, z których uczniowie mogli czerpać informacje na temat tabliczki mnożenia. Uczniowie klasy 4 zapoznali się z różnymi metodami ułatwiającymi uczenie się tabliczki mnożenia.

W tym dniu zostały przeprowadzone egzaminy z tabliczki mnożenia w klasach 3-8. Każda osoba, która odpowiedziała na 5 pytań z losu, otrzymała tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.  Do egzaminu przystąpiło 178 osób i 20 osób dorosłych. Tytuły „Eksperta Tabliczki Mnożenia” zdobyło 46 uczniów oraz 10 osób dorosłych. Uczniowie otrzymali tego dnia medale EKSPERTÓW.

Od poniedziałku do piątku były rozdawane imienne legitymacje. Posiadana legitymacja będzie ogromną motywacją dla dzieci do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej i osiągania lepszych wyników w szkole.

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji . Miejmy  nadzieję, że to matematyczne święto, wejdzie na stałe do naszego szkolnego kalendarza.

Gratulujemy Mistrzom i wszystkim uczestnikom!!!

Dziękujemy za przeprowadzenie patrolu egzaminacyjnego uczniom klasy 7a, który egzaminował osoby dorosłe.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (07-10-2018, 09:45:21), zdjęcia: M. Szcześniewska-Gawlas

28 września w Parku Kuracyjnym w Ustroniu zostały rozegrane miejski biegi przełajowe. Naszą szkołę reprezentowały drużyny dziewcząt i chłopców w składzie - Miriam Mika, Milena Nowak, Noemi Grabiec, Milena Szalbot, Maja Nieckarz i Kinga Żmija, Szymon Sikora, Jakub Górniak, Serafin Cichocki, Oliwier Gawlik, Piotr Madura, Filip Grabiec. Chłopcy uplasowali się na trzecim miejscu, a dziewczęta niestety zostały zdyskwalifikowane.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (02-10-2018, 04:51:12), zdjęcia: L. Raszka, D. Tumas, M. Kępińska, K. Wilczek, M. Puzoń

„Chcemy pomagać” – takie hasło towarzyszyło nam od 24 do 28 września podczas kiermaszu charytatywnego zorganizowanego przez klasę 7a i SU na rzecz czteroletniego Natanka, mieszkańca Nierodzimia, chorego na nowotwór mózgu. Codziennie kiermasz ze smakołykami przeżywał istne oblężenie.  Kram rozmaitości, potocznie zwany „pchlim targiem”, również cieszył się zainteresowaniem. Atmosferę zakupów umilały piosenki, płynące z radiowęzłowych głośników, a ich treść zachęcała by, „zrobić coś dobrego”, „nie tracić nadziei”, „dzielić się dobrem”.

W piątek po południu zliczyliśmy zebrane pieniądze. Liczyliśmy, liczyliśmy i... doliczyliśmy się 3235 złotych! Całą kwotę oraz książeczki do czytania jeszcze tego samego dnia zanieśliśmy Natankowi i jego dzielnej mamie. W jej oczach widzieliśmy łzy wzruszenia, wdzięczności, bólu. Mamy nadzieję, że przy naszym kolejnym spotkaniu, na twarzach całej rodziny będzie gościł uśmiech!

Bardzo dziękujemy WSZYSTKIM, którzy pomogli nam zorganizować kiermasz!

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (30-09-2018, 07:27:41), zdjęcia: D. Tumas

Skąd możemy czerpać informacje na temat historii naszej rodziny? Czym są więzi rodzinne? Na te pytania próbowali odpowiedzieć na lekcji historii uczniowie z klasy 4b. Temat zajęć był okazją do pochwalenia się swoimi pamiątkami rodzinnymi i związanymi z nimi wspomnieniami. Pojawiły  się  takie  relikty przeszłości jak kaseta VHS czy drewniany kałamarz. A także zdjęcia, legitymacje, biżuteria prababci, kolekcja znaczków, odznaczenia, medale czy pagony z mundurów żołnierskich. Takie pamiątki są bardzo cenną i ważną rzeczą w każdej rodzinie, obrazują jej historię, budują naszą tożsamość, wzmacniają rodzinne więzi. Warto je gromadzić, a przy okazji przekazywać kolejnym pokoleniom związane z nimi historie i wspomnienia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (30-09-2018, 07:23:21), zdjęcia: G. Chraścina

Pełna uroku Pszczyna była celem wycieczki, na którą 26 września udały się klasy 5a i 6. Poranek był rześki i słoneczny, więc wykorzystaliśmy go na spacer po Parku Zamkowym. Został zaprojektowany na angielską modłę, z rozległymi alejami, stawami z wysepkami  i  łukowatymi  mostkami.  Obejrzeliśmy, znajdujące się w cieniu drzew, groby pszczyńskich książąt Anhaltów i pałacową Lodownię.

Historia zamku w Pszczynie sięga XV wieku, ale swój obecny wygląd zawdzięcza ostatnim, długoletnim właścicielom – książętom z rodu Hochbergów. Zwiedziliśmy trzy piętra pałacu i podziemną zbrojownię z bogatą kolekcją różnorakiej broni. Wyposażenie rezydencji Hochbergów z przełomu XIX i XX wieku niemal w całości ocalało, więc zamkowe apartamenty wyglądały, jakby właściciele opuścili je zaledwie wczoraj… Książęta urządzali w pszczyńskich lasach polowania dla królów pruskich, cesarzy niemieckich i królewskich gości z całej Europy, stąd w zamku wyeksponowanych było mnóstwo myśliwskich trofeów.

Zamiłowanie Hochbergów do polowań i dzikiej zwierzyny zaowocowało sprowadzeniem do okolicznych lasów żubrów. Kolejnym punktem naszej wycieczki była więc Pokazowa Zagroda Żubrów. Udało się nam trafić na porę karmienia tych okazałych zwierząt. Oprócz żubrów mogliśmy też rozpoznać w zagrodzie inne zwierzęta, żyjące w naszych lasach jak np. jelenie, daniele, muflony czy bażanty.

Po wizycie w zagrodzie żubrów poszliśmy zobaczyć jeszcze jedną atrakcję Pszczyny. W zamku obejrzeliśmy piękne  pokoje  z  kryształowymi  lustrami  i żyrandolami i mogliśmy wyobrazić sobie, jak żyło się książętom w XIX wieku. Natomiast po drugiej stronie parku znaleźliśmy się w zupełnie odmiennym miejscu, jakby dla kontrastu, by zobaczyć jak żyło się wtedy zwykłym ludziom. Wizyta w skansenie wsi pszczyńskiej przybliżyła nam realia życia chłopów w XVIII i XIX wieku. Wszystkie budynki, czyli chłopskie chaty, spichlerz, młyn czy stodoła to autentyczne zabytki. A w ich wnętrzach oryginalne sprzęty rolnicze i  rzemieślnicze, narzędzia codziennego użytku, pojazdy, meble oraz ciekawe eksponaty sztuki ludowej.

Wizytę w Pszczynie uznaliśmy za ciekawą i pouczającą. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Goczałkowicach-Zdroju, gdzie przeszliśmy się kawałek po koronie zapory i podziwialiśmy Jezioro Goczałkowickie. Na koniec zaliczyliśmy jeszcze McDonald’s  i  zadowoleni  z  wycieczki  pełnej  atrakcji,  wróciliśmy popołudniu pod szkołę.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (24-09-2018, 05:06:12), zdjęcia: D. Tumas

Rozpoczęcie roku szkolnego już za nami, a ciepłe wspomnienia wakacji i ekscytujące wrażenia letnich podróży powróciły wraz z wystawą literacko-plastycznych prac uczniów pod tytułem „Pamiętnik z wakacji”. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do rozwijania i kształtowania wyobraźni plastycznej i kreatywności. Zachęcenie miłośników pisania do prezentowania własnych umiejętności. Dziękuję wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie. Jury w składzie: p. Dominika Tumas, p. Edyta Gancarz, p. Monika Rzeszótko i p. J. Postrzednik wyróżniło najciekawsze prace:

Kategoria klas 1-3:

I miejsce - Kordian Rusin (2b)

II miejsce - Szymon Raszka (2b)

III miejsce - Tatiana Borys (2a)

Wyróżnienie: Martyna Giel (2b), Klaudia Kozieł (2b), Konrad Stec (2b), Amelia Husar (2b), Maria Sikorska (3)

Kategoria klas 4-8:

I miejsce - Nikola Poloczek (4b)

II miejsce - Kornelia Wilczek (7a)

III miejsce - Nikola Herazy (4b)

Wyróżnienie: Wiktoria Majchrowska (7b), Szymon Sikora (6), Kaja Piotrowska (4b)

Uczniom gratulujemy wspaniałych wrażeń z wakacji i weny twórczej. Wszystkich tęskniących za magicznymi wakacjami zapraszamy do obejrzenia prac uczniów w Czytelni Biblioteki Szkolno – Środowiskowej naszej szkoły.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (23-09-2018, 12:23:31), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W dniu 18 września uczestniczyliśmy w Święcie Drzewa. Z naszej szkoły grupa 10 osób wyruszyła do Ustronia, gdzie spod pomnika przyrody, Dębu Sobieskiego przy ulicy Daszyńskiego, żółtym szlakiem poszliśmy w stronę Małej Czantorii. W wiacie nadleśnictwa był koniec rajdu i konkurs wiedzy przyrodniczej. Naszą szkołę reprezentowała Maja Nieckarz, która zdobyła I miejsce. Swoich sił w konkursie próbowała  Nikola Herezy.  Pozostali uczestnicy mieli czas na pieczenie kiełbasek i zabawy.  W rajdzie uczestniczyli pracownicy nadleśnictwa i Burmistrz Ustronia. W podsumowaniu rajdu Komisja Ochrony Przyrody ogłosiła, że w tym roku (2018) „Dąb Mieszka z Kończyc” (na który głosowaliśmy internetowo) zdobył 6 miejsce w Polsce, a w roku 2019 do miana drzewa roku  będzie kandydował  „Dąb Sobieskiego z Ustronia”. Inną trasą zeszliśmy do Ustronia i kursowym autobusem wróciliśmy do szkoły. Był to miły i spokojny rajd.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (23-09-2018, 12:18:21), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W tym roku, wzorem innych Rajdów Głównym Szlakiem Beskidzkim,  wyruszyliśmy  w dniu rajdu GSB, czyli 15 września na trasę czerwonego szlaku. Wybraliśmy dwie trasy: od przeł. Krowiarki do Jordanowa (dzieci z SP 6) i z Rabki na Turbacz (grupa dorosłych). Inne grupy miały inne odcinki rajdu. W tym roku nie było ciekawych koszulek oraz oficjalnego sponsorowania  Hospicjum i dlatego nie wpłacaliśmy wpisowego.  Organizatorzy nie zdążyli przygotować odpowiednich projektów. Dla nas nie było to przeszkodą, gdyż zrobiliśmy kolejny odcinek trasy czerwonym szlakiem i kilka osób „wychodziło”  tym sposobem kolejną odznakę GSB (srebrne i złote).

Pogoda w dniu rajdu nie była zła. Najpierw trochę mżyło, ale od szczytu Pilicy mieliśmy piękną pogodę. Po drodze było tylko  jedno  schronisko,  gdzie było dużo ludzi i mały wybór jedzenia. Zjedliśmy co nieco (zupki, desery i kanapki) i po odpoczynku wyruszyliśmy  w dalszą drogę. Nie dało się szybko iść, gdyż z wycieczki zrobiło się wielkie grzybobrania. Grzyby rosły dosłownie przy drodze i jedynym problemem było to, że nie mieliśmy do czego  je  zbierać.  W  Bystrej zrobiliśmy dłuższą przerwę i posililiśmy się bananami. Druga grupa dorosłych realizowała ostry marsz na Turbacz. Do Ustronia, zadowoleni, wypoczęci i głodni powróciliśmy po 20.00. Do zobaczenia na kolejnej wycieczce.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: L. Raszka (20-09-2018, 06:33:12), zdjęcia: L. Raszka, K. Wilczek

„Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna, gdy maleńkiej Vashti bardzo zrzedła mina. Miała za zadanie znaczek namalować, jednak ona chciała farbki swoje schować” – to fragment piosenki (autorstwa Jolanty Okuniewskiej i Beaty Skrzypiec), którą mogliśmy usłyszeć 17 września na naszych szkolnych korytarzach, podczas audycji na temat  Międzynarodowego Dnia Kropki, przygotowanej przez pełnych nowego zapału  dziennikarzy z Krecich Newsów. Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Głównym celem święta jest chęć pomocy dzieciom w odkrywaniu ich własnych talentów, mocnych stron i wzmocnienie ich wiary w własne możliwości i umiejętności. Warto świętować!

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (20-09-2018, 06:18:23), zdjęcia: E. Gancarz, I. Strzałkowska, L. Najda, M. Bujok

„Dot Day”, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki odbył się w naszej szkole po raz drugi 17 września. Jest to święto kreatywności, rozwijania talentów, wytrwałości w pokonywaniu trudności i wiary we własne możliwości. Przypomnieliśmy sobie w tym dniu historię Vashti, małej bohaterki książki „Kropka”. Dziewczynka nie wierzyła w to, że potrafi coś namalować...ale ktoś uwierzył w nią, a w efekcie odkrył jej niezwykły talent.

Tego dnia nie mogło zabraknąć na zajęciach kropek. Dzieci miały okazję ułożyć je z kolorowych kubeczków. W klasach zorganizowano również zabawy z kropką. Odbyło się wielkie malowanie kropek, powstała galeria kropkowych prac, z których wyróżnione zostały prace uczniów klas 1a i 1b.

[zobacz zdjęcia]

dodała: I. Strzałkowska (17-09-2018, 05:32:12), zdjęcia: I. Strzałkowska

12 września pierwszoklasiści udali się do MDK „Prażakówka” w Ustroniu na pokaz iluzji. Przybyłych  powitała pani dyrektor MDK Barbara Nawrotek-Żmijewska i przedstawiła gościa specjalnego - iluzjonistę Adriana Mitoraja. Pan Adrian podczas 45-minutowego pokazu efektów iluzjonistycznych poprowadził widzów przez baśniowy świat, w którym „niemożliwe rzeczy stają się rzeczywistością”. Dodatkową atrakcją przedstawienia był udział dzieci na scenie (wybranych spośród widowni), które asystowały iluzjoniście podczas prezentowanych sztuczek. W trakcie pokazu uczniowie mieli okazję zobaczyć zadziwiające łączenie stalowych obręczy o zamkniętych obwodach, „teleportację” wielkich kart, przekłuwanie lustra stalową igłą, cięcie sznurka, z którego żadnym sposobem nie  można było uzyskać dwóch jednakowych długości oraz  znikające konfetti. Największe emocje wzbudził latający stolik, który początkowo lekko unosił się nad sceną, po czym zaczął przemieszczać się coraz szybciej w gorę i w dół, oraz z prawej strony na lewą.

Okrzykom zachwytu, niedowierzania i zdziwienia nie było końca. Z wypiekami na twarzy  opuściliśmy  „Prażakówkę”  i  w  świetnych  humorach powróciliśmy do szkoły.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (05-09-2018, 05:42:32), zdjęcia: M. Kępińska

3 września zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.15 tradycyjnym „Polonezem” w wykonaniu uczniów klas czwartych. Dyrektor powitał wszystkich przybyłych, a wśród nich gości – radną p. Jolantę Hazukę, proboszcza parafii rzymsko-katolickiej ks. Macieja Jenknera oraz wszystkich rodziców. Szczególnie mocno witał nowych uczniów w szkole – pierwszoklasistów.

P. Roman Langhammer powitał i przedstawił nowych nauczycieli:

- p. Monikę Bitner (język polski)

- p. Gabrielę Drzazgę (religia)

- p. Katarzynę Herzyk (edukacja wczesnoszkolna)

- p. Jolantę Kubaczkę-Mrowczyk (matematyka)

- p. Monikę Leszczynę (edukacja wczesnoszkolna)

- p. Darię Madzię (przyroda, edukacja dla bezpieczeństwa, świetlica)

- p. Martę Weisman (pedagog szkolny, świetlica)

- p. Marcina Bujoka (informatyka)

- p. Ryszarda Gierulę (chemia, geografia, wychowanie fizyczne)

- p. Dariusza Górę (biologia).

Dyrektor poinformował również o oddaniu do użytku nowych sal lekcyjnych – pracowni matematyczno-fizycznej oraz polonistycznej, a także o zakupach w ramach programów, w których szkoła bierze udział: Aktywna Tablica (zakupione zostaną monitory interaktywne) oraz Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa (biblioteka wzbogaci się o kilkaset nowych książek).

P. Roman Langhammer przedstawił również wychowawców poszczególnych oddziałów. Są nimi:

- kl. 1a integracyjna – p. Jolanta Herczyk (nauczyciele dodatkowo: p. Izabela Strzałkowska, p. Dorota Cisowska)

- kl. 1b – p. Monika Leszczyna

- kl. 2a – p. Lucyna Najda

- kl. 2b integracyjna – p. Edyta Gancarz (nauczyciel dodatkowy: p. Elżbieta Bujok)

- kl. 3 – p. Katarzyna Herzyk

- kl. 4a – p. Małgorzata Szcześniewska-Gawlas

- kl. 4b – p. Dominika Tumas

- kl. 5a – p. Gustaw Chraścina

- kl. 5b – p. Ryszard Gierula (nauczyciel dodatkowy: p. Paweł Sztefek)

- kl. 6 – p. Małgorzata Rymorz (nauczyciel dodatkowy: p. Anna Giza)

- kl. 7a integracyjna – p. Lucyna Raszka (nauczyciel dodatkowy: p. Dominika Tumas)

- kl. 7b – p. Mariusz Zawada

- kl. 8 – p. Rajmund Raszyk

Na koniec Dyrektor życzył wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym. Następnie uczniowie klas czwartych przekazali życzenia „pierwszakom”, których zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Ustroniu.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (02-09-2018, 11:33:12), zdjęcia: Gazeta Ustrońska

1 września 2018 roku delegacja naszych uczniów uczestniczyła w uroczystościach patriotycznych, które odbyły się pod Pomnikiem Pamięci Narodowej w Ustroniu, z okazji rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

[zobacz zdjęcia]

Rok szkolny 2017/2018 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2016/2017 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2015/2016 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2014/2015 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2013/2014 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2012/2013 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2011/2012 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2010/2011 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2009/2010 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2008/2009 - wydarzenia (archiwum)

[wróć]