WAŻNE WYDARZENIA W SZKOLE

Rok szkolny 2020/2021

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (30-11-2020, 05:00:15), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Przecudna jesienne pogoda umożliwiała podziwianie dalekich widoków, a ze Stożka i Soszowa (wycieczka odbyła się 21 listopada) widoczna była panorama Tatr. Uczestnicy Akcji „Dzieci na wiślańskich szlakach” z trzema przewodnikami podzielili się na trzy grupy: jedna szła niebieskim spacerowym, a następnie niebieskim na Stożek, druga czerwonym, a trzecia zielonym. Na Stożku po odpoczynku i posiłku we własnym zakresie nieco się podzieliliśmy i zależnie od braków w zaliczaniu tras wiślańskich ustaliliśmy dwie grupy i powracających kierowców na Przełęcz Kubalonka. Te dwie grupy szły z przewodnikiem szlakiem niebieskim na Kobylą i do Dziechcinki lub czerwonym na Soszów i dalej niebieskim przez Jawornik do Wisły. Trochę mieszaliśmy z trasami, ale prócz mile spędzonego czasu z kolegami adepci wycieczek musieli zaliczyć trasy jeszcze przez nich nie poznane. Ponieważ w wycieczce brało udział 15 dzieci, 7 dorosłych i 3 przewodników to nawet idąc w trzech grupach musieliśmy dzielić się na mniejsze 3 lub 5 osobowe grupki. Nie przeszkadzało to naszym dzieciom, bo zwykle tak się dzielą zależnie od kondycji i grup przyjacielskich. Zawsze przy ustalaniu list uczestników dbam o to, by były odpowiednie grupy wiekowe z poszczególnych klas, czy grupy zainteresowań. Dla wszystkich uczestników wycieczki zaskoczeniem było to, że jesienną porą tak wielu jest turystów na szlakach. Dziękuję za udział w wycieczce, szczególnie rodzicom i zapraszam na następne.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (15-11-2020, 17:07:54), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Od kiedy organizowane są wycieczki w ramach koła turystycznego, czyli od 2009 roku w okolicach Święta Niepodległości prawie zawsze była organizowana wycieczka. Przypomnę, że:

- 7.11.2009 była to wycieczka do Muzeum Spadochroniarstwa i na Stożek

- 11.11.2010 – Trójstyk i Jaworzynka ( basen)

- 10/11.11.2011 – Skalanka, Velky Polom i Ostry w Czechach

- 9/10.11.2012 – Jaworniki w Czechach i na Słowacji

- 11/12.11.2013 – Grun i Lysa Hora w Czechach

- 11.11.2014 – Czeski Cieszyn, Jabłonków ( grób Legionistów) Girowa w Czechach

- 11.11.2015 – Żywiec i Gron Jana Pawła II w Beskidzie Małym

- w 2016 roku nie było wycieczki – byłam chora

- 11/12.11.2017 – Babia Góra – Przeł. Krowiarki

- 10/11/12.11.2018 – Kielce i Góry Świętokrzyskie

- w 2019 – nie było wycieczki – urlop na poratowanie zdrowia

- 11.11.2020 – Wycieczka z Węgierskiej Górki na Baranią górę i Kubalonkę.

Mając takie tradycje szkoda było nie organizować w tym roku jakiejś wycieczki. Wiadomo pandemia wymaga innego organizowania turystyki a mianowicie w odległościach i małych grupkach. Właściwie można powiedzieć, że na wycieczkę (11 listopada) została oddelegowana grupka 6–cio osobowa, by na górze, gdzie bierze początek królowa polskich rzek Wisła, podziwiać piękno naszych gór. Trasa należała do trudnych, bo z Węgierskiej Górki na Baranią Górę i na Przełęcz Kubalonka ( czerwony, główny szlak beskidzki) jest 25km i ponad 1200m przewyższenia. Delegacja zawieziona przez rodziców spokojnie pokonywała odległości i od wysokości ponad 900m n.p.m. mogła podziwiać piękne widoki unoszące się nad będącymi w dole mgłami. Z Baraniej Góry  zachwycaliśmy się  panoramę Babiej G. Pilska, Tatr Zachodnich i Wysokich, Niskich Tatr i Małej Fatry. Mam nadzieję, że w przyszłym  roku  też  pójdziemy  w  góry  święcić niepodległość Polski.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (11-11-2020, 11:52:21), zdjęcia: rodzice uczniów

10 listopada, tuż przed obchodami Święta Niepodległości uczniowie klasy 1 b po raz pierwszy obchodzili to święto. Dość nietypowo, bo jednak zdalnie poznali symbole narodowe oraz dowiedzieli się, co to jest niepodległość. Podczas zajęć w domu przygotowali flagę Polski do wywieszenia w oknie swojego pokoju. Dzielne pierwszaki mają nadzieje, że kolejne Święto Niepodległości spędzą w szkole na uroczystej akademii.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (09-11-2020, 20:15:14), zdjęcia: E. Bujok

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i organizację zrzeszającą szefów kuchni. W tym roku przypadał w niedziele, 8 listopada. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.

W dniu 9 listopada chłopcy z klasy 2a przygotowali pyszne i zdrowe kanapki, na których nie zabrakło warzyw: pomidorów, papryki, szczypiorku, ogórka itp. Własnoręcznie przygotowane kanapki uczniowie z apetytem zjedli na pierwsze śniadanie. Na drugie  śniadanie  nie  mogło  zabraknąć  w  dniu  zdrowego żywienia porcji owoców. Uczniowie zapoznali się z wartościami odżywczymi wybranych owoców, oraz przeanalizowali piramidę żywieniową.

Mamy nadzieję, że dzisiejsze zajęcia uświadomiły uczniom jak ważne jest zjedzenie śniadania i że warto czasami zamiast batonika sięgnąć po zdrowy owoc!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (15-11-2020, 17:03:15), zdjęcia: D. Madzia, M. Szymańska-Kukuczka

Cudowna pogoda to i pełna relaksu wycieczka do Wisły (7 listopada). Nie wszystkie dzieci mogły uczestniczyć w tej akcji turystycznej i w ostatnim momencie „ wolne miejsca” zajęli chętni na wycieczki starsi koledzy, najczęściej rodzeństwo tych młodszych uczestników. Naszą 18 osobową grupkę właściwie podzieliliśmy na 4 podgrupy i innymi trasami zwiedzaliśmy Wisłę z czwórką przewodników. Z racji zamknięcia obiektów muzealnych i kulturalnych nie byliśmy w Muzeum Beskidzkim, w Domu Zdrojowym przy czekoladowym Małyszu, czy w Galerii A. Małysza, ale zrobiliśmy częściowy Szlak Habsburgów idąc od Zameczku Habsburgów na Oazę, poznaliśmy wiślańskie legendy, ciekawostki Placu Hoffa, zadania misiów w różnych miejscach Wisły, przyglądaliśmy się narciarskim skokom treningowym dzieci z klubów sportowych. Dwie grupy wyjechały wyciągiem na Skolnity i siedząc na krzesełkach podziwiali zjeżdżających i skaczących na rowerach ze szczytu Skolnitego ekstremalnych rowerzystów. Na Skolnitym dzieci korzystały z placu zabaw, posilili się frytkami, podziwiali alpaki i podziwiali panoramy. Po odpoczynku poszliśmy zielonym szlakiem i szlakiem spacerowym do Wisły Dziechcinki a następnie wróciliśmy do centrum Wisły.  Maksymalnie przeszliśmy 9km, ale młodsza grupa pokonała zaledwie 6km. Właściwie był to dłuższy spacerek, który pozwolił poznać Wisłę. Dziękuję rodzicom za pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi i zapraszam na kolejne wycieczki.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: E. Bujok (08-11-2020, 13:58:52), zdjęcia: E. Bujok

5 listopada nasza szkoła zamieniła się na chwilę w cudowną, bajkową krainę.  Tego dnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (wybrana data nie jest przypadkowa, to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek dla dzieci Walta Disney’a). Nasza szkoła postanowiła przyłączyć się do obchodów tego święta, przenosząc się choć na jeden dzień do świata fantazji i marzeń.

Ten dzień był okazją, by przypomnieć sobie swoich ulubionych bajkowych bohaterów, którzy uczą, pomagają rozpoznać dobro i zło, często też stanowią dla dzieci wzór do naśladowania. Dzień Bajek jest również doskonałą okazją do rozwijania  zainteresowań  czytelniczych  dzieci.  Wartościowe  książki  są  dla  nich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, sposobem wzbogacenia wyobraźni, a także pobudzania zainteresowania otaczającym światem, o czym my dorośli powinniśmy pamiętać.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajki nauczyciele przygotowali dzieciom muzyczno-teatralne przedstawienie „Kaczka Dziwaczka” Jana Brzechwy. Przedstawienie nie wymagało od nauczycieli nauki tekstu na pamięć, ponieważ głównym zadaniem aktorów było przedstawienie charakteru postaci poprzez gest, ruch, taniec a przede wszystkim kostium. Nauczyciele wykazali się dużą pomysłowością w wykonaniu stroju charakterystycznego dla danej postaci oraz ogromną odwagą i pomysłowością w naśladowaniu odgłosów i gestów odgrywanej postaci.

Dzieci klas 1-3 wspólnie z wychowawcami mieli  możliwość  obejrzenia  przygotowanego  przedstawienia.  Zadowoleni  widzowie  dobrze   się  bawili, oglądając występ.

Dziękujemy nauczycielom i rodzicom za włączenie się w obchody tego bajkowego dnia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (08-11-2020, 13:55:15), zdjęcia: A. Giza

5 listopada uczniowie klasy Ia po raz drugi wzięli udział w warsztatach z robotyki. Tak jak poprzednio zajęcia odbywały się w dwóch grupach, z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Część dzieci pracowała z ozobotami, a część z klockami lego. Zajęcia sprawiły wszystkim dużo frajdy. Z niecierpliwością będziemy czekać na możliwość zorganizowania kolejnych warsztatów.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (02-11-2020, 05:28:15)

Odznaki turystyczne – ciekawe informacje

W roku szkolnym 2019/2020 oficjalnie nie odbywały się wycieczki w ramach SKKT Krety. Niemniej jednak wiele dzieci chodziło w góry razem z rodzicami i zbierało cenne punkty i szczyty. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Wojtek Jakubczyk, który z ojcem zdobywał Koronę Polskich Gór, czyli zaliczył 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich. Musiał wspiąć się na Rysy w Tatrach, Tarnicę w Bieszczadach, Kowadło w G. Złotych czy Ślężę. Wyrazy uznania i co trzeba podkreślić, jest pierwszy uczniem naszej szkoły, który zdobył tą KORONĘ.

Dla grupy bardzo zaawansowanej zostały zorganizowane dwie wyprawy wielodniowe w Sudety:

1. czterodniówka w czerwcu w Góry Stołowe i Góry Sowie

2. siedmiodniówka w sierpniu od G. Stołowych (Głuszycy) przez G. Kamienne, Wałbrzyskie, Karkonosze i Izerskie do Świeradowa Zdroju.

Te wycieczki pozwoliły zdobyć Główny Szlak Sudecki, Punkty do Dużej Odznaki GOT i wiele punktów  krajoznawczych oraz przyrodniczych. W sumie zdobyto ponad 64 odznaki. Całą listę ZDOBYWCÓW prezentuję poniżej. Ponieważ weryfikacja punktów i odznak miała miejsce w Krakowie i Cieszynie, więc odznaki będę miała dopiero po 26.10.2020. Dostałam listę  zdobywców  i koszt odznak i dopiero teraz robie dokładne rozliczenia. Będę miała kłopoty z wręczeniem odznak w klasach IV –VIII, ale poczekamy do grudnia i wtedy wszystkie odznaki zostaną wręczone na forum klasy. Jeżeli szkoły będą nadal w trybie zdalnym, to przed świętami Bożego Narodzenia będą do odbioru w sekretariacie szkoły.

Pragnę tylko nadmienić, że zgodnie z wcześniejszymi praktykami za odznaki krajoznawcze i  przyrodnicze  uczniowie  otrzymują  ocenę  celującą (aktywność) z przyrody czy geografii. Listę nagrodzonych ocen prześlę odpowiedniemu nauczycielowi. Za te odznaki (osoby zaznaczone  pochyłą  czcionką)  trzeba będzie zapłacić w kwocie 12zł za odznakę. --> INFORMACJA O ODZNAKACH <--

Dziękuję za turystyczną aktywność w poprzednim roku szkolnym i zapraszam na kontynuację w obecnym trudnym roku szkolnym w gronie rodzinnym i małych grupkach SKKT KRETY. O wycieczkach koła turystycznego będę informować na podstronie szkoły w zajęciach pozalekcyjnych SKKT KRETY. Lasy i góry uczą pokonywać trudności i wzmacniają nasz organizm czyniąc nas odpornych na choroby.

dodała: M. Rymorz (29-10-2020, 05:23:54), zdjęcia: M. Rymorz

23 października klasa ósma podczas zajęć z wychowawcą, przygotowała paczki dla dzieci do Ukrainy, Białorusi i Rumunii. Akcja od wielu już lat jest koordynowana przez Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie. Jest to jeden z przykładów tego, jak możemy troszczyć się o innych, sprawiając im choć trochę przyjemności w nieciekawej rzeczywistości, w której dane jest im żyć.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Weisman (29-10-2020, 05:21:21), zdjęcia: M. Bitner, M. Szcześniewska-Gawlas

W dniach 19 i 20 października odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów, które przeprowadził pan Ireneusz Brachaczek, emerytowany policjant, specjalista w dziedzinie profilaktyki i prewencji kryminalnej. Dzieci i młodzież  poznały  między  innymi  zasady  bezpiecznego  korzystania  z  Internetu.  Prowadzący uświadamiał uczniom fakt, iż tak naprawdę w sieci nikt nie jest anonimowy. Ciekawy sposób prowadzenia zajęć, nawiązujący do sytuacji dnia codziennego, spowodował, że uczniowie słuchali z wielką uwagą.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (26-10-2020, 04:59:11), zdjęcia: E. Gancarz

Uczniowie klasy 1b uczestniczyli pierwszy raz w EU Code Week, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania w dniach od 12 do 25 października. Tydzień kodowania to europejska inicjatywa, której celem jest pokazanie kodowania od najlepszej strony, zachęcanie do  nauki  programowania  zarówno  dzieci  jak  i dorosłych. Nauka programowania pomaga przede wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom, rozwija wiedzę na temat działania technologii. Zgodnie z nową podstawą programowa uczniowie uczą się programowania od pierwszych dni w szkole.

Korzystaliśmy w tym roku przede wszystkim z mat firmy EduSense oraz z kolorowych kubków, ale były też zabawy z Ozobotem. Uczniowie klas pierwszych rozpoczęli w tym roku po raz pierwszy swoją przygodę z CodeWeek. Chętnie pracowali  nad  zadaniami  przygotowanymi  przez  nauczyciela.  Za zaangażowanie i sumienną pracę pierwszoklasiści otrzymali certyfikat za udział w tym wydarzeniu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Hernik (26-10-2020, 04:56:52), zdjęcia: M. Hernik

Każdego roku 15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk.  W  tym  roku  uczniowie  klasy  3b  wzięli  czynny  udział  w  zajęciach związanych z tym wydarzeniem. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: kiedy, dlaczego i jak powinniśmy myć ręce. W celu zobrazowania  konieczności  mycia rąk wykonaliśmy doświadczenie z wykorzystaniem mydła, mleka i pieprzu. Później stworzyliśmy instrukcję mycia rąk oraz zastosowaliśmy ją w praktyce wykonując kolejny eksperyment przy pomocy gumowych rękawiczek i farby.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rzeszótko (18-10-2020, 14:20:14), zdjęcia: M. Rzeszótko

Za oknem szaro, zimno i mokro - więc może wybrać się w podróż do Afryki? Klasie 6b udało się to karkołomne zadanie z pomocą Henryka Sienkiewicza i jego niestarzejącej się powieści "W pustyni i w puszczy". Uczniowie posługując się tekstem lektury i pomocniczymi materiałami filmowymi wykonali w grupach prace, będące propozycją egzotycznej wycieczki śladami Stasia i Nel. Może kiedyś uda się im ją zrealizować?

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Giza (15-10-2020, 04:22:51), zdjęcia: A. Giza

10 października odbył  się turniej szachowy dla dzieci do lat 10 w  Ustroniu Jaszowcu. Naszą szkołę reprezentowali Nikodem Herezy z klasy pierwszej oraz Karolina Nieckarz, Kamil Sawicki, Daniel Sawicki i Antoni Omozik – uczniowie klas trzecich.

Nikodem Herezy zajął II miejsce wśród wszystkich dzieci w kategorii do lat 7 i I miejsce wśród chłopców w swojej kategorii wiekowej. Karolina Nieckarz zajęła VI miejsce w kategorii dziewczyn.  Pozostali uczniowie  grali w kategorii wiekowej do lat 10 i również osiągnęli bardzo dobre, wysokie miejsca.

Zawodnicy otrzymali medale, upominki a także mieli okazję degustować czekoladę na gorąco od firmy Mokate.

Gratulujemy uczestnikom turnieju wspaniałej gry i życzymy dalszych sukcesów.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (15-11-2020, 16:59:14)

Dawno nie było tak licznej wycieczki (9 października) – Rajd Jerzego Kukuczki - w której większość to uczniowie klas VI - VIII. Osoby, które po raz pierwszy były na wycieczce dostały po czekoladzie i oczywiście książeczce GOT. Mogliśmy  zaszaleć, gdyż taniej wychodził koszt autobusu.  Wyjechaliśmy sobie wyciągiem na Stożek (niektórzy jechali po raz pierwszy wyciągiem), potem mieliśmy czas na posiłek w Schronisku. Zatrzymaliśmy się przy Grzybach Skalnych na Kiczorach i w Izbie Pamięci Jerzego Kukuczki. Nie było tam czekających grup i mieliśmy ten komfort, że mogliśmy zobaczyć zgromadzone przez alpinistę trofea. Pogoda nam dopisała i po przyjściu (10 km) na Amfiteatr mogliśmy odpocząć. Szymon Sikora brał udział w konkursie wiedzy o Jerzym Kukuczce i wygrał ten konkurs, Nikola Herezy i Lena Jaworska zostały nagrodzone za prace plastyczne o Jerzym Kukuczce, kilka dziewcząt z klasy VI b zaśpiewało piosenkę o Czantorii a chłopcy zorganizowali sobie mecz piłki nożnej z uczniami z Istebnej i mecz wygrali. Kilka osób wzięło udział w szkoleniu z I pomocy medycznej. Za całą nasza aktywność zostaliśmy nagrodzeni III miejscem.

Każdy kto chciał, to dostał mapę lub folder przyrodniczy, po Prince Polo i oczywiście posiłek: zupa pomidorowa, kiełbaska  z keczupem, chleb i napoje. Uczestniczenie w konkursach było też nagradzane. Dziękuję za udział  i wzorową postawę uczniom a nauczycielom i rodzicom za pomoc w trakcie wycieczki. Impreza była naprawdę udana i miejmy nadzieję, że kolejne też się odbędą.

[rozliczenie]

dodała: E. Gancarz (12-10-2020, 05:21:41), zdjęcia: E. Gancarz, A. Giza

8 października uczniowie klasy 1a i 1b wzięli udział w lekcji muzealnej w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego w Ustroniu. Dla większości dzieci był to pierwszy pobyt w tym muzeum. Celem wyjazdu było nabywanie nawyków związanych z kulturalnym zachowaniem się podczas wizyty w muzeum oraz oglądania zgromadzonych eksponatów, kształtowanie postawy szacunku wobec kultury. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny, a także uczestniczyli w lekcji muzealnej  pt.  „W kręgu dzieciństwa”. Dużą atrakcją była również Wystawa Modelarska, która jest wystawą czasową. Uczniowie poznali takie pojęcia jak muzeum, eksponat, wystawa stała lub czasowa. Następnie grupa udała się do Parku Kuracyjnego, gdzie w wielką ciekawością podziwiała rzeźby z Pleneru Rzeźbiarskiego DAR. Lekcji przyrody też nie zabrakło, bo drzewa w parku są naprawdę ciekawe. Na zakończenie wspólne lody w cukierni „Delicje” okazały się wielką frajdą.

Dzięki lekcji muzealnej dzieci zdobyły dużo wiadomości, a wycieczka dostarczyła im  wiele  niezapomnianych  wrażeń.  Jest  już  tez  paru  chętnych  do składania modeli samolotów. Zachęcam do śledzenia strony internetowej Muzeum Ustrońskiego i odwiedzania go podczas różnych wydarzeń kulturalnych.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (15-10-2020, 04:19:12), zdjęcia: M. Weisman, M. Cieślar

7 października klasa 8 udała się na ognisko integracyjne do Gospodarstwa Agroturystycznego w Górkach Wielkich. Nasz pobyt rozpoczął  się  od przejażdżki wozem, które ciągnęły 2 konie. Cała atrakcja trwała pół godziny i na pewno jej nie zapomnimy! Był również czas na jazdę konną dla odważnych. Po wspólnym ognisku i posiłku nasz gospodarz opowiedział nam dużo o hodowli koni a także prowadzeniu gospodarstwa. Na koniec odbyliśmy mały spacer po okolicy i wróciliśmy do domu.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Bujok (08-10-2020, 05:18:54), zdjęcia: E. Bujok

Które zawody są najbardziej przyszłościowe? Jak rozwijać swoje zainteresowania oraz pasje? Co robić i na co zwrócić uwagę, aby w przyszłości mieć nie tylko pracę, ale i satysfakcję z tego, co się robi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z planowaniem swojej kariery zawodowej szukali uczniowie klasy drugiej. W trakcie spotkania, które odbyło się 7 października, uczniowie aktywnie brali udział w ćwiczeniach, poznawali specyfikę zawodów oraz odpowiadali na pytania przygotowanych zagadek. Ponadto opowiedziałem im o łączeniu pasji z pracą, ciągłym rozwoju, dążeniu do celów i osiąganiu sukcesu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (09-10-2020, 05:00:21), zdjęcia: K. Herzyk

30 września odbyły się warsztaty plastyczne w ramach spotkań z ciekawymi gośćmi w świetlicy. Tym razem Gościem specjalnym była pani Ilona Weisman, która z uczniami klasy 2 przygotowała  piękne prace. Można je obejrzeć poniżej.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rzeszótko (08-10-2020, 05:15:11), zdjęcia: M. Rzeszótko

30 września chłopcy maja swoje święto. Pamiętały o tym dziewczyny z kl. 5, które przygotowały dla swoich kolegów z klasy niespodzianki.  Nie  tylko założyły krawaty lub muszki, ale również zadbały o prezenty, życzenia i poczęstunek. Chłopcy byli zaskoczeni i bardzo zadowoleni, cała klasa miło spędziła czas przy stole rozmawiając i grając w gry słowne.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Szczuka-Pezda (30-09-2020, 18:35:19), zdjęcia: A. Szczuka-Pezda

Dzień Chłopaka - Dzień Krawata (30 września) to pierwsza inicjatywa nowo wybranego Samorządu Uczniowskiego. Takie zabawne dni tematyczne są ciekawą odskocznią od monotonii dnia codziennego szkoły. W obecnych realiach niegasnącej pandemii to jedyne na co mogą liczyć uczniowie, gdyż dyskoteki czy inne formy integracji szkolnej niestety są zawieszone do odwołania. Samorząd Uczniowski ma jednak kilka pomysłów by umilić ten czas.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (04-10-2020, 12:46:41), zdjęcia: K. Herzyk, E. Bujok

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który obchodzimy  29 września, klasa 2a postanowiła uczcić lekturą pt.: „Cukierku, ty łobuzie”. Na  początku zajęć Pani Ela odczytała dalsze losy niesfornego kota w książce: „Jak się masz, Cukierku?”. W kolejnej części lekcji  przystąpiliśmy do dokładnego omówienia lektury. Nie zabrakło ciekawych zagadek i quizów, nauczyliśmy się rysować kota krok po kroku ciekawym sposobem. Ponadto dowiedzieliśmy się, że główny bohater – Cukierek nie jest postacią fikcyjną i jak powstały jego losy. Okazało się, że cała klasa z ogromną chęcią, a nawet nie raz, przeczytała historię słodkiego kociaka!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (04-10-2020, 12:42:54), zdjęcia: D. Madzia, M. Szymańska-Kukuczka

25 września uczniowie z klasy 4a i 4b uczestniczyli w  miłej  wycieczce  przyrodniczej  do  Hażlacha.  Pogoda  dopisała  i  wszyscy  z  przyjemnością powędrowali ścieżką przyrodniczą do źródeł Borgońki. Grupa 31 osób słuchała informacji przewodnika Jana Machały dotyczących leśnych ciekawostek i chłonęła uroki jesiennego lasu. W miejscu przy obelisku myśliwych zrobiono krótki konkurs przyrodniczy, który wygrał Kamil Liszewski a jego koleżanki Lena Linda Czyż  i Martyna Giel zajęły drugie oraz trzecie miejsce.  Zostały rozdane nagrody i dyplomy, a wszystkim uczestnikom wycieczki wyjaśniono zasady zdobywania punktów do książeczek przyrodniczych. Zadowoleni uczestnicy wycieczki poszli poznać uroki nowoutworzonego „Domu Przyrodnika”. Multimedialne prezentacje podobały się uczniom, ale najbardziej popularna była ekspozycja poświęcona pszczołom. Hażlach choć jest małą miejscowością to wywarł pozytywne wrażenie na wszystkich uczestnikach wycieczki i dzieci zadowolone z lekcji przyrody w żywym lesie wrócili do szkoły.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: L. Najda (27-09-2020, 07:07:20), zdjęcia: L. Najda

24 września uczniowie klasy Ia wzięli po raz pierwszy udział w warsztatach z robotyki, prowadzonych przez doświadczonego nauczyciela i  pasjonata - p. Andrzeja Surmę. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach. Z uwagi na panującą sytuację epidemiczną każda grupa wykonywała inne zadanie.  Jedne  dzieci budowały roboty z wykorzystaniem klocków Lego, inne uczyły się podstaw programowania z wykorzystaniem ozobotów. Jeśli sytuacja pozwoli, w czasie kolejnego spotkania role będą odwrócone. Udział w warsztatach sprawił dzieciom wiele radości i wszystkie są zgodne co do tego, aby je ponownie zorganizować.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rzeszótko (08-10-2020, 05:13:24), zdjęcia: M. Rzeszótko

23 września, korzystając z pięknej pogody, kl. 5 wyruszyła w góry. Celem wycieczki był szczyt Równicy, ale także - a nawet przede wszystkim - ponowna integracja klasy po okresie nauczania zdalnego. W czasie wycieczki opiekę nad klasą sprawowały nauczycielki: p. Monika Rzeszótko i p. Lucyna Gwóźdź oraz dwie mamy uczniów.

Pogoda dopisała, humory też, zabawy integracyjne w parku linowym były wymagające i zaostrzające apetyt, wejście a także zejście z Równicy trudne, ale  do pokonania. Po powrocie zmęczenie zniknęło w momencie za sprawą lodów, a uśmiechnięte twarze uczestników były najlepszą oceną wycieczki.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (29-09-2020, 05:07:54), zdjęcia: K. Herzyk

23 września klasa 2a powitała kalendarzową jesień! Z tej okazji uczniowie przyszli ubrani w żółtych odcieniach. Zajęcia rozpoczęli porannym kręgiem, aktywizując swoje zmysły. Niektórzy przynieśli dary jesieni, wprowadzili odpowiedni klimat. Nie zabrakło ćwiczeń relaksacyjnych ze zmieniającą kolory lampą w barwy jesieni, czy suszarką, która zastąpiła nam jesienny wiatr. Pobudziliśmy zmysł zapachu dzięki przyniesionej przez dzieci lawendzie oraz olejkowi, który delikatnie rozsiewał swój zapach.

W kolejnej części zajęcia polegały na wzajemnej współpracy w grupach. Drugoklasiści mieli do wykonania misję poszukiwawczą, w każdej z kopert znalazło się zadanie do wykonanie na czas. Wszyscy detektywi spisali się na medal, a plakaty jakie wykonali znalazły się na klasowej wystawie!

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (25-09-2020, 04:55:19), zdjęcia: E. Gancarz, M. Weisman

Klasa 1b wykorzystała ostatnie dni pogody i 23 września przywitała jesień grupowym zbieraniem kasztanów. Jak widać na zdjęciach była to niesamowicie ciekawa lekcja przyrody. Wszyscy uczniowie zadowoleni wrócili do klasy podziwiając wspólne zbiory. Dziękujemy Pani Marcie za miłe towarzystwo podczas jesiennego spaceru.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (22-09-2020, 05:21:51), zdjęcia: E. Gancarz

W Polsce jest ponad 6 mln osób z dysfunkcją słuchu, z czego niemal 900 tys. ma poważny uszczerbek słuchu, część z tych osób  przynależy  do  kultury Głuchych. Komunikują się używając języka migowego. Co roku w ostatnią niedzielę września obchodzą swoje święto. Z tej okazji, w dniu 18 września, uczniowie klasy 1 b przybliżyli sobie  kilka informacji o środowisku Głuchych – poznali podstawowe zwroty w polskim języku migowym oraz zasady używania języka migowego. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Emocja”.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (16-09-2020, 06:48:15), zdjęcia: E. Bujok

16 września klasa 2a wybrała się na pobliskie skrzyżowanie. Głównym celem wycieczki było zwrócenie uwagi na zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się w pobliżu jezdni oraz nauka prawidłowego przechodzenia przez ulicę. Dzieci z zainteresowaniem obserwowały ruch drogowy, zachowania pieszych i pojazdów, zwróciły również uwagę na charakterystyczne znaki drogowe i ich znaczenie oraz oznakowanie przejścia dla pieszych. Następnie dzieci wraz z opiekunami przeszły na drugą stronę ulicy z zastosowaniem zasad bezpieczeństwa. Po dotarciu nad rzekę Wisłę była chwila na odpoczynek i zjedzenie na łonie natury drugiego śniadania. W drodze powrotnej do Szkoły obserwowaliśmy drzewa i odgadywaliśmy  ich  nazwy.  Po  powrocie  do  szkoły  odbyła  się  pogadanka podkreślająca znaczenie przestrzegania zasad ruchu drogowego i uświadomienia konsekwencji ich łamania. Dzieci na zakończenie narysowały swoje wrażenia z wycieczki pieszej.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (23-09-2020, 05:22:53), zdjęcia: E. Gancarz

Klasa 1 b w tym roku szkolnym bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „EMOCJA”, który obejmuje pięć spotkań w ciągu roku szkolnego i polega na rozmowach o uniwersalnych wartościach. Poprzez czytanie bajek, opowiadań, gry oraz odgrywanie scenek i ról uczniowie zostaną prowadzenie w świat, gdzie ludzie nie tylko różnią się od siebie wyglądem, zachowaniem, kolorem skóry, wyznaniem, etc., lecz nie zawsze wszystkie różnice widać gołym okiem np. choroby serca, autyzm, cukrzycę. Wprowadzenie dzieci w świat wartości moralnych, jest niezwykle ważne, gdyż są one fundamentem dalszego życia.

Uczniowie klasy 1 b są już po pierwszym module „Kreatywność”, obchodzili w tym dniu (15 września) Międzynarodowy Dzień Kropki. Zapoznali się z historią małej Waszti i odkryli, że tak samo jak ona mogą mieć w sobie ukryty talent. Nie zabrakło w tym dniu również dobrej zabawy z kodowaniem przy użyciu monitora interaktywnego. Jednak największą frajdę sprawiły uczniom ożywające kropki. Zachęcam do przeczytania książki „Kropka” Petera H. Reynoldsa i odkrycia w sobie talentu.

[zobacz zdjęcia]

dodał: Sz. Sikora (22-09-2020, 05:18:12), zdjęcia: K. Wojtyła, M. Rymorz

15 września wyruszyłem wraz z moją klasą na wycieczkę do Oświęcimia, do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Wyjechaliśmy około godziny 7.30, a na miejscu byliśmy o godzinie 8.40. Załatwiliśmy sprawy organizacyjne. Z powodu panującej pandemii musieliśmy zachowywać wszystkie środki ostrożności, a także przejść przez zwykłe zabezpieczenia, czyli bramki wykrywające metal. Po wejściu przez bramę „Arbeit macht frei” zobaczyliśmy 28 jednopiętrowych bloków. Zwiedziliśmy blok 6, w którym można było zobaczyć zdjęcia i ubrania  więźniów, następnie przeszliśmy do bloku 11, w którym zobaczyliśmy zrekonstruowane  cele, sąd więzienny,  a także pomieszczenie w którym więźniowie rozbierali się przed egzekucją. Wychodząc z bloku 11 stanęliśmy pod Ścianą Śmierci. Tam też oddaliśmy hołd wszystkim, którzy zginęli w obozie Auschwitz. Po wyjściu z dziedzińca  pomiędzy blokiem 11 a 10 stanęliśmy przed szpitalem, w którym osławiony doktor Mengele robił pseudomedyczne, okrutne eksperymenty na więźniach różnych narodowości. Następnie zwiedziliśmy blok 17,  który  w  większości  poświęcony  był Żydom. Na parterze znajdowała się największa księga, jaką w życiu widziałem ( księga ma 7 metrów szerokości). Spisane tam są imiona, nazwiska i kraj pochodzenia tysięcy więźniów. Po wyjściu z tego bloku przeszliśmy do krematorium leżącego koło szubienicy, na której po wojnie powieszono komendanta obozu Rudolfa Hessa. W krematorium znajdowała się również pierwsza komora gazowa. Po zwiedzeniu muzeum Auschwitz pojechaliśmy do tak zwanego obozu Auschwitz II-Birkenau w Brzezince. Tam zobaczyliśmy pole o powierzchni około 140 hektarów, na którym stoją drewniane baraki, budynki z cegły oraz ruiny.  Na początek przeszliśmy na rampę wyładowczą i selekcyjną. Zobaczyliśmy wagon, w którym przewożono więźniów oraz usłyszeliśmy o selekcji. Następnie ruszyliśmy do pomnika upamiętniającego zamordowanych w obozie. Pomnik znajduje się pomiędzy ruinami krematorium drugiego a trzeciego. Później zwiedziliśmy barak i wyszliśmy boczną bramą.

To co przeżyłem w Oświęcimiu i w Brzezince trudno opisać. Przeraził mnie ogrom zbrodni jaką popełnili hitlerowcy. Największego przerażenia doznałem, gdy zobaczyłem olbrzymi teren w Brzezince, a także,  gdy patrzyłem na ogromną ilość obuwia zgromadzonego w jednym z budynków. Pomyślałem wtedy, że to przecież jeszcze nie wszystko... Ciężko sobie wyobrazić, w jakich warunkach żyli więźniowie, o ich życiu w głodzie, zimnie, brudzie, o ich codziennym  zmęczeniu,  o życiu w ogromnej ciasnocie, w ciągłym strachu, ciągłej niepewności, oddzielonych od bliskich, karanych  za  najmniejsze  przewinienie  wielogodzinnymi  apelami (najdłuższy trwał aż 20 godzin), zamknięciem w celi, biciem...

My młodzi musimy pamiętać o słowach jednego z więźniów „Auschwitz było, i może się powtórzyć”. Nie możemy do tego dopuścić.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (16-09-2020, 05:07:54), zdjęcia: E. Bujok

14 września dzieci z klasy 2a uczestniczyły w spotkaniu z Panią Bibliotekarką. Celem spotkania było między innymi zapoznanie z zawodem bibliotekarza, rozbudzenie zainteresowania książkami oraz utrwalenie kolejności liter w alfabecie poprzez poszukiwanie zadanych haseł w słownikach. Dzieci bardzo ucieszyły się ze spotkania. Dziękujemy Pani Ani za poświęcony czas.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (14-09-2020, 05:15:12), zdjęcia: M. Bujok

Dzieci z klasy 2a doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się przede wszystkim prawidłowo odżywiać. Każdy rozumie jak ważne jest spożywanie dużych ilości owoców i warzyw. Z myślą o witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok owocowo-warzywny. Dzieci przyniosły do szkoły m.in. marchewki, jabłka, gruszki, buraka, pomarańcze, banany i ananasa. Przed przystąpieniem do pracy, zapoznały się z urządzeniem do robienia soku  – sokowirówką, jego działaniem oraz utrwaliły sobie zasady bezpieczeństwa.

Każdy uczeń wrzucał do sokowirówki przyniesione z domu owoce i warzywa. Sok wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów.

Degustacja była udana, bezpieczeństwo zapewnione a przy okazji było dużo radości z wykonanej pracy!

Dziękujemy za przyniesione owoce i warzywa!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (03-09-2020, 05:49:54), zdjęcia: G. Chraścina

1 września rozpoczęliśmy rok szkolny 2020/2021. Najbliższe miesiące będą inne, niż wszyscy zdążyli się przyzwyczaić. Inna była również inauguracja roku. Na skromnej, ale uroczystej akademii, spotkali się uczniowie klas pierwszych i piątej, która przygotowała część artystyczną. Wszystkich przybyłych, a szczególnie naszych pierwszaków, powitał dyrektor Roman Langhammer. Powitali ich również uczniowie klasy piątej pod opieką p. Moniki Rzeszótko. W czasie uroczystości odbyło się również pasowanie pierwszaków na uczniów naszej szkoły. Każdy nowoprzyjęty uczeń otrzymał również upominek ufundowany przez Radę Rodziców. W tym roku naukę w naszej szkole rozpoczęło 45 pierwszoklasistów.

W tym miejscu przedstawiamy wychowawców poszczególnych oddziałów:

- kl. 1a integracyjna – p. Lucyna Najda (nauczyciel wspomagający: p. Anna Giza)

- kl. 1b – p. Edyta Gancarz

- kl. 2a integracyjna - p. Katarzyna Herzyk (nauczyciel wspomagający: p. Elżbieta Bujok i p. Dorota Cisowska)

- kl. 2b - p. Małgorzata Sikora - Fryda

- kl. 3a integracyjna - p. Jolanta Herczyk (nauczyciele wspomagający: p. Izabela Strzałkowska)

- kl. 3b -  p. Monika Hernik

- kl. 4a -  p. Anna Szczuka-Pezda

- kl. 4b integracyjna - p. Lucyna Raszka (nauczyciel wspomagający: p. Lucyna Raszka i p. Paweł Sztefek)

- kl. 5 integracyjna -  p. Monika Rzeszótko (nauczyciel wspomagający p. Lucyna Gwóźdź i p. Paweł Sztefek)

- kl. 6a -  p. Małgorzata Szcześniewska-Gawlas

- kl. 6b - p. Jolanta Kubaczka-Mrowczyk

- kl. 7a -  p. Gustaw Chraścina

- kl. 7b -  p. Monika Bitner (nauczyciel wspomagający: p. Lucyna Raszka i p. Paweł Sztefek)

- kl. 8 - Małgorzata Rymorz (nauczyciel wspomagający: p. Marta Cieślar)

Do kadry nauczycielskiej powrócił p. Ireneusz Bosak, który będzie uczył biologii (kl. 5-8) i chemii (kl. 7-8).

Wszystkim – Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom – życzymy, aby ten rok szkolny, mimo wielu trudności, przyniósł jak najwięcej satysfakcji i sukcesów!

[zobacz zdjęcia]

Rok szkolny 2019/2020 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2018/2019 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2017/2018 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2016/2017 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2015/2016 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2014/2015 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2013/2014 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2012/2013 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2011/2012 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2010/2011 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2009/2010 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2008/2009 - wydarzenia (archiwum)

[wróć]