WAŻNE WYDARZENIA W SZKOLE

Rok szkolny 2018/2019

dodała: D. Tumas (15-01-2019, 06:34:46), zdjęcia: D. Tumas, E. Kempa, M. Weisman

„Pomaganie jest dziecinnie proste” – pod tym hasłem 13 stycznia odbył się 27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny Samorząd Uczniowski zajął się rekrutowaniem wolontariuszy w naszej szkole i organizacją tego dnia. Chętnych było więcej niż miejsc. Ustroński sztab Orkiestry ustalił dla nas liczbę 15 wolontariuszy i tyle wyruszyło w styczniową niedzielę, by zbierać pieniądze na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Kwestujących uczniów z SP 6 można było spotkać w Nierodzimiu, Bładnicach, Harbutowicach i na Równicy.  Niestraszny  był  im  chłód,  deszcz,  a  na  Równicy  nawet  mróz,  z uśmiechem na ustach proponowali, by wesprzeć akcję. Opiekę nad wolontariuszami sprawowali p. Dominika Tumas, p. Marta Weisman i  p.  Gustaw  Chraścina. Dziękujemy za przychylność, ugoszczenie i ciepły posiłek Dworowi Skibówka, Zbójnickiej Chacie, Kolibie  Pod  Czarcim  Kopytem  i  stacji  benzynowej  „Liw”. Dziękujemy również ustrońskiej Straży Miejskiej za transport na Równicę. Widząc, jaką radość sprawia naszym uczniom uczestnictwo w tej wielkiej, ogólnopolskiej imprezie, z pewnością znowu zagramy dla Orkiestry za rok.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (15-01-2019, 06:31:19), zdjęcia: L. Najda

W drugim tygodniu stycznia w klasie IIa omawialiśmy legendę o toruńskich piernikach. Dzieci opowiadały o swoich doświadczeniach  kulinarnych  i tworzyły definicję określenia - przepis kulinarny. Podsumowaniem tego tematu było wykonanie waflowych torcików przez dzieci z przyniesionych z domu produktów.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (14-01-2019, 07:00:21), zdjęcia: G. Chraścina

10 stycznia w naszej szkole odbył się koncert kolęd w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Wystąpili uczniowie grający na instrumentach (pianino i gitara) u p. Małgorzaty Rymorz. Wystąpił także Chór Szkolny Wiolinki oraz solistki.

Wysłuchać można było tradycyjnych polskich kolęd, takich jak „Dzisiaj w Betlejem” czy „Gdy się Chrystus rodzi”. Zabrzmiały także współczesne kolędy polskie i zagraniczne. Koncert był podsumowaniem pracy uczniów  w pierwszym semestrze.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (14-01-2019, 06:56:14), zdjęcia: E. Deda

10 stycznia w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski klas I-III. Wzięło w nim udział 23 uczniów. Wszyscy uczestnicy konkursu, pomimo swojego młodego wieku sprostali zadaniu, byli doskonale przygotowani i wypadli bardzo dobrze. Recytacje wysłuchało jury w składzie: pan dyrektor – Roman Langhammer, pani Izabela Strzałkowska i pani Dominika Tumas. Podczas recytacji jury zwracało uwagę na opanowanie tekstu, jego interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny. Widownia, którą stanowili uczniowie klas 1 – 3, oraz ich wychowawcy, szczególnie zwracała uwagę na rekwizyty i  śmiałość  kolegów,  którzy  zmieniali  głos  oraz naśladowali bohaterów swoich wierszy. Mali artyści wiedząc, że odważny i wesoły występ bardzo podoba się publiczności - dali z siebie wszystko. Po naradzie jury ogłosiło wyniki:

Miejsce I: Bartosz Smyk kl. 2a

Miejsce II: Filip Skiba kl. 1b

Wyróżnienia otrzymali:

1. Igor Pawlitko kl. 3

2. Maja Misiniec kl. 3

3. Matylda Ciemała kl. 3

4. Adam Szpin kl. 1a

5. Seweryn Pasterny kl. 2b

Uczniowie, którzy zwyciężyli będą reprezentowali naszą szkołę na miejskim konkursie recytatorskim w Domu Kultury „Prażakówka” w Ustroniu. Trzymamy za nich mocno kciuki!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Bitner (13-01-2019, 05:44:35), zdjęcia: M. Bitner

9 stycznia odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas IV - VIII. Trud wygłoszenia utworu poetyckiego oraz odczytania fragmentu prozy podjęło ...uwaga... aż 22 uczniów. Przez ponad dwie godziny lekcyjne słuchaliśmy fantastycznych interpretacji wierszy Tuwima, Brzechwy, Szymborskiej i wielu innych poetów, a także mogliśmy poznać fragmenty przeróżnych powieści, w których zaczytują się uczniowie naszej szkoły. Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom za udział i już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu.  A oto wyniki tegorocznego:

I miejsce - Szymon Sikora (kl. VI)

II miejsce - Noemi Grabiec (kl. Va)

III miejsce - Kornelia Wilczek (kl. VIIa)

Trzymamy za Was kciuki na konkursie miejskim, gdzie będziecie reprezentować naszą szkołę.

Wyróżnienia otrzymali:

Nikola Smyk (kl. VI)

Oliwia Szafarczyk (kl. Va)

Dawid Plinta (kl. IVb)

Jeszcze raz gratulujemy i czekamy na Was za rok!

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (10-01-2019, 05:14:14), zdjęcia: L. Raszka, G. Chraścina

9 stycznia odbył się Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego Szkół Podstawowych Miasta Ustroń „The Best”. Już od jedenastu lat konkurs organizowany jest przez naszą szkołę. Wzorem lat ubiegłych do zmagań konkursowych zaprosiliśmy najlepszych uczniów z języka angielskiego z klas piątych i szóstych szkół ustrońskich. Młodzi miłośnicy języka angielskiego przez 50 minut w formie pisemnej  sprawdzali swoje umiejętności językowe  –  zasób słownictwa, stosowanie zasad gramatycznych, czytanie ze zrozumieniem, sprawności komunikacyjne. Po wnikliwym sprawdzeniu prac konkursowych przez jury, składające się z nauczycieli z wszystkich ustrońskich szkół podstawowych, okazało się, że w tym roku szkolnym do grona najlepszych z najlepszych należą:

W kategorii klas piątych:

I miejsce: Pola Bochenek - SP1

II miejsce: Dawid Łuka -  SP2

III miejsce: Kacper Greene – SP2

W kategorii klas szóstych:

I miejsce: Aleksandra Chwastek - SP5

II miejsce: Miriam Mocarska - SP5

III miejsce: Lizaveta Shyshkina -  SP1

GRATULUJEMY!

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (11-01-2019, 05:15:41), zdjęcia: E. Gancarz, E. Bujok

9 stycznia klasa 2 b wraz z nauczycielami spędziła milo czas na boisku szkolnym. Wszyscy uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zabawach zimowych.  Chętnie współpracując zbudowaliśmy klasowego bałwana. Mimo, że wróciliśmy do szkoły cali mokrzy, to w świetnym nastroju.

[zobacz zdjęcia]

dodała: I. Strzałkowska (01-01-2019, 11:35:45), zdjęcia: I. Strzałkowska

21 grudnia zawieźliśmy do  schronisku dla zwierząt „Azyl” w Cieszynie karmę,  która  została  zebrana  podczas  akcji  charytatywnej  „Pomagamy zwierzętom ze schroniska przetrwać zimę”. Była to III, jak dotąd rekordowa edycja akcji (zebraliśmy 172,5 kg karmy!) prowadzonej w ramach współpracy z Fundacją dla Zwierząt i Środowiska „Lepszy Świat” z Cieszyna, pod opieką której znajduje się cieszyńskie schronisko.

Celem akcji jest uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych zwierząt, które trafiają do schroniska nie tylko z przyczyn losowych, takich jak ciężka choroba lub śmierć właściciela ale przede wszystkim z powodu lekkomyślności i niewłaściwej opieki ze strony właściciela. Wiele zwierząt pojawia się w schronisku w okresie noworocznym, jako skutek „nietrafionych” prezentów i fajerwerkowych wystrzałów ( dane wskazują, że w tym okresie liczba zwierząt w schroniskach zwiększa się nawet o 30 procent).

Zadbajmy o to, by decyzja o posiadaniu zwierzaka była zawsze decyzją przemyślaną i odpowiedzialną, a w czasie Sylwestra zatroszczmy się o właściwą opiekę dla czworonożnego przyjaciela.

W tym miejscu serdecznie dziękuję wszystkim uczniom, którzy czynnie włączyli się w zbiórkę karmy, paniom Dominice i Ani z naszej biblioteki, które pomogły w organizacji zbiórki oraz pani Joli Herczyk, która udostępniła obszerny bagażnik w swoim samochodzie i pomogła w transporcie karmy do schroniska.

Poniżej zdjęcia z akcji „Pomagamy zwierzętom ze schroniska przetrwać zimę” oraz ze spotkania z przedstawicielami schroniska „Azyl” w Cieszynie: panią Klaudią, panem Danielem i podopiecznym – pieskiem Bonusem, które odbyło się pod koniec kwietnia.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (01-01-2019, 11:15:14), zdjęcia: G. Chraścina

21 grudnia odbyło się przedstawienie świąteczne dla uczniów naszej szkoły. W tym roku odbyło się ono w formie opowieści obrazkowej przygotowanej przez uczniów klas 1-8 pod opieką ks. Marcina Markuzela.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (01-01-2019, 11:06:21), zdjęcia: L. Najda

W dniu 21 grudnia uczniowie klasy II a wzięli udział w drugim etapie pokazów "Mam talent". Tym razem najwięcej dzieci zdecydowało się na prezentację z dziedziny malarstwa. Oprócz nich byli również sportowcy, muzycy i "złote rączki". Pokazy  były  naprawdę  imponujące.  Występy  nagradzane  były  brawami. Następny etap za 2 miesiące.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (01-01-2019, 10:59:14), zdjęcia: K. Siąkała, K. Wilczek, M. Kępińska, L. Raszka

W czwartek, 20 grudnia w naszej szkole odbył się Koncert Kolęd. Wzięli w nim udział uczniowie grający na instrumentach, Chór Szkolny Wiolinki oraz Chór Nauczycieli. Był też czas na wspólne kolędowanie. W programie znalazły się tradycyjne polskie kolędy jak i kolędy zagraniczne. Koncerty te już tradycyjnie od kilku lat odbywają się w przeddzień wigilijek klasowych. Po koncercie Dyrektor szkoły wręczył uczniom dyplomy i nagrody za zajęcie wysokich miejsc w różnych konkursach z okresu ostatnich dwóch miesięcy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (01-01-2019, 10:59:14), zdjęcia: L. Raszka

W dniach od 19 do 21 grudnia dziennikarki z Krecich Newsów prowadziły świąteczne audycje w naszym szkolnym radiowęźle.  Dziennikarki prezentowały tradycje świąteczne z różnych zakątków Europy. Wspominały również o tych, którzy nie mieli lub nie mają się dobrze. O tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia własnego kraju z powodu wojny, niepokoju, biedy. Zachęcały do odwiedzenia szkolnej biblioteki, by wypożyczyć na święta jedną z  książek  z  serii: „Wojna dorosłych – historie dzieci”. To wstrząsające, opowiedziane przez życie, prawdziwe historie dzieci, które zostały uwikłane w sytuacje trudne, czasem beznadziejne. „Boże Narodzenie, to czas miłości i radości. Warto zatem zatrzymać się i pomyśleć o tych, którzy nie mogą oczekiwać radosnych świąt”  –  zachęcały młode „adeptki” sztuki dziennikarskiej.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (21-12-2018, 06:23:41), zdjęcia: E. Gancarz, A. Giza

17 grudnia dzieci z klasy 2b gościły w klasie  grupę dzieci z Ośrodka Edukacyjno-Rehabiltacyjno-Wychowawczego z Ustronia. W ramach integracji wszyscy wspólnego piekli i ozdabiali pierniczki świąteczne. Uczniowie naszej szkoły starali się pomagać dzieciom niepełnosprawnym w  wykonaniu  wszystkich czynności związanych z robieniem ciastek. Na zakończenie zaśpiewali wszyscy wspólnie kolędę „Przybieżeli do Betlejem Pasterze”.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (20-12-2018, 05:17:14), zdjęcia: E. Gancarz

W ostatnich dniach w klasie 2b miało miejsce świąteczne kodowanie - zabawa "prezent wyszedł" i układanie dyktanda graficznego w grupach - tym razem to dzieciaki same dyktowały grupie współrzędne. Rysowanie świątecznej trasy dla OzoBota, wirujące roboty, zabawy z symetrią, czy odkodowanie choinki to wszystko działo się podczas grudniowych zajęć w naszej klasie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (16-12-2018, 12:16:42), zdjęcia: E. Bujok

Pragniemy złożyć serdecznie podziękowania za dary przekazane dla wychowanków Domu Dziecka w Bielsku-Białej. Daliście Państwo dowód ogromnych Serc i wielkiej wrażliwości. Wasze dary zostały przekazane w dniu 15 grudnia na rzecz dzieci placówki opiekuńczo-wychowawczej. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc.

Organizatorzy akcji: Elżbieta i Marcin Bujok, Edyta Gancarz

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Weisman (18-12-2018, 05:45:14), zdjęcia: M. Weisman

W konkursie  plastycznym „Najpiękniejsza bombka choinkowa” zorganizowanym przez Miejski Dom Kultury „Prażakówka” nasi uczniowie w kategorii klas I – II szkół podstawowych zdobyli:

II miejsce - Paweł Procner, kl. I

III miejsce - Zofia Pawlus, kl. I

w kategorii klas III – IV szkół podstawowych:

III miejsce - Maria Sikorka, kl. III

w kategorii klas VII – VIII szkół podstawowych:

II miejsce - Wiktoria Majchrowska, kl. VII

Uczniowie przygotowali bardzo interesujące  prace.  Jurorzy  docenili  różnorodność  technik  plastycznych,  samodzielność  i  estetykę  wykonania, pomysłowość, oryginalność i pracochłonność.

Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i udział w konkursie, opiekunom za pomoc w przygotowaniu prac.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (18-12-2018, 05:40:14), zdjęcia: I. Strzałkowska

,,Marzycielska Poczta” to ogólnopolska akcja charytatywna, której celem jest wysyłanie tradycyjnych listów i kartek do chorych dzieci. Akcja ta różni się od innych tym, że nie polega na zbieraniu datków pieniężnych czy materialnych lecz na dawaniu wsparcia emocjonalnego i duchowego zmagającym się z różnymi chorobami osobom.

Uczniowie klasy Ia pod kierunkiem swoich nauczycielek – Izabeli Strzałkowskiej, Doroty Cisowskiej i Jolanty Herczyk, przygotowali bożonarodzeniowe karty świąteczne i umieścili w nich ,,namalowane” życzenia, ponieważ nie potrafią jeszcze pisać. Każde dziecko złożyło własnoręczny podpis pod wykonaną przez siebie kartką. Do koperty włożyliśmy krótki opis naszej klasy i prośbę o kontynuację korespondencji.

Ważnym aspektem naszej akcji było wyjście do nierodzimskiego Urzędu Pocztowego w celu wysłania naszej ,,serdecznej przesyłki”. Mamy nadzieję, że dzieci do których trafią nasze kartki, zechcą na nie odpisać i będzie to początek systematycznej korespondencji. Czekamy na to z niecierpliwością!

Przy okazji pobytu na poczcie poprosiliśmy panią Irenę  o opowiedzenie na czym polega praca urzędnika pocztowego i co my, jako petenci możemy tam załatwić. Dokładnie obejrzeliśmy sobie wyposażenie urzędu. Może ktoś z nas zostanie pracownikiem poczty i będzie  pośredniczył  w  doręczaniu  szlachetnych przesyłek, które niosą pociechę chorym dzieciom?

Ministerstwo Edukacji Narodowej objęło Honorowym Patronatem Marzycielską Pocztę w polskich szkołach.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (16-12-2018, 12:13:41), zdjęcia: R. Raszyk

Nasze koszykarki występujące w lidze śląskiej ostatni sezon pod nazwą ISWJ WISŁA II (w sezonie 2019/2020 już jako TRS Siła Ustroń) zajęły IV miejsce w grupie B. Regulamin rozgrywek przewiduje awans tylko trzech drużyn, więc nasza drużyna zostaje w słabszej grupie. W kolejnej rundzie będziemy grali ze spadkowiczami z grupy A, czyli Wisłą, Rudą Śląską i Rybnikiem. Poniżej wszystkie wyniki i tabela z udziałem naszej drużyny:

ISWJ Wisła II 59 - 9 GUKS Gwarek Pawłowice

ISWJ Wisła II 11 - 39 UKS La-Basket Piekary Śląskie

ISWJ Wisła II 51 - 8 UKS MOSM Bytom I

UKS SP 27 Katowice 25 - 38 ISWJ Wisła II

UKS Orzeł Jaworzno 26 - 12 ISWJ Wisła II

ISWJ Wisła II 13 - 26 UKS Piłsudczyk Brzeg

ISWJ Wisła II 16 - 40 MUKS Chrobry Basket Głuchołazy

 

Tabela:

1. Chrobry Basket Głuchołazy – 13; 7; 6 - 1

2. UKS Piłsudczyk – 13; 7; 6 - 1

3. UKS La-Basket Piekary Śląskie – 12; 7; 6 - 1

4. ISWJ Wisła II -10; 7; 3 - 4

5. UKS SP 27 Katowice -10; 7; 3 - 4

6. MOSM Bytom I - 8; 7; 1 - 6

7. Orzeł Jaworzno - 7 ; 7; 3 - 4

8. GUKS Gwarek Pawłowice – 7; 7; 0 - 7

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (16-12-2018, 12:10:24), zdjęcia: OERW

14 grudnia  klasa 6 wraz z częścią chórku Wiolinki odwiedziła OERW w Nierodzimiu. Po raz pierwszy mieliśmy okazje wystąpić w nowym budynku. Zaprezentowaliśmy kolędy w  różnym  wykonaniu  -  na  gitarę,  skrzypce,  pianino  i  oczywiście  śpiewając.  Wraz  z  wychowankami  ośrodka  i  ich  opiekunami zaśpiewaliśmy 2 polskie kolędy – „Pójdźmy wszyscy do stajenki” oraz „Przybieżeli do Betlejem”.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (17-12-2018, 05:43:14), zdjęcia: D. Tumas, M. Szcześniewska-Gawlas

13 grudnia klasy 4a i 4b udały się na wycieczkę. Pierwszym punktem programu była fabryka bombek w Jerzmanowicach pod Krakowem. Tam braliśmy udział w warsztatach zdobienia ozdób świątecznych. Każdy, pod okiem Pani dekoratorki, stworzył niepowtarzalne  dzieło,  które  później  zabrał  do  domu. Obejrzeliśmy również film pokazujący linię produkcyjną oraz zostaliśmy oprowadzeni po fabryce i poznaliśmy tajniki pracy dekoratora. Następnie udaliśmy się do Krakowa, gdzie w Muzeum Archeologicznym mumie egipskie przestały mieć dla nas tajemnice. Tam również braliśmy udział w warsztatach zdobienia sarkofagów. Mimo poważnej tematyki było przy tym dużo zabawy. Krakowem byliśmy urzeczeni, gdyż ma on już świąteczną szatę. Na rynku  odbywał  się  tradycyjny  kiermasz świąteczny i można było zaopatrzyć się w pamiątki. Widzieliśmy też kilka nagrodzonych szopek w tegorocznym konkursie. Wycieczka udała się  fantastycznie  i nastroiła nas świątecznie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Leszczyna (07-01-2019, 07:05:14), zdjęcia: M. Leszczyna

W grudniu klasę 1b odwiedziła Pani Grażyna Duraj - nauczycielka Przedszkola nr 6 w Ustronia, poprzednia wychowawczyni  pierwszaków. Podczas wizyty dzieci mogły podzielić się swoimi wrażeniami ze szkolnego życia. Później Pani Grażynka w  bardzo  barwny  i  ciekawy  sposób  przeczytała  uczniom  bajkę H. Ch. Andersena pt. „Choinka”.  Nie zabrakło też prezentów i uścisków. Serdecznie dziękujemy Pani Grażynce za spotkanie i liczymy na kolejne!

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (14-12-2018, 05:25:14), zdjęcia: K. Herzyk

12 grudnia uczniowie klasy III uczestniczyli w warsztatach szycia prowadzonych przez Panią Lucynę, właścicielkę firmy Pracownia Lucy. Na początku poznali oni różne rodzaje tkanin, m.in. jeans, sztruks czy koronka oraz akcesoria, którymi posługują się krawcowe. Następnie trzecioklasiści zabrali się do pracy i rozpoczęli szycie własnej maskotki – stworka. Okazała się ona się nie lada wyzwaniem, jednak uczniowie dzielnie sobie z nią poradzili. Wykazali się ogromną cierpliwością, wytrwałością, a także kreatywnością. Każdy był dumny z uszytej przez siebie zabawki, która otrzymała też własne imię.  Pani  Lucynie  dziękujemy  za świetne warsztaty poprowadzone w bardzo miłej atmosferze.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Bitner (13-12-2018, 05:07:41), zdjęcia: M. Bitner

„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu (...)” to chyba najpiękniejsze słowa, które odnajdziemy w „Małym Księciu”. O tym jak ważna to książka, która w prostych słowach tłumaczy czym jest przyjaźń, jak dojrzewa się do prawdziwej miłości i jaka powinna być hierarchia wartości przekonali się już nieraz uczniowie naszej szkoły na lekcji języka polskiego. We wtorek 12 grudnia w Bielskim Centrum Kultury uczniowie klas 7 i 8 mogli obejrzeć spektakl, adaptację dobrze znanej im lektury. Grupa teatralna Fabryka Kultury spisała się na medal. Taniec, śpiew, szczudła, ciekawa gra aktorów, fantastyczny kontakt z publicznością, kolorowe stroje sprawiły, że bawiliśmy się świetnie i na nowo odkryliśmy Małego Księcia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Wojtyła (19-12-2018, 05:54:14), zdjęcia: K. Wojtyła

W naszej szkole w dniach od 1 do 9 grudnia po raz drugi odbył się maraton pisania listów w obronie osób, których prawa są łamane. Maraton w Polsce został zorganizowany po raz XIX. Celem Maratonu jest wysłanie jak największej ilości listów i innych apeli (emaili, faxów, sms) do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka. Wysyłamy także listy solidarnościowe do osób  lub  społeczności,  których  prawa człowieka są naruszane. Jest to najbardziej znane w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość osób w  obronie  praw  człowieka.  W  2017  roku  napisaliśmy 308 838 listów w 705 miejscach w kraju, a na całym świecie zostało podjętych ok. 5,5 mln akcji. Wśród tych wiadomości były także słowa wsparcia, które miały ogromne znaczenie dla tych wszystkich, o których prawa walczyliśmy.

Do pisania listów przystąpili uczniowie klasy 7 a, 7 b oraz 6. Wspólnie napisaliśmy 60 listów, a najwięcej listów napisała klasa  7b.  Bohaterami  były najczęściej osoby, które są prześladowane, bo krytykują władze, broniły swoich praw do godnego życia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Weisman (13-12-2018, 05:04:19), zdjęcia: E. Bujok, K. Herzyk

Uczniowie klas 1-3 dołączyli do niezwykłego grona Wodźminów - Strażników Czystej Wody. Kto może do nich dołączyć? Każdy! Ty również - wystarczy, że przeczytasz przewodnik i dowiesz się jak dbać o wodę w swoim otoczeniu. Książki były prezentem od Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej. Serdecznie dziękujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Weisman (14-12-2018, 05:21:14), zdjęcia: M. Weisman

Na świetlicy szkolnej odbywają się poranne zajęcia plastyczne. Nasi uczniowie mieli okazję stworzyć pracę plastyczną z użyciem szablonów, między innymi o tematyce świątecznej. Tworzenie kompozycji z wykonanych prac i ich ekspozycja dostarczyła wiele radości, gdyż budziła powszechne zainteresowanie oraz wzbogaciła wystrój świąteczny świetlicy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (08-12-2018, 14:15:41), zdjęcia: D. Tumas

6 grudnia klasa 4b wybrała się do kina Helios w Bielsku-Białej na film wytwórni Walta Disneya pt. „Dziadek do orzechów i cztery królestwa”. Film powstał na kanwie baśni „Dziadek do orzechów” i klasycznego baletu pod tym samym tytułem. Akcja opowieści toczyła się w Wigilię Bożego Narodzenia, więc wprowadziło nas to już nieco w klimat Świąt. Film zachwycał olśniewającą scenografią i kostiumami. Na tych parę chwil przenieśliśmy się w baśniowy świat, gdzie toczyła się walka między dobrem i złem, między tym, czego ludzie od nas oczekują, a tym co tak naprawdę jest nam potrzebne.

Ten mikołajkowy wypad do kina dostarczył nam wszystkim wiele wrażeń i radości.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (08-12-2018, 14:13:45), zdjęcia: P. Sztefek

Praca nad scenariuszem, burza mózgów, gromadzenie rekwizytów, ćwiczenie dykcji, scenografia, aż w końcu 6 grudnia nadszedł czas występu. Tym razem aktorzy z koła teatralnego (uczniowie z klasa 7a) przygotowali przedstawienie w języku angielskim „The Fisherman and the Goldfish”. Historia rybaka i złotej rybki zachęca widza do marzeń, do szukania szczęścia, ale i poucza, że zachłanność gubi człowieka.  „Zachłanność  w  życiu  nie  jest  właściwa.  Lecz  marzyć  jest pięknie, to rzecz miła. Ważne, byśmy się nauczyli, że ludzie zachłanni mogą stracić WSZYSTKO w jednej chwili.”

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tunas (08-12-2018, 14:10:14), zdjęcia: D. Tumas

Zgodnie z obietnicą daną rok temu, 6 grudnia do naszej szkoły ponownie zawitał Mikołaj. Wraz ze  swoimi  pomocnikami  odwiedził  każdą  klasę,  by wręczyć wszystkim uczniom upominki. Nieliczni musieli solennie zapewnić, że poprawią swoje zachowanie, a Mikołaj każdemu dał drugą szansę. Dużą przyjemność sprawiły mu rozmowy z dziećmi oraz pokaz ich talentów. Jego wizyta była radosnym elementem dnia. Misja Mikołaja nie udałaby się, gdyby nie wsparcie Rady Rodziców w zapełnieniu jego worka. Dziękujemy! Czekamy na mikołajkową ekipę za rok...

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (08-12-2018, 14:07:21), zdjęcia: M. Szcześniewska-Gawlas

6 grudnia uczniowie naszej szkoły sprawili niespodziankę przedszkolakom z Przedszkola nr 7 w Ustroniu. Przebrani za Mikołaja i jego pomocników odwiedzili dzieci w sześciu grupach. Wysłuchali wierszy i piosenek, bawili się z dziećmi oraz obdarowali je prezentami przygotowanymi przez Radę Rodziców przedszkola. W zamian otrzymali radość i uśmiechy, a nawet upominki w postaci rysunków od wdzięcznych przedszkolaków.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (08-12-2018, 14:03:15), zdjęcia: R. Raszyk

4 i 6 grudnia przyszła pora na rozgrywki koszykarskie klas 4-6. Zawody miejskie organizowała SP-2. We wtorek 4 grudnia do rywalizacji stanęły nasze koszykarki z IV i V klasy i niestety zagrały fatalne zawody... Pomimo o wiele większych umiejętności podawały do przeciwniczek, robiły błędy kroków i na potęgę rzucały niecelnie. Wyniku absolutnie nie usprawiedliwia fakt, iż grały ze starszymi, silniejszymi fizycznie i o głowę większymi koleżankami, bo wynik 17 - 24 z SP-2 jest niedopuszczalny. W meczu o trzecie miejsce przegraliśmy jeszcze z SP-1 13 - 20! O możliwościach naszej drużyny przekonuje fakt, że dwa dni później potrafiły zagrać o niebo lepiej z drużyną ze ścisłej czołówki powiatu i przegrać tylko jednym koszem 14 - 16 z reprezentacją SP Górki Wlk.

Skład drużyny: Noemi Grabiec, Maja Nieckarz, Kaja Piotrowska, Wiktoria Bury, Nadia Koterzyna, Nadia Łyżbicka, Maja Raszka, Laura Liszewska, Martyna Kubień i Klaudia Szpak.

6 grudnia zawody rozgrywali nasi chłopcy. W pierwszym meczu padł wynik 35 - 2 dla SP-3 Polana, a w meczu o trzecie miejsce porażka 9 - 34 z SP-2.

Skład drużyny: Szymon Sikora, Michał Sikora, Artur Białożyt, Kacper Gardaś, Szymon Heller, Dawid Jurasz, Michał Mikler, Serafin Cichocki, Jakub Górniak i Paweł Heczko.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Leszczyna (08-12-2018, 05:06:14), zdjęcia: K. Siąkała, K. Wilczek

5 grudnia w naszej szkole po raz pierwszy odbył się Konkurs Piosenki Religijnej, do którego, po wstępnym przesłuchaniu zakwalifikowało się 17 uczniów z klas 1-6. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą odwagą i zaprezentowali swoje talenty.

Zwycięzcami konkursu zostali:

w kategorii klas 1-3

I miejsce: Klaudia Cieślar za wykonanie piosenki pt. „Święty uśmiechnięty”

II miejsce: Bartosz Smyk i Nikola Smyk za wykonanie piosenki pt. „Liczę na Ciebie Ojcze”

III miejsce: Kordian Rusin za wykonanie piosenki pt. „Barka”

w kategorii klas 4-6

I miejsce: Julia Bączek za wykonanie piosenki pt. „Wśród tylu dróg”

II miejsce: Jakub Fober  za wykonanie piosenki pt. „List do Boga”

III miejsce: Martyna Kubień za wykonanie piosenki pt. „Krzycz na cześć Pana”

Wyróżnienia:

Maja Raszka za wykonanie piosenki pt. „Podnosisz mnie”

Szymon Sikora za wykonanie piosenki pt. „Sandały”

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział i zapraszamy za rok.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (04-12-2018, 06:20:14)

Szachowa Szkolna Liga w Strumieniu (1 grudnia) była tym razem turniejem nieco innym. Prócz normalnych rozgrywek ligowych dzieci mogły zdobyć Kategorię szachową. Pięcioro z młodszych adeptów sztuki szachowej z naszej szkoły zdobyło ten najniższy stopień, czyli V kategorię.  Są to:

1.  Filip Grabiec - który z naszej szkoły miał najwyższe miejsce w grupie B,

2.  Dominik Kozłowski,

3.  Aleksander Mrowiec,

4.  Igor Pawlitko,

5.  Szymon Raszka.

Nasza szkoła zebrała dużą ilość punktów, bo 22,5 za turniej, ale jest to zasługa głównie uczestników grupy A, czyli:

- Mai Nieckarz, która zdobyła III miejsce,

- Mariusza Chruszcza, który uplasował się na V miejscu,

- Nikoli Herezy.

Turniej był nieco dłuższy, ale to nie zmęczyło szachistów i na następny dzień pojechali na Mikołajkowy turniej do Andrychowa, gdzie Maja zdobyła III miejsce, a Nikola Herezy i Karolina Nieckarz zdobyły dobre miejsca i mikołajkowe upominki.

Chętni do podwyższenia kategorii, będą mieli okazję w czasie Ferii Zimowych w Strumieniu. Być może, będzie można tam zdobyć III kategorię, która jest warunkowana umiejętnością zapisu partii i odpowiedniej dokumentacji.

[rozliczenie]

dodała: M. Rymorz (06-12-2018, 05:06:14), zdjęcia: M. Rymorz

30 listopada w naszej szkole gościliśmy muzyków z Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Tematem przewodnim były polskie pieśni  patriotyczne.  Przed każdym utworem mogliśmy przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia historyczne w dziejach Polski, o których opowiadała nam pani prelegentka. Wysłuchaliśmy kilku utworów naszych narodowych kompozytorów, m.in. poloneza A-dur i pieśni "Życzenie" Fryderyka Chopina, a także kujawiaka Henryka Wieniawskiego. Utwory te były wykonane na pianino oraz skrzypce.  Na koniec wspólnie z muzykami odśpiewaliśmy 2 pieśni patriotyczne - "Przybyli ułani" oraz "My pierwsza brygada".

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Weisman (02-12-2018, 12:03:15), zdjęcia: M. Weisman

30 listopada zakończyła się zbiórka materiałów plastycznych i zabawek do świetlicy szkolnej. Serdecznie dziękujemy rodzicom oraz uczniom za okazaną pomoc i zaangażowanie w zbiórkę.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (02-12-2018, 12:00:14), zdjęcia: R. Raszyk

29 i 30 listopada w SP-1 Ustroń rozgrywane były ustrońskie zawody międzyszkolne koszykówki w kategorii klas 7-8 oraz gimnazjum. w czwartek grały dziewczyny, a w piątek chłopcy. Nasze dziewczyny w pierwszym meczu uległy późniejszym zwycięzcom, drużynie z SP-2 (8:17) i mogły już tylko zagrać o IV miejsce. W tym meczu spotkały się z SP-1 i wygrały pewnie 14:6. Skład drużyny: Marcelina Burawa, Emilia Szczotka, Hanna Cichocka, Emilia Kempa, Kornelia Wilczek, Marta Kępińska, Julia Speda, Anna Baron i Oliwia Socha.

Chłopcy rywalizowali dzień później i zajęli ostatnie V miejsce, ale grali w mocno okrojonym składzie, a pomimo to ich gra była na wysokim poziomie. W pierwszym meczu ulegli 4:16 SP-2, a później po wyrównanej walce 4:7 z Gimnazjum nr 2. Rywalizację wygrała SP-1. Skład naszej drużyny: Karol Gierczak, Dawid Mika, Kamil Pinkas, Bartosz Frank, Dawid Kubaczka, Szymon Rusin, Tobiasz Szafarczyk i Paweł Czyż.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (02-12-2018, 11:57:24), zdjęcia: D. Tumas

29 listopada na dyskotece andrzejkowej bawiła się rekordowa liczba uczniów, bo aż 93. Z okazji do dobrej zabawy skorzystali dziewczyny i chłopcy z klas 4-7. O oprawę muzyczną zadbał DJ Elvis, którego mogliśmy zaprosić dzięki uprzejmości Rady Rodziców, za co bardzo dziękujemy. Były tańce do największych dyskotekowych hitów, wspólny śpiew, zabawy, tradycyjny poczęstunek na stołówce. Największe wrażenie dyskoteka zrobiła na czwartoklasistach, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w tym rodzaju szkolnej imprezy: „To jedna z najlepszych imprez w moim życiu!”. Bardzo miło słyszeć takie komentarze. Dyskoteka odbyła się pod czujnym okiem nauczycieli: opiekuna SU p. Dominiki Tumas, p. Elżbiety Bujok, p. Gustawa Chraściny i p. Ryszarda Gieruli.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Szczuka-Pezda (04-12-2018, 05:14:24), zdjęcia: A. Szczuka-Pezda, E. Krafczyk

26 listopada świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. Każda z klas opowiedziała na zaproszenie Biblioteki, aby przynieść pluszaka do szkoły. Zwycięską klasą z największą procentową ilością przytulanek okazała się klasa 2A! Zgromadzili oni aż 29 pluszaków na 20 osób w klasie. Punkty plusowe zostaną wpisane przez wychowawcę, gratulujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Leszczyna (02-12-2018, 11:54:12), zdjęcia: M. Leszczyna

W poniedziałek 26 listopada klasa 1b obchodziła Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji każde dziecko miało za zadanie przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszaka. Nasze obchody rozpoczęliśmy od zapoznania się z historią narodzin pierwszego pluszowego misia. Następnie każdy mógł zaprezentować swoją maskotkę. W tym dniu uczyliśmy się współdziałania w grupie kodując na matach Edu Sense oraz czytaliśmy historię niedźwiadków. Stworzyliśmy  także  wspólną pracę plastyczną pt. „Miś” korzystając z elementów Edukacji przez Ruch Doroty Dziamskiej. Zwieńczeniem Dnia Pluszowego Misia była degustacja przysmaku Kubusia Puchatka, czyli miodu, który zjadaliśmy z waflami.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rzeszótko (08-01-2019, 06:03:14), zdjęcia: M. Rzeszótko

26 listopada zostały ogłoszone wyniki Wojewódzkiego Konkursu „Moja Niepodległa” na wykonanie lapbooka  „Moja Niepodległa”. Konkurs zorganizowany był przez SP1 w Rydułtowach. Praca Mai Nieckarz z kl. 5a zyskała wyróżnienie w  kategorii  kl.  4-6.  Gratulujemy  pięknej  pracy  i  oczywiście wyróżnienia!

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (27-11-2018, 05:01:35), zdjęcia: E. Bujok, L. Najda

23 listopada odbyły się warsztaty z robotyki. Wzięli w nich udział uczniowie klas 2a i 2b. Były to zajęcia z zakresu konstruowania i programowania robotów LEGO Education. Łączyły elementy zabawy z przekazywaniem wiedzy. Były angażujące i interesujące dla młodych uczestników. Dostarczyły dzieciom dużo frajdy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Bitner (27-11-2018, 05:30:14), zdjęcia: M. Bitner

Uczniowie klasy VI na lekcji języka polskiego zainspirowani twórczością Stanisława Lema stworzyli własne maszyny-roboty. Na moment staliśmy się konstruktorami-wynalazcami, których wyobraźnia nie zna granic. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy naszych prac na szkolnym korytarzu!

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (26-11-2018, 05:22:14), zdjęcia: E. Gancarz

„Drzewo do samego nieba” Marii Terlikowskiej to lektura, która pokazuje potrzebę solidarności, siłę grupy i wartości współpracy. Napisana została wiele lat temu. Książka uzyskała dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja literatury i czytelnictwa.

Listopadowe spotkanie z lekturą przebiegało w klasie 2 b metodą projektu i zaangażowania. Uczniowie utożsamili się z bohaterami książki i bardzo aktywnie pracowali podczas omawiania lektury. Umiejętnie współpracowali w grupach wykonując drzewo postaci. Tytułowe drzewo rośnie wśród starych brzydkich kamienic okalających jeszcze brzydsze podwórko. Lubi je wielu lokatorów, ale przede wszystkim lubią je dzieci, a zwłaszcza chłopcy, którzy spędzają na nim każdą wolną chwilę. Stare kamienice są przeznaczone do rozbiórki, a drzewo do wycięcia. A jednak to ono właśnie przetrwa dzięki dzieciom i niektórym dorosłym.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Dawid (27-11-2018, 04:57:21), zdjęcia: L. Raszka, E. Bujok, J. Speda

„Dziecko – już mieszkaniec, obywatel i już człowiek” Janusz Korczak

Prawa dziecka zawarte w   Konwencji  o  Prawach  Dziecka  zostały  przedstawione  uczniom  klas  1-4  podczas  prelekcji  (22  listopada)  z  okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Uczniowie dowiedzieli się że mają prawo m.in. do:

- do nauki,

- opieki zdrowotnej,

- własnych poglądów,

- kontaktu z obojgiem rodziców,

- godnych warunków życia.

Dzięki zaangażowaniu koła dziennikarskiego, ze szkolnego radiowęzła, usłyszeliśmy  wiele ciekawych informacji dotyczących praw młodych ludzi oraz umiejętnego i świadomego korzystania z nich. Uczniowie klas 1-3 wykonali plakaty, a wystawa ich prac dostępna była dla całej społeczności szkolnej.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (25-11-2018, 06:41:54), zdjęcia: L. Raszka

„Nie ma dzieci są ludzie”. „Dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały...” - te znane słowa Janusza Korczaka przypomniały 22 listopada dziennikarki z Krecich Newsów podczas przygotowanej przez nie audycji, dotyczącej Praw Dziecka. „Przecież każdy dorosły kiedyś również był dzieckiem. Zatem, podobnie jak każdy dorosły, dziecko jest właścicielem pewnych praw i wolności. Nazywają się one prawami człowieka” – podkreślały dziennikarki. Dziewczyny w krótkiej, bo zaledwie dziesięciominutowej audycji, zawarły wiele istotnych treści i zachęcały do świadomego korzystania i przestrzegania szeroko pojętych Praw Dziecka.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (23-11-2018, 05:27:21), zdjęcia: D. Tumas, M. Puzoń

21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W 1973 roku bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt między Egiptem a Izraelem. Chcieli przekazać światu, że walka zbrojna jest czymś  strasznym  i niszczącym. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie z użyciem siły.

Dziś główne założenie Dnia Życzliwości to uzmysłowienie i przypomnienie ludziom o tym, że tylko wzajemna życzliwość może stać sie podstawą do budowania pokoju i pomyślnych relacji między ludźmi na całym świecie.

Samorząd Uczniowski, podobnie jak w roku ubiegłym, włączył się w propagowanie postawy życzliwości, tym razem rozdając naklejki  z  pozytywnymi myślami. Pamiętajmy, że wystarczy uśmiech, dobre słowo, wyrozumiałość, podanie ręki. Naprawdę niewiele trzeba by być życzliwym dla drugiego człowieka. Nie tylko od święta, ale przede wszystkim na co dzień.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (22-11-2018, 05:28:14), zdjęcia: R. Raszyk

We wtorki klasa VIII, a w środy klasa VIIa biegają na lekcjach wychowania fizycznego. Wszystko za sprawą programu "Mila Day", który inspiruje do codziennego przebiegnięcia jednej mili. Na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat pojawiło się wiele inicjatyw promujących aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży, które mają za cel wyciągnąć ich na świeże powietrze (ciekawostka: więźniowie spędzają na spacerniaku tylko 30 minut dziennie, a jednak więcej od przeciętnego dziecka - szczególnie w okresie jesienno-zimowym!). Program "Mila Day" jest jedną z takich inicjatyw, która konkretnie skupia się na bieganiu, a może przybrać przeróżne formy, o tym jednak w późniejszym czasie...

Na zdjęciach klasa VIIa, która pierwszy raz wyszła w tak trudnych warunkach pogodowych (2 stopnie Celsjusza). Dzień wcześniej klasa VIII biegała przy temperaturze zerowej...

[zobacz zdjęcia]

dodał: G. Chraścina (21-11-2018, 05:32:41), zdjęcia: G. Chraścina

19 listopada klasy od 4 do 8 wzięły udział w prelekcjach, prowadzonych przez panią Barbarę Bałon z fundacji „Brama Nadziei – Petach Tikva” z Ustronia. Fundacja zajmuje się propagowaniem idei szacunku i tolerancji dla wszystkich ludzi. Pani Barbara przeprowadziła  dwie  prelekcje  oparte  na  historiach  z życia dzieci żydowskich, które przeżyły Holokaust. Pierwsza, dla klas 4 - 5, nawiązywała do historii Hanny Brady, opisanej w książce „Walizka Hany”. Druga, dla klas 6 – 8 to „W ciemności”. Obie prelekcje miały na celu kształtowanie szacunku dla innych kultur i tradycji oraz rozwijanie wrażliwości uczniów na ludzką krzywdę.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (26-11-2018, 05:20:14), zdjęcia: K. Herzyk

19 listopada uczniowie klasy 3 wzięli udział w zajęciach organizowanych przez panią D. Cisowską, dotyczących Szkolnej Kasy Oszczędnościowej – SKO. Jest to ponad 80- letni, a zarazem bardzo kompleksowy i innowacyjny program edukacyjny dedykowany szkołom podstawowym, w ramach którego uczniowie gromadzą pieniądze na specjalnych rachunkach bankowych. Trzecioklasiści podzieleni na dwie grupy wzięli także udział w konkursie przygotowanym przez panią prowadzącą i otrzymali ciekawe nagrody. Oprócz zdobytej wiedzy, towarzyszyła nam również świetna zabawa.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (26-11-2018, 05:16:14), zdjęcia: E. Bujok, K. Herzyk

Uczniowie klasy 2b i 3 wzięli udział w programie „5 porcji zdrowia w szkole”. Jego głównym celem było zwrócenie uwagi na potrzebę zadbania  o edukację w zakresie zbilansowanej diety już od najmłodszych lat. Dzięki udziałowi w programie uczniowie mieli szansę zdobyć wiedzę na temat istotnej roli warzyw i owoców, a także dowiedzieć się, dlaczego szklanka soku stanowi równoważną porcję warzyw lub owoców. Przygotowane zostały również ciekawe prezentacje oraz gry. Klasy biorące udział w programie edukacyjnym ,,5 porcji zdrowia w szkole” miały także możliwość udziału w konkursie, polegającym na przygotowaniu przez uczniów wspólnej pracy plastycznej w formie plakatu, przedstawiającej ideę „5 porcji” w codziennej diecie dzieci. Trzymajmy kciuki za naszych uczniów i ich piękne prace. Konkurs ten organizowany jest na skalę ogólnokrajową.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (21-11-2018, 05:30:14), zdjęcia: M. Rymorz

16 listopada klasy 6, 7a i 7b uczestniczyły w spotkaniu dotyczącym życia mniejszości narodowych na Ukrainie, a konkretnie Romów.

Relację przedstawił p. Jerzy Marcol z  Ustronia.

Na zdjęciach mogliśmy zobaczyć w jak odmiennych warunkach funkcjonuje rodzina romska na Ukrainie.

Dzieci często chodzą boso, a zimą zakładają za duże na nich ubrania bo innych nie mają. Obiad gotuje się w warunkach polowych, przed domem, a toaleta znajduje się poza domem.

Wiele dzieci musi ciężko pracować, aby pomóc rodzinie przetrwać. Rąbią drzewo na opał, opiekują się młodszym rodzeństwem. Ci, którym udaje  się skończyć szkołę mają lepszą perspektywę na przyszłość, dlatego tak ważna jest budowa szkół i edukacja wśród społeczności romskiej.

Z uwagą wysłuchaliśmy tej relacji, której przekaz i obraz zostanie na pewno w naszej pamięci.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Wojtyła (19-11-2018, 06:03:41), zdjęcia: K. Wojtyła

15 listopada klasa ósma wraz z opiekunami udała się do Oświęcimia, aby zwiedzić były niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny, który istniał w latach 1940-1945. Jego pierwszymi więźniami byli Polacy. Od 1942 roku najbardziej liczną grupą kierowaną do Auschwitz - Birkenau stali się Żydzi, oni też stanowili największą grupę ofiar. Uczniowie zwiedzając muzeum mogli zobaczyć warunki mieszkaniowe więźniów, dowiedzieć się w jaki sposób ich traktowano, jak wyglądał dzień z życia więźnia. Uczniowie widzieli też podziemia bloku 11, który nazywany jest „blokiem śmierci”, usłyszeli też wiele na temat metod zagłady więzionych tam osób.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (18-11-2018, 16:05:21)

15 listopada w naszej szkole odbyły się międzyszkolne drużynowe zawody tenisa stołowego klas 7-8 i gimnazjum dziewcząt i  chłopców.  Do  naszej szkoły przybyło 7 reprezentacji chłopców i 7 reprezentacji dziewcząt z ustrońskich szkół. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas 7 w składzie: Monika Puzoń, Katarzyna Siąkała, Amelia Procner oraz Paweł Czyż, Szymon Balcar, Remigiusz Bury. Zarówno drużyna dziewcząt jak i chłopców wywalczyły pierwsze miejsca i awans do zawodów powiatowych, które odbędą się 29 listopada. Gratulujemy.

dodał: G. Chraścina (18-11-2018, 16:07:15), zdjęcia: G. Chraścina, M. Puzoń, K. Wilczek, K. Siąkała

14 listopada klasy od 4 do 8 wzięły udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy, przy różnego rodzaju wypadkach i nieszczęśliwych zdarzeniach. Zajęcia prowadził p. Janusz Głaz, instruktor ratownictwa i szef grupy ratowników. Zajęcia były bardzo interesujące i skupione na zagadnieniach praktycznych. Wszyscy poczuliśmy się po nich bezpieczniejsi. Najlepiej jednak, aby z tej wiedzy nie byliśmy zmuszeni korzystać.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (14-11-2018, 06:13:14), zdjęcia: R. Raszyk

13 listopada odbyły się zawody miejskie z tenisa stołowego w kategorii klas 4-6, które organizowała nasza szkoła. Nasze dziewczynki w składzie: Maja Nieckarz, Martyna Armata i Nikola Smyk zajęły II miejsce, a chłopcy w składzie: Piotr Macura, Oliwier Gawlik i Adam Jurasz zajęli III miejsce. Większość z nich jest z klasy piątej, wiec może za rok będzie lepiej.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (15-11-2018, 05:15:41), zdjęcia: M. Puzoń, K. Wilczek, K. Siąkała

13 listopada odbył się w naszej szkole apel, w czasie którego Dyrektor szkoły wręczył uczniom dyplomy i nagrody za osiągnięcia w konkursach i zawodach od początku roku szkolnego. Spotkanie to było również okazją, aby wręczyć odznaki górskie najbardziej zapalonym wędrowcom. Dokonała tego pani Mariola Szymańska-Kukuczka.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (18-11-2018, 16:03:14), zdjęcia: J. Herczyk, I. Strzałkowska

W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Jana Wantuły w Ustroniu uczniowie  klasy Ia oraz jedna z koleżanek z klasy IIb, pod kierunkiem swoich nauczycieli, przygotowali prace plastyczne na konkurs  pod tytułem ,,Jesień w lesie”. Z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki. Okazało się, że laureatami konkursu zostali Marcin Rembiesa  - uczeń naszej klasy i Angelika Gazda z klasy IIb. Dzieci zostały zaproszone na uroczyste wręczenie nagród. Serdecznie im gratulujemy, a ich sukces niech będzie inspiracją dla innych do uczestnictwa w różnorodnych konkursach organizowanych na terenie naszej szkoły i poza nią.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (15-11-2018, 04:57:41), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Wycieczka inne niż wszystkie odbyła się w dniach od 10 do 12 listopada. Celem były Góry Świętokrzyskie.

Pierwszy dzień to duży zastrzyk historii. Uczestniczyliśmy w Rajdzie Legionów (szkoleniówce PTTK Kielce), gdzie poznaliśmy dokładną trasę przejścia Legionów pod dowództwem Piłsudskiego w Kielcach w sierpniu 1914 roku i miejsca potyczek z wojskami rosyjskimi. Dzieci uczestniczyły w prelekcji muzealnej na temat barw w symbolach narodowych i ich rozwoju od początków istnienia Polski. Dzieci ciekawiła najbardziej tematyka pozyskiwania barwników ze ślimaków… i zagadnienie snopków – wazów. Muzeum Narodowe w Pałacu Biskupów Krakowskich bardzo nam się podobało. Jeden z przewodników dokładnie omawiał budulce (rodzaje kamienia) spotykanych w Kielcach budynków i pomników. Dawka wiedzy była tak duża, że nie szliśmy już z grupą do bazyliki i zamku w Kielcach, ale poszliśmy na place zabaw. W parku zaliczyliśmy dwa place, gdzie dzieci mogły odreagować grzeczne zachowanie w muzeum. Po wspinaczkowych szaleństwach przyłączyliśmy się ponownie do Rajdu Legionów i przeszliśmy do Rezerwatu Kadzielnia, gdzie ciekawostki geologiczne prezentował przewodnik z Geoparku.

Po posiłku (zupa) pojechaliśmy zwiedzać ruiny huty w Samsonowie (pozostałości Staropolskiego Okręgu Przemysłowego) i zajechaliśmy do Zagnańska pod pomnik przyrody – „Dąb Bartek”. Zrobiło się ciemno, więc zajechaliśmy na kwaterę w Niepublicznym Schronisku Młodzieżowym w Świętej Katarzynie i po obiadokolacji każdy mógł zająć się sobą. Mieszkaliśmy w mniejszym budynku bez sali świetlicowej i stąd wieczorne spotkania odbywały się  w pokojach.

Drugi dzień -  Święto Niepodległości uczciliśmy solidnym 20 km marszem po Górach Świętokrzyskich od Świętej Katarzyny do Świętego Krzyża i dalej do Tokarni. Rano o 7.20 mieliśmy śniadanie, a następnie, kto chciał, to uczestniczył we mszy świętej i poznał zakon o zamkniętej klauzurze. Była nas spora grupka. Po dziewiątej godzinie przy pięknym słoneczku wyruszyliśmy na szlak czerwony. Zaliczyliśmy Łysicę - najwyższy  szczyt  (612m npm),  gołoborze,  a   następnie poszliśmy na Święty Krzyż. Po drodze wszystko było zamknięte i robiliśmy postoje na posiłek we własnym zakresie. Na Łysej Górze byliśmy na platformie widokowej (zobaczyliśmy kolejne gołoborze), a następnie przeszliśmy pod Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego, zwiedziliśmy klasztor benedyktyński, muzeum, weszliśmy na wieżę kościelną i zeszliśmy do krypty Jeremiego Wiśniowieckiego. Już korzystając z latarek (chociaż była dopiero 16.00) zeszliśmy do Tokarni pięknym lasem jodłowym. Na dole czekał na nas autobus i pojechaliśmy na obiadokolację. Wieczorem były różne gry planszowe, karciane i inne...

Trzeci dzień to dalsze zwiedzanie ciekawej Ziemi Kieleckiej. Po wczesnym śniadaniu, o 7.30 spakowaliśmy się i pojechaliśmy do Ciekotów do Szklanego Domu Stefana Żeromskiego (miejsce urodzenia i dzieciństwa), szybko przejechaliśmy do rezerwatu Wietrznia przy centrum edukacyjnym Geopark (z racji święta był zamknięty, ale my skupiliśmy się na otwartym rezerwacie). Kolejny punkt programu to Rezerwat Jaskinia Raj (ta z racji święta była dodatkowo otwarta) i Centrum Neandertalczyka, przy tym rezerwacie. Chłonni wiedzy pojechaliśmy na Królewski Zamek w Chęcinach, gdzie prócz zwiedzania mogliśmy poprzebierać się w rycerzy i zeszliśmy do urokliwego miasteczka Chęciny, gdzie po zwiedzeniu ryneczku biliśmy rekordy w jedzeniu pizzy. Po sutym posiłku wyjechaliśmy do domu. Droga (było ciemno) bardzo nam się dłużyła, ale szczęśliwie o 19.40 wróciliśmy do Nierodzimia.

Powpisuję obiekty do książeczek i wiele osób dostanie odznaki. Rozliczenie zrobię do połowy grudnia. Dziękuję dzieciom za uczestnictwo, rodzicom za pomoc. Do zobaczenie na wycieczkach w przyszłym roku.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: E. Bujok (14-11-2018, 05:33:14), zdjęcia: E. Bujok, Gazeta Ustrońska

11 listopada obchodziliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.  

O 10.30 w kościele ewangelicko-augsburskim w Ustroniu odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Następnie uczestnicy obchodów przeszli pod Pomnik Pamięci Narodowej, gdzie odbyła się uroczystość patriotyczna.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00 od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie przemówienie okolicznościowe wygłosił Burmistrz Miasta Ustroń – p. Ireneusz Szarzec. Odczytany został także apel poległych. Na zakończenie uroczystości delegacje samorządowców, pracowników instytucji miejskich i powiatowych, służb mundurowych, szkół oraz mieszkańców miasta złożyły kwiaty przy Pomniku.

O godzinie 13.00 odbył się Koncert Estrady Regionalnej „Równica” oraz Piknik Patriotyczny na Ustrońskim Rynku.

[zobacz zdjęcia]

[zobacz zdjęcia - Gazeta Ustrońska]

dodała: M. Leszczyna (18-11-2018, 16:00:41), zdjęcia: M. Leszczyna

Klasa 1 b wzięła udział w akcji charytatywnej „Prezent pod choinkę 2018” mającej na celu wsparcie dzieci w Rumunii, Ukrainie i Białorusi. Uczniowie wspólnymi siłami utworzyli cztery paczki, które niebawem dotrą do ich rówieśników. Dzieci wiele serca i pracy włożyły w przygotowanie wyjątkowego papieru, którym zostały oklejone pudełka na prezenty. Dzięki tej akcji uczniowie w sposób bezpośredni poznali wartość bezinteresownej pomocy potrzebującym.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (14-11-2018, 05:29:45), zdjęcia: M. Szcześniewska-Gawlas

7 i 9 listopada w naszej szkole odbyły się turnieje tenisa stołowego dziewcząt i chłopców klas 4-6. Do rywalizacji przystąpiło 5 dziewcząt i 15 chłopców. Wyniki w kategorii dziewcząt: I miejsce Maja Nieckarz (kl.5a), II miejsce Nicola Smyk (kl. 6), III miejsce Martyna Armata (kl. 5a).  W  kategorii  chłopców,  po zaciętej rywalizacji I miejsce zdobył Piotr Macura (kl. 5a), II miejsce Adam Jurasz (kl. 5b), III miejsce Oliwier Gawlik (kl. 5a). Uczestnikom dziękuję za udział, a zwycięzcom gratuluję i życzę udanego występu 13 listopada w międzyszkolnych zawodach tenisa stołowego, które odbędą się w naszej szkole.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (14-11-2018, 06:17:41), zdjęcia: M. Szcześniewska-Gawlas

W naszej bibliotece pojawiło się wiele nowych, interesujących książek. W naszej klasie jest wielu  fanów  piłki  nożnej  dlatego  też  zainteresowała  nas książka o tej tematyce pt. " To jest futbol". Traktuje ona o tegorocznych Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej. W klasie przeprowadziliśmy quiz, zrobiliśmy plakat o najlepszym zawodniku, dziewczęta zaprojektowały piłkę i korki oraz stworzyliśmy drużynę marzeń składająca się z najlepszych zawodników świata. Zachęcamy do lektury.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (14-11-2018, 06:15:42), zdjęcia: M. Szcześniewska-Gawlas

Nasza klasa - 4a w tym roku przyłączyła się do akcji "Paczka świąteczna". Uczniowie podzielili się na grupy i wspólnie na lekcji wychowawczej robili paczki dla dzieci na Ukrainie. Akcja sprawiła klasie wiele frajdy. Mamy nadzieję, że dzieciom na Ukrainie umili czas świąteczny.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Bitner (12-11-2018, 10:04:41), zdjęcia: M. Bitner

9 listopada o godzinie 12.00, kiedy w całym Ustroniu słychać było dźwięk syren, pod pomnikiem „Ku pamięci rozstrzelanych mieszkańców Ustronia” zgromadzili się krewni zamordowanych w 1944 roku, władze miasta, Kombatanci oraz uczniowie. Naszą szkołę reprezentowała delegacja w składzie: Nikola Smyk oraz Milena Nowak z klasy VI, pod opieką pani Moniki Bitner.  W  trakcie  uroczystości  odśpiewano  hymn,  wysłuchano  recytacji  utworów  patriotycznych  oraz złożono kwiaty pod pomnikiem.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Wojtyła (12-11-2018, 10:01:45), zdjęcia: D. Tumas

9 listopada był w naszej szkole dniem szczególnym. W tym dniu uroczyście obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli nasz kraj wyzwolił się spod panowania zaborców: Rosji, Prus i Austrii. Przez ponad wiek Polska nie istniała na mapie świata. Żył jednak naród, jego kultura i obyczaje. I choć dla nas, młodego pokolenia, to bardzo odległa przeszłość, to naszym patriotycznym obowiązkiem jest „pielęgnować przeszłość jak kwiaty”. Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, pozbawia się swych korzeni i wcześniej czy później umiera. Marzenie Polaków o odzyskaniu niepodległości zaczęło się spełniać na początku XX wieku - w 1914 roku, kiedy po raz pierwszy w historii trzech zaborców stanęło przeciwko sobie w I wojnie światowej. Gdy obchodzimy 100 rocznicę Polski niepodległej, patrzymy na tę historyczną datę z głęboką refleksją nad przebytą drogą. Pamiętamy o Tych, którzy zachowali wiarę w odrodzenie Państwa Polskiego, za tę wielką sprawę walczyli i ginęli. To nasz obowiązek i odpowiedzialność naszego pokolenia, by wolność tak ciężko wywalczoną przez innych pielęgnować i strzec.

Święto Niepodległości w naszej szkole zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz lokalnych byli to:  

- p. Anna Rottermund - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ustroń,

- p. Jolanta Hazuka - radna Rady Miasta Ustroń,

- p. Magdalena Kozłowska - Inspektor ds. oświaty i organizacji pozarządowych Urzędu Miasta Ustroń.

Obecni byli również przedstawiciele duchowieństwa:

- ks. Maciej Jenkner - proboszcz parafii rzymsko-katolickiej w Nierodzimiu,

- ks. Marcin Markuzel - proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Bładnicach.

Akademia została przygotowana przez uczniów klasy szóstej pod opieką nauczycielek historii: p. Katarzynę Wojtyłę oraz p. Dominikę Tumas.  O muzyczną oprawę  zadbała p. Małgorzata Rymorz wraz z chórem szkolnym „Wiolinki”. Piękne dekoracje przygotowała p. Jolanta Postrzednik.

[zobacz zdjęcia]

dodała: I. Strzałkowska (18-11-2018, 15:57:21), zdjęcia: I. Strzałkowska, J. Herczyk

6 listopada w klasie Ia odbyły się zajęcia poświęcone zdrowemu odżywianiu. Rozmawialiśmy o właściwościach odżywczych warzyw i owoców, o tym co można z nich przyrządzić oraz w jaki sposób przechować je zimą, by nie straciły swych wartości zdrowotnych. Celem zajęć było także utrwalenie właściwych nawyków żywieniowych polegających na włączeniu warzyw i owoców do codziennej diety.

Dzieci mogły zobaczć, w jak prosty i szybki sposób powstaje sok jabłkowo-marchewkowy oraz dowiedzieć się dlaczego jest zdrowy, i co go różni od soku kupowanego w sklepie.

Na zakończenie zajęć, z przyniesionych przez dzieci jabłek i marchewek, zrobiliśmy pyszny sok. Rekordziści wypili po trzy kubki!

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (09-11-2018, 03:58:14), zdjęcia: E. Krafczyk

„Czy to bajka, czy nie bajka,

Myślcie sobie, jak tam chcecie (...)”

5 listopada na szkolnych korytarzach można było spotkać Smerfy, Czerwonego Kapturka, Królewnę Śnieżkę, Kaczora Donalda, Myszkę Miki, Smerfy, Kubusia Puchatka, rycerzy, skrzaty itd. Szkoła zamieniła się w cudowną, bajkową krainę. Tego dnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (wybrana data 5 listopada nie jest przypadkowa - to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek dla dzieci Walta Disney’a). Nasza szkoła  postanowiła przyłączyć się do obchodów tego święta, przenosząc się choć na jeden dzień do świata fantazji i marzeń.

Ten dzień był okazją, by przypomnieć sobie swoich ulubionych bajkowych bohaterów, którzy uczą, pomagają rozpoznać dobro i zło, często też stanowią dla dzieci wzór do naśladowania. Dzień Bajek jest również doskonałą okazją do rozwijania  zainteresowań  czytelniczych  dzieci.  Wartościowe  książki  są  dla  nich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, sposobem wzbogacenia wyobraźni, a także pobudzania zainteresowania otaczającym światem, o czym my dorośli powinniśmy pamiętać.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajki nauczyciele przygotowali dzieciom muzyczno-teatralne przedstawienie „Rzepka” Juliana Tuwima. Przedstawienie nie wymagało od nauczycieli nauki tekstu na pamięć, ponieważ głównym zadaniem aktorów było przedstawienie charakteru postaci poprzez gest, ruch, taniec, a przede wszystkim kostium. Nauczyciele wykazali się dużą pomysłowością w wykonaniu stroju charakterystycznego dla danej postaci oraz ogromną odwagą i pomysłowością w naśladowaniu odgłosów i gestów odgrywanej postaci.

Zadowoleni widzowie żywiołowo i spontanicznie reagowali na wyjścia aktorów i dobrze się bawili, oglądając występ. Po przedstawieniu zostały wykonane grupowe zdjęcia z aktorami.

W przedstawieniu pt. „Rzepka” wystąpili:

Rzepka – p. Marcin Bujok,

Dziadek – p. Paweł Sztefek,

Babcia – p. Elżbieta Bujok,

Wnuk – p. Rajmund Raszyk,

Piesek – p. Katarzyna Herzyk,

Kotek – p. Anna Szczuka-Pezda,

Kurka – p. Dorota Cisowska,

Gąska – p. Izabela Strzałkowska,

Bocian – p. Edyta Gancarz,

Żabka – p. Małgorzata Szcześniewska-Gawlas,

Kawka – p. Lucyna Raszka.

Czytała: p. Dominika Tumas

Dziękujemy wszystkim za włączenie się w obchody tego bajkowego dnia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (06-11-2018, 04:33:41), zdjęcia: J. Herczyk

W klasie Ia wielkie wydarzenie! Wkroczyliśmy w świat baśni i bajek… braci Grimm, Charlesa Perraulta i Hansa Christiana  Andersena.  A  wszystko zaczęło się od tajemniczego, jesiennego lasu, w którym zabłądzili nasi ulubieni bohaterowie – Jaś  i Małgosia. Wzruszyły nas ich losy i innych postaci z zaczarowanego świata bajek -  Kota w butach, Czerwonego Kapturka, Tomcia Palucha, królewny Śnieżki czy Dziewczynki z zapałkami. Najpierw rodzice przeczytali nam wybraną baśń ,,do poduszki”. Potem opowiadaliśmy na zajęciach o przygodach  bajkowych bohaterów, kolorowaliśmy historyjki obrazkowe, odgrywaliśmy scenki dramowe, a nawet wykonaliśmy pyszne domki Baby Jagi, z których słodycze tak bardzo zasmakowały Jasiowi i Małgosi. Na koniec sami wcieliliśmy się w role bajkowych postaci, przebierając się i uczestnicząc w Dniu Postaci z Bajek zorganizowanym w dniu 5 listopada w naszej szkole. A potem nastąpił wielki bal!

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Wojtyła (19-11-2018, 05:59:14), zdjęcia: K. Wojtyła

Na przełomie października i listopada w klasie 5a i 5b odbyły się lekcje historii inne niż zwykle. Tym  razem  to  uczniowie  zbierali  informacje  z  różnych źródeł, dokonywali ich selekcji następnie w grupach lub indywidualnie przystąpili do stworzenia lapbooka. Temat przewodni ich pracy brzmiał: „Kultura starożytnej Grecji”.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (03-11-2018, 08:19:19), zdjęcia: L. Raszka

Klasa ósma uczestniczyła w "Nocy w szkole" z 30 na 31 października. Wszytko zaczęło się od zjedzenia pizzy około godziny 21:00, a później  wszyscy świetnie się bawili oglądając filmy oraz grając na sali gimnastycznej w gry zespołowe (największym powodzeniem cieszyła się tym razem siatkówka). Był to czas dobrej zabawy i integracji klasy. Rysą na udanej nocy były niewyłączone budziki w komórkach, które wszystkich budziły...

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (06-11-2018, 04:29:24), zdjęcia: D. Tumas

Podobnie jak w roku ubiegłym, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji BohaterOn. Włącz historię. BohaterOn to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysyłanie im kartek pocztowych. Powstańcy zasłużyli na pamięć i szacunek – BohaterOn pozwala na wyrażenie tego w symboliczny sposób. Akcja wypisywania kartek ma walor edukacyjny, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, krzewi postawy patriotyczne i buduje wrażliwość społeczną. Z tych powodów chętnie bierzemy w niej udział. Nasi uczniowie wypisywali kartki we wrześniu i październiku. W tej chwili są one już w drodze do Powstańców.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (03-11-2018, 08:15:41), zdjęcia: M.Szymańska-Kukuczka

Cel wyjazdu na Ogólnopolski Turniej Szachowy Szkół w Katowicach (30 października), czyli popularyzacja królewskiej gry i uczciwa walka z silnymi zawodnikami z całej Polski został osiągnięty. Jak na razie nie zdobyliśmy wspaniałego pucharu za miejsce w pierwsze trójce. Sądzę, że będziemy tak długo jeździć, aż któremuś z naszych zawodników uda się to osiągnąć. Nie jest to łatwa sprawa, gdyż najsilniejsza nasza zawodniczka specjalizuje się w szachach klasycznych a nie szybkich i dwa z siedmiu meczy przegrała na czas, mając przewagę. Jest też rocznikowo o rok młodsza, co jej przeciwniczkom daje przewagę. Możemy być dumni z osiągnięć Mai Nieckarz, gdyż po raz trzeci zdobyła kwalifikacje  na mistrzostwa Polski i zdobyła I kategorię.

W poszczególnych grupach najwyższe miejsce zdobyła Nikola Herezy – 5 zwycięstw na 7 meczy (15 miejsce na 79 zawodniczek), najwyżej klasyfikowany był Mariusz Chruszcz – 5 zwycięstw na 7 meczy (21 miejsce na 158 zawodników).

Dobry wynik (4 zwycięstwa) osiągnęli : Monika Chruszcz, Paweł Czyż, Adam Jurasz, Andrzej Połowczuk, Samuel Świeży.

Mogą być dumni ze swoich osiągnięć : Jeremiasz Świeży, Igor Pawlitko (po 3,5 wygranych meczy) Szymon Sikora, Michał Szczerba, Piotr Paszek i Katarzyna Stanna.

Musimy stworzyć dwie drużyny z VII i VI klasy (w tym dwie dziewczynki) oraz z klas młodszych. By drużyna była silna musimy systematycznie ćwiczyć na kółku szachowym w czwartki o godz. 14.40 do 15.25. Systematyczne uczęszczanie będzie nagradzane dodatkowymi punktami z zachowania. Młodsi mają zajęcia z szachów w czwartek i piątek o 12.45. Kto nie trenuje nie idzie do przodu, czyli w stosunku do innych cofa się.

Przypominam szachistom, że w sobotę 1.12.2018 będzie kolejny turniej w Strumieniu - Liga Szkolna Podbeskidzia, na którym będzie można zdobyć szachową kategorię lub ją podnieść i dlatego opłata będzie wyższa niż zwykłe – prawdopodobnie 15zł. Pojadą dzieci, które doskonalą swoje umiejętności. Zapraszam do udziału, gdyż nasi rywale ciągle się doskonalą. Drużyna z SP2 zajęła na powiatowych turniejach II miejsce po Skoczowie i jedzie na Rejonowe. My w grupie klas VII-VIII mielibyśmy szansę na III, ale musimy mieć zaangażowaną drużynę. Zapraszam na treningi i zawody.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: J. Kubaczka-Mrowczyk (12-11-2018, 09:49:24), zdjęcia: J. Kubaczka-Mrowczyk

W dniu 29 października, w ramach nagrody zdobytej w Programie Delma Extra Stołówka Szkolna, odbyły się warsztaty dla dzieci organizowane przez Banki Żywności. Spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi  młodych ludzi na to, jakie produkty żywnościowe najczęściej marnujemy, jak przechowywać jedzenie i jak przygotować się do kupowania żywności, aby jej nie marnować oraz jaki to ma wpływ na środowisko. Dzieci pracowały w grupach metodą stacji, mogły zapytać Pani prowadzącej o wszystkie trudniejsze kwestie związane z warsztatami. Mamy nadzieję, że uczniowie zwrócą uwagę i będą pamiętać jak w rzeczywistości stosować poznane reguły, aby nie marnować żywności.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (03-11-2018, 08:09:14), zdjęcia: L. Najda

W poniedziałek, 29 października odbył się w klasie II a pokaz "Mam talent". Dzieci przedstawiały swoje umiejętności w następujących dziedzinach: "Malarz", "Złota rączka", "Przyrodnik", "Sportowiec", "Czytelnik", "Muzyk". Każdy z uczniów zaprezentował się jak mógł najlepiej. Kolejna edycja w grudniu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (29-10-2018, 05:39:45), zdjęcia: D. Tumas

Uczniowie klasy 4b na lekcji historii najpierw zgłębiali tajemnice genealogii, a później sami próbowali swoich sił w tej dziedzinie, wykonując w domach imponujące drzewa genealogiczne. Zapraszamy do obejrzenia efektów pracy niektórych z nich.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (29-10-2018, 05:37:15), zdjęcia: E. Kempa

25 października uroczyście otworzyliśmy czytelnię w szkolnej bibliotece. W obecności pana Dyrektora, pani Wicedyrektor, nauczycieli, przewodniczącej Rady Rodziców - p. Beaty Chruszcz, poprzedniej przewodniczącej RR - p. Róży Szczypki - Kuboszek i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, nauczycielki - bibliotekarki p. Anna Szczuka - Pezda i p. Dominika Tumas przecięły wstęgę i tym samym czytelnia oficjalnie otworzyła swoje podwoje dla uczniów naszej szkoły. Nowoczesne a zarazem przytulne wnętrze ma zachęcać do cichej lektury i relaksu podczas przerw, będzie miejscem spotkań Samorządu Uczniowskiego i Dyskusyjnego Klubu Czytelników. W przyjaznej atmosferze czytelni odbywają się także zajęcia z bajkoterapii. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (28-10-2018, 07:58:14), zdjęcia: K. Herzyk

24 października klasa III obchodziła Światowy Dzień Origami. Uczniowie poznali język i kulturę japońską oraz trudną metodę składania papieru – origami, wywodzącą się z kraju kwitnącej wiśni. Sztuka ta rozwija twórcze myślenie oraz sprawności manualne. Pod okiem wychowawcy uczniowie samodzielnie wykonywali papierowe zwierzątka, odkrywając w sobie radość tworzenia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Leszczyna (24-10-2018, 04:54:42), zdjęcia: M. Leszczyna

W dniu 22 października klasę 1 b odwiedzili niezwykli goście – lablador Toudi wraz ze swoim panem - Januszem. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak poprawnie zachowywać się wobec obcego psa oraz poznały sposób właściwego głaskania pupila. Był też czas na zabawę z nowym przyjacielem. Uczniowie karmili Toudiego, wydawali różne komendy, stworzyli mu przeszkodę do pokonania, sprawdzali jego węch i słuch. Była to bardzo pouczająca i przyjemna lekcja. Mamy nadzieję, że Toudi ponownie odwiedzi naszą klasę.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (24-10-2018, 04:49:45), zdjęcia: I. Strzałkowska, M. Leszczyna, L. Najda, E. Gancarz, K. Herzyk, M. Bujok

W naszej szkole w dniach od 6 do 21 października uczniowie klas 1 – 3 uczestniczyli w EU Code Week, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. Jest to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Nauka programowania pomaga przede wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom, rozwija wiedzę na temat działania technologii. Zgodnie z nową podstawą programowa uczniowie uczą się programowania od pierwszych dni w szkole. Za nami drugi już Code Week zorganizowany w szkole. Korzystaliśmy w tym roku przede wszystkim z mat firmy EduSense oraz z kolorowych  kubków, ale były też inne ciekawe zabawy z robotem Rafałem. Do kodowania przyłączyły się również klasy starsze. Szkoła otrzymała certyfikat za udział w tym wydarzeniu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (21-10-2018, 13:08:45), zdjęcia: M. Rymorz

W piątek, 19 października klasy 5b i 6 uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielem organizacji Open Doors p. Piotrem Żądło, który opowiedział nam o pięknym i ciekawym kraju jakim są Indie. Jednocześnie poznaliśmy trudną codzienność dzieci  z tego kraju, które często żyją w biedzie i ubóstwie. Nie wszyscy mają dostęp do nauki, co sprawia, że ci, którzy maja taką możliwość cenią sobie szkołę i z uśmiechem na ustach do niej chodzą. Trudna jest też sytuacja chrześcijan w tym kraju, gdyż główną religią jest buddyzm i hinduizm, co sprawia, że wielu chrześcijan doznaje prześladowań. Brud na ulicach, brudna woda to główne bariery, z którymi boryka się tamtejsza ludność. Kraj ten jest 35 razy większy od Polski, a zamieszkuje go miliard trzysta tysięcy mieszkańców, stąd na ulicach jest mnóstwo ludzi, zwierząt i samochodów. Powiedzenie mówi, chcesz mieć spokój i ciszę – nie jedź do Indii. Jednak piękne zachody słońca, góry i przyroda, a także przyjaźnie nastawieni ludzie zachęcają tych, którzy już tam byli do ponownej podróży.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (21-10-2018, 07:36:12), zdjęcia: E. Gancarz, L. Najda

W tym roku szkolnym postanowiłyśmy wypróbować wraz z uczniami klasy 2a i 2b na lekcjach pomysł związany z tworzeniem lapbooków. I tak oto powstały lapbooki „Kim jestem, a kim będę?” – tematyka związana była z doradztwem zawodowym. Ta nowatorska metoda rozwija przede wszystkim wśród uczniów kreatywność, zdolności manualne, umiejętność planowania – również tego przestrzennego,  niewątpliwie  uczy  cierpliwości.  Jak  pokazują  zamieszczone zdjęcia, przygotowanie lapbooków to sama przyjemność. Po skończonej pracy uczniowie bardzo chętnie opowiadali o swoim projekcie, a każdy uczeń był dumny ze swojej pracy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (18-10-2018, 06:12:35), zdjęcia: K. Herzyk, D. Tumas

17 października uczniowie klasy III wraz z opiekunami udali się do Teatru   Lalek  Banialuka  w  Bielsku  –  Białej  na  spektakl  familijny,  pt.:  „Księga dżungli”. Razem z główną bohaterką, grzeczną i rozsądną Alicją, za sprawą książki zostali wciągnięci do świata zwierząt. Dziewczynka na swojej drodze spotkała wiele istot, które musiała oswoić. Jednak najważniejszą walkę stoczyła sama ze sobą - swoimi obawami i strachem, niepewnością i niezdecydowaniem.  Ogromne wrażanie wywarła na uczniach nie tylko scenografia, ale również odwołująca się do etnicznych rytmów muzyka.

Na scenie zostały przedstawione różnorodne formy lalkowe, totemiczne oraz oryginalne maski.

Po obejrzanym przedstawieniu uczniowie uczestniczyli w warsztatach teatralnych, pod przewodnictwem aktorów teatru. Zobaczyli i poznali pracę teatru od kulis. Wspólnie z aktorką weszli na scenę teatralną, poznali teatralne zaplecze, pracownie krawieckie, plastyczne i stolarskie. Dowiedzieli się również jak powstają przedstawienia teatralne i jaki zespół każdorazowo je tworzy. Ponadto poznali najstarszych aktorów teatru – lalki, które mieli okazję ożywić.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (21-10-2018, 07:30:12), zdjęcia: L. Najda, E. Gancarz

W dniu 16 października uczniowie klas II a i II b wraz z opiekunami byli na wycieczce szkolnej. Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu. Tam wzbogaciliśmy swoją wiedzę  z  zakresu  zoologii,  poznaliśmy  historię  Bałtyku  i  charakterystyczne  zwierzęta  w  nim występujące, wzbogaciliśmy wiedzę o rafach koralowych. W rolę przewodników po muzeum wcielili się uczniowie  klasy  IV  Szkoły Podstawowej  w  Jaworzu. Następnie udaliśmy się do Teatru Lalkowego "Banialuka" w Bielsku - Białej, gdzie zobaczyliśmy przedstawienie "Jaś i Małgosia". Po spektaklu poznawaliśmy teatr od kulis: scenę, zaplecze, pracownię krawiecką, plastyczną i stolarską. Dowiedzieliśmy się jak powstaje przedstawienie i poznaliśmy różne formy animacji. Do szkoły dotarliśmy bezpiecznie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: I. Strzałkowska (24-10-2018, 05:06:14), zdjęcia: I. Strzałkowska

15 października klasę Ia odwiedził czworonożny przyjaciel - labrador Toudi. Toudi przybył do naszej klasy ze swoim opiekunem panem Januszem. Na co dzień piesek i jego opiekun pracują w Zespole Szkół Specjalnych w Skoczowie i prowadzą tam zajęcia z dziećmi w ramach dogoterapii. Toudi powitał naszą klasę radosnymi szczeknięciami i przywitał  każdego ucznia, czujnie go obwąchując. Ponieważ w  tym dniu w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej i dzieci były odświętnie ubrane, pan Janusz założył Toudiemu elegancką muszkę. W trakcie spotkania piesek prezentował różne umiejętności, które wykorzystywane są podczas codziennej pracy terapeutycznej. Uczniowie dowiedzieli się także w jaki sposób należy się zachować podczas spotkania z psem w różnych sytuacjach a także po czym poznać, czy zwierzę jest radosne, czy zdenerwowane i co robić, żeby uniknąć zagrożenia. Był też czas na krótką zabawę z czworonogiem i na zadawanie pytań panu Januszowi.

Spotkanie z Toudim wzbudziło wiele pozytywnych emocji o czym świadczyły uśmiechy, które nie schodziły z dziecięcych twarzy jeszcze długo po tym, jak piesek pożegnał się z pierwszoklasistami.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (17-10-2018, 05:26:14), zdjęcia: K. Wilczek

15 października odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość przygotowali uczniowie pod opieką p. Mariusza Zawady. W humorystyczny sposób podziękowali oni wszystkim nauczycielom za wysiłek wkładany w nauczanie i opiekę nad nimi. Od Samorządu  Uczniowskiego każdy nauczyciel otrzymał ręcznie robioną kartkę z życzeniami. W trakcie uroczystości wystąpił również nasz chór Wiolinki.

Natomiast 11 października nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni naszej szkoły obchodzili Dzień Edukacji Narodowej. O godz. 16.30 wszyscy spotkali się w stołówce szkolnej. Rada Rodziców przygotowała pyszny tort i ciasta. W imieniu wszystkich rodziców życzenia pracownikom naszej szkoły złożyła przewodnicząca Rady Rodziców – p. Beata Chruszcz. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby popołudnie minęło nam w tak przyjemnej atmosferze i przy wspaniałym poczęstunku! Dziękujemy!

Dzień Edukacji Narodowej to również dzień, w którym wyróżnia się najbardziej aktywnych i kreatywnych nauczycieli.

Burmistrz Miasta Ustroń, p. Ireneusz Szarzec przyznaje z okazji tego święta nagrody  nauczycielom  i  dyrektorom  za  wybitne  osiągnięcia  na  rzecz ustrońskiej oświaty. Wśród kilkunastu osób wyróżnionych w tym roku znaleźli się również nasi nauczyciele: p. Małgorzata  Rymorz,  p.  Izabela  Strzałkowska  oraz p. dyrektor Roman Langhammer.

Natomiast Dyrektor Szkoły przyznał nagrody za osiągnięcia w  pracy  dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej.  Nagrody  te  otrzymali:  p.  Gustaw Chraścina, p. Dorota Cisowska, p. Anna Dawid, p. Edyta Gancarz, p. Jolanta Herczyk, p. Lucyna Najda, p. Lucyna Raszka, p. Anna Szczuka-Pezda, p. Mariola Szymańska-Kukuczka oraz p. Dominika Tumas.

Dyrektor wyróżnił nagrodami również pracowników niepedagogicznych. Nagrody zostały przyznane za rzetelne wykonywanie swoich obowiązków i zaangażowanie we wszystkie działania szkoły. Nagrody otrzymali: p. Czesława Baron, p. Ewa Cieślar, p. Halina Duda, p. Franciszek Jaworski i p. Renata Pilch.

Wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi gratulujemy, a także życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (18-10-2018, 06:08:15), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Wycieczka do Słowackiego  Raju (12-14 października) zostanie na zawsze  w pamięci  jej uczestników. Nasz wyjazd był wyprawą do RAJU. Piękna pogoda, wspaniałe trasy do pokonania i niezłe warunki  hotelowo- schroniskowe, fajne towarzystwo  sprawiły, że wszyscy z wycieczki byli zadowoleni.  Szkoda tylko, że w autobusie były wolne miejsca i trzeba będzie drożej zapłacić za przewóz  firmie turystycznej.

W pierwszy dzień poszliśmy przełomem rzeki Hornad.  Odległość 12 km pokonaliśmy przed czasem i nie mogliśmy doczekać się na przyjazd autobusu, który zabierał nas do Pensjonu Rittenberg. Po rozlokowaniu w pokojach (było to ustalone przez Internet)  mieliśmy  nieco  kłopotów  z  daniami   bezmięsnymi  (był piątek). Okazało się, że te dania były droższe i nieco mniejsze. Pani wydająca posiłki ciągle męczyła nas pytaniami, kto ile ma lat, bo Ci co skończyli 12 lat, byli w rozliczeniach traktowani jak dorośli. Wieczorem po posiłku graliśmy w różne gry w sali jadalnej i w pokojach.

Drugi dzień to była długa, ponad 23km wyprawa. Najpierw poszliśmy jaram wyżłobionym przez wodę na Velky Sokol , następnie Glacką Cestą do schroniska Geravy, gdzie zjedliśmy solidny obiad, a następnie skierowaliśmy się w stronę Spiskiej Novej Vsi, do miejsca noclegowego. W ten dzień wszyscy zrobili jakieś większe koło (obejście na rowerowym szlaku), wracali się po różne rzeczy, więc rzeczywista trasa przejścia była nieco dłuższa. Trasa była ciekawsza niż dzień wcześniej. Wieczorem po posiłku był pokaz filmów i zdjęć z naszych różnych wycieczek.

Trzeci dzień był najbardziej ciekawy i najatrakcyjniejszy. Po śniadaniu, czasie wolnym poświęconym na wizytę w kościele, wybraliśmy się na najciekawszą trasę - na Suchą Belę. „Drabina goniła drabinę”, a mostki przeplatały się z półkami na skałach. Ciekawe było zejście do Podlesoka, gdzie zatrzymaliśmy się na szybki posiłek. Dzieci miały jeszcze zapasy pieczywa, wędlin, konserw, więc zjedliśmy jedynie zupę z przygotowanymi kanapkami. Chodziło o czas przygotowania posiłku – musielibyśmy długo czekać. Po małej uroczystości z okazji Święta Edukacji Narodowej (dostałam w ramach podziękowania pamiątkową bluzę ze  Słowackiego Raju), pojechaliśmy na baseny termalne. Tam zrelaksowaliśmy się, wygrzaliśmy się i popływaliśmy. Późno (niecała godzina opóźnienia) wyjechaliśmy do Polski. Wybraliśmy dłuższą trasę, by uniknąć w Polsce korków, ale na autostradach nie udało nam się nadgonić czasu. Policja słowacka długo jechała przed naszym autobusem, aż w końcu włączyła „koguta” i kazała zjechać  z trasy. Kontrolowała papiery kierowcy, zapięcie pasów i sprawdzała, czy pasażerowie siedzieli na swoich miejscach. To też zajęło nam nieco czasu i dlatego  dopiero o 22.40 zajechaliśmy pod szkołę. Pomimo późnego czasu wszyscy byli zadowoleni. Dziękuję za pomoc rodzicom, którzy opiekowali się dziećmi, a dzieciom za dobre zachowanie.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: M. Rymorz (21-10-2018, 07:27:19), zdjęcia: M. Rymorz

W piątek, 12 października, klasa 6 przygotowała upominki dla dzieci z biednych rodzin na Ukrainie, Białorusi  i w Rumunii. Tym samym dołączyliśmy do akcji „Prezent pod choinkę” organizowaną co roku  przez Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie. Prawie każdy  uczeń  przyniósł  jakiś  podarunek  –  puzzle, rękawiczki, farby, kredki, pluszaki i słodycze.  Dzięki  temu  mogliśmy  spakować  10  prezentów  do   pudełek  po butach,  które  wcześniej  ozdobiliśmy  papierem świątecznym. Za niedługo paczki pojadą w drogę i na pewno zrobią przyjemność wielu dzieciakom!

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (15-10-2018, 05:25:49), zdjęcia: D. Tumas

11 października klasa 7a pojechała  do kina Helios w Bielsku- Białej na film pt. Dywizjon 303, przedstawiający legendarną historię polskich asów przestworzy, walczących w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii. W atmosferę filmu wprowadził nas Wojskowy Komendant Uzupełnień z Bielska -Białej ppłk Tomasz Maj, prezentując krótkie filmiki o obecnej sytuacji sił zbrojnych w Polsce. Film od początku do końca rysował przed widzem obraz heroicznej walki polskich lotników, ich odwagi, poświęcenia, dumy z bycia Polakami. Po projekcji przyszedł czas na spotkanie z żołnierzami jednostki sił powietrznych, którzy opowiadali jak wygląda służba, na czym polega i jak można rozpocząć przygodę z wojskiem. Był również czas na zadawanie pytań. Mieliśmy zatem okazję uczestniczyć w ciekawej lekcji historii jak również zapoznać się z rolą wojska polskiego we współczesnym świecie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (24-10-2018, 05:01:42), zdjęcia: I. Strzałkowska

10 października w klasie Ia rozpoczął się cykl zajęć poświęcony takim zagadnieniom, jak: „Dlaczego warto coś umieć?” i „Dlaczego warto pomagać”. Uczniowie opowiadali o swoich marzeniach, zainteresowaniach i hobby. Dowiedzieli się także, po co chodzi się do szkoły oraz o tym, że nauka jest wartością w życiu człowieka. Wysłuchali też terapeutycznej  „Bajki o zaczarowanych ptakach”, która była okazją do rozmowy o własnych umiejętnościach oraz o potrzebie niesienia pomocy innym. Następnie uczniowie przy akompaniamencie muzyki wykonali taniec zaczarowanych ptaków, który był wstępem do zajęć plastycznych. Dzieci podzielone na cztery grupy przystąpiły do ozdabiania dużych sylwetek ptaków. Zadanie polegało na oburęcznym zdobieniu ptaka wybranymi kolorami farb. Praca przebiegała przy rytmach muzyki o zmiennym tempie a za narzędzia malarskie posłużyły korkowe i ziemniaczane stemple.

Podsumowaniem zajęć była rozmowa na temat zdolności, jakie mają wykonane ptaki oraz o tym, jak ważna w życiu jest pomoc drugiego człowieka.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Giza (09-10-2018, 05:53:47), zdjęcia: D. Tumas

8 października klasa IV b wybrała się wraz z opiekunami do sadownictwa Państwa Kralów w Ustroniu Lipowcu. Zostaliśmy serdecznie przyjęci i oprowadzeni po pięknym sadzie jabłkowym przez panią Katarzynę, która podzieliła się z nami wieloma ciekawymi informacjami dotyczącymi sadownictwa. Dowiedzieliśmy się jak należy dbać o sad, by jabłka były najwyższej jakości, zdrowe i ekologicznie, ile wymaga to ogromnej  pracy, nie rzadko także w godzinach nocnych. Zachwycił nas klimat tam panujący, a zwłaszcza fakt, że wszystkie działania gospodarzy mają na celu ochronę i dobro wszelkich, nawet najmniejszych stworzeń. Część jabłek pozostawia się pod drzewami, jako pożywienie dla ptaków i motyli, hoduje się także pszczoły w nowoczesnych ulach, dba się nawet o to, by w sadzie była właściwa ilość biedronek.  Zwiedziliśmy  także tłocznię, w której mogliśmy zobaczyć proces przerabiania jabłek na sok. Zostaliśmy poczęstowani pysznymi jabłkami, oraz  naturalnym sokiem  jabłkowym.

Spędziliśmy bardzo miło czas, a wizyta w sadzie była dla dzieci żywą, bardzo ciekawą lekcją przyrody.

Wyjście do sadownictwa było zrealizowane w  ramach projektu „Program dla szkół”.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (08-10-2018, 05:41:35), zdjęcia: L. Raszka, F. Kłos, D. Siwiera, M. Kępińska, K. Siąkała, E. Kempa

6 października podczas Pikniku charytatywnego dla Natanielka, zorganizowanego przez Przedszkole nr 6 w Ustroniu, wolontariusze z klasy 7a (Emilia Kempa, Monika Puzoń, Julia Cieślar, Kasia Siąkała, Marta Kępińska, Julia Speda, Filip Kłos, Dawid Siwiera) wcielili się w rolę znanych i lubianych bajkowych postaci (jednookiego Minionka, słodką Myszkę Minnie, uśmiechniętą Myszkę Miki) oraz słonecznego Ustroniaczka. Radośnie przechadzali się wśród tłumnie zgromadzonych dzieci, ich rodziców i dziadków. Zachęcali najmłodszych do zabawy oraz wspólnych zdjęć.

Siódmoklasiści mieli również za zadanie uchwycić w obiektywie najciekawsze momenty pikniku. Gotowa fotorelacja zostanie przekazana organizatorom przedsięwzięcia.

To było bardzo pracowite popołudnie. Do domów wracaliśmy zmęczeni, ale bogatsi o nowe doświadczenia i szczęśliwi, że znów mogliśmy „zrobić coś dobrego”!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (08-10-2018, 05:53:32)

W dniu 6 października odbyły się dwa ważne turnieje szachowe:

1. Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów w Szachach Szybkich w Łaziskach Górnych, w których nasi dobrzy zawodnicy należący do klubów szachowych walczyli o dobre miejsca:

- Maja Nieckarz zdobyła w swojej kategorii II miejsce,

- Nikola Herezy (10), Monika Chruszcz i Mariusz Chruszcz zajęli dobre miejsca, ale nie były to osiągnięcia medalowe.

 2. II edycja Szkolnej Ligii Podbeskidzia w Strumieniu:

- jako szkoła zajęliśmy III miejsce (I miejsce Górki W. 18 pkt., a my zdobyliśmy 17,5 pkt.)

- indywidualnie najlepszy wynik z naszej szkoły zdobył Paweł Czyż – IV miejsce w grupie A,

- Andrzej Połowczuk – VII miejsce w grupie A

- Oliwier Gawlik – IV miejsce w grupie B

- bardzo dobry wynik osiągnął też  Adam Jurasz, Igor Pawlitko (5 wygranych), Kamil Kozłowski (4,5 punktu), Samuel Świeży, Piotr Paszek, Jakub Ogrodzki, Aleksander Mrowiec (po 4 wygrane mecze na 7 rund). Pozostali zbierali cenne doświadczenie.

dodała: E. Gancarz (09-10-2018, 05:44:36), zdjęcia: E. Gancarz

5 października w klasie II b omawialiśmy jedna z najciekawszych lektur dla młodych uczniów. Kto z Was słyszał o zawodzie detektywa? Pracę detektywa i rozwiązywanie zagadek przybliżył nam Grzegorz Kasdepke w  książce pt. „Detektyw Pozytywka”.  Lektura detektywistyczna składa się z kilkunastu zagadek "kryminalnych", które dzieci mogą samodzielnie rozwiązywać, podążając tropem detektywa Pozytywki. Wszystkie wątki dotyczą życia codziennego i dzieci chętnie je rozwiązują. Uczniowie w tym dniu, również zapoznali się z zawodem detektywa, wcielając się w niego. Zostali wyposażeni w sprzęt detektywistyczny i wspólnie rozwiązywali zagadki, biorąc udział w zabawach uczących logicznego myślenia i koncentracji. Wielką radość sprawiło im spotkanie z lekturą. Zachęcam wszystkich do dalszego czytania przygód detektywa Pozytywki.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Bujok (08-10-2018, 05:47:12), zdjęcia: M. Bujok

W ostatnich dniach na zajęciach z Informatyki w klasach 4 – 8  zostały przeprowadzone praktyczne zajęcia na temat konserwacji i czyszczenia komputerów.  Lekcje te bardzo zainteresowały uczniów, poznali podstawowe metody oraz konieczność czyszczenia komputera a szczególnie radiatora.  Wszyscy chętni mieli możliwość samodzielnego czyszczenia domowym odkurzaczem laptopa. Uczniowie z zaciekawieniem oraz dużym zaangażowaniem otwierali  wnętrze laptopa i poznawali w praktyce jego budowę.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Leszczyna (11-10-2018, 05:14:59), zdjęcia: M. Leszczyna

W dniu 3 października klasa 1 b stworzyła cudowną rodzinkę jeży. Nie było to jednak łatwe zadanie. W pierwszej kolejności uczniowie wraz z wychowawczynią omówili sposób wykonania masy solnej i przygotowali wszystkie niezbędne składniki. Następnie każdy zabrał się do pracy i samodzielnie wyrobił masę. Dzieci wybierały kolory oraz zapach olejku. Gdy masa była już gotowa, uczniowie przeszli do kolejnej czynności. Uformowali jeżyki i zajęli się detalami. Kolce wykonali ze słonecznika, zaś oczy i pyszczek z goździków. W klasie unosił się piękny zapach olejków i przypraw. Na koniec, jak to po skończonej pracy, wszyscy zabrali się dziarsko za sprzątanie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Dawid (08-10-2018, 05:36:25), zdjęcia: A. Dawid

Przed uczniami klasy ósmej wybór kierunku kształcenia. Poszukiwanie odpowiedzi na pytania:  Kim chciałbym zostać?  Co będę robić w przyszłości? W związku z tym w dniu 3 października wybraliśmy się do obiektów Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej gdzie zwiedziliśmy laboratorium oraz Stację Uzdatniania Wody. Dowiedzieliśmy się jak wygląda proces badania oraz uzdatniania wody, tak by można było ją pić.  Zwiedzanie przybliżyło nam pracę osób, które odpowiedzialne są za jakość wody.  Kolejnym punktem zwiedzania była zapora w Wiśle Czarnym, po czym udaliśmy się do Nadleśnictwa na ognisko. Naszą wycieczkę zakończyliśmy zwiedzaniem Zamku Prezydenckiego w Wiśle.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Leszczyna (11-10-2018, 05:11:43), zdjęcia: M. Leszczyna

Druga połowa września była dla klasy 1 b bardzo pracowita. W tym czasie dzieci miały okazję wzbogacić swoją wiedzę na temat kotów,  gdyż  cały tydzień nauki został poświęcony właśnie tej tematyce. Uczniowie poznali Superkota naszej podręcznikowej koleżanki - Tereski, wykonali pracę plastyczną zatytułowaną „Mój wymarzony kot”, tworzyli kocie melodie oraz nauczyli się piosenki wraz z układem tanecznym „Kocia samba”. Ponadto dzieci miały za zadanie stworzyć w domu specjalne albumy o kotach w wersji ilustrowanej, zawierające wiadomości dotyczące anatomii kota, żywienia, ras kotów, opieki nad nimi, zabaw oraz kocich krewnych. Wszyscy uczniowie mogli się pochwalić efektami swojej pracy wśród rówieśników. Było przy tym mnóstwo radości i emocji.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (07-10-2018, 09:39:12)

Pożegnanie Lata (29 września) – 50 rajd PTTK Cieszyn na Trzech Kopcach Wiślańskich w Wiśle, był imprezą inaugurującą pracę naszego koła  SKKT „KRETY”. W tym roku szkolnym były już dwie wycieczki, ale były one dla określonych grup, natomiast ta była imprezą otwartą dla wszystkich chętnych. Aż 9 osób uczestniczyło w takiej wycieczce po raz pierwszy i wszyscy świetnie się spisali. Po przyjeździe do Wisły podzieliliśmy się na dwie grupy. Starsi (5 osób) wyruszyli z opiekunem na trasę, by szybciej przybyć na metę rajdu i tam przygotować się do konkursu wiedzy turystycznej, natomiast młodsi odwiedzili Muzeum Beskidzkie (punkt potrzebny do Małej Wiślańskiej Odznaki), gdzie poznali zwyczaje ludzi gór. Trasa wejścia żółtym szlakiem to tylko 1,5 godz. marszu, dlatego dzieci na mecie nie były zmęczone i po posiłku (kiełbaski), urządzały sobie wyścigi, turlały się po trawie i dokazywały. Dwóch naszych zawodników czekało na nagrody. Szymon Sikora zdobył I miejsce w konkursie wiedzy turystycznej, a Serafin Cichocki IV miejsce.

Po odbiorze nagród, krótkim odpoczynku (wiał zimny wiatr) poszliśmy na Smerekowiec, Gościejów Wierch i zeszliśmy czarnym szlakiem (potrzebnym do Dużej Odznaki Wiślańskiej) do Wisły Gościejowa. Tam czekał na nas autobus i zgodnie z planem wróciliśmy do Nierodzimia. Dziękuję rodzicom i dzieciom za udział w wycieczce, proszę o książeczki i zapraszam na kolejne wyprawy.

[rozliczenie]

dodała: J. Kubaczka-Mrowczyk (07-10-2018, 09:39:12), zdjęcia: J. Kubaczka-Mrowczyk

28 września obchodziliśmy w naszej szkole VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomienie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Na korytarzu i w klasie matematycznej pojawiły się plakaty reklamujące WMTDAY oraz barwne gazetki, z których uczniowie mogli czerpać informacje na temat tabliczki mnożenia. Uczniowie klasy 4 zapoznali się z różnymi metodami ułatwiającymi uczenie się tabliczki mnożenia.

W tym dniu zostały przeprowadzone egzaminy z tabliczki mnożenia w klasach 3-8. Każda osoba, która odpowiedziała na 5 pytań z losu, otrzymała tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.  Do egzaminu przystąpiło 178 osób i 20 osób dorosłych. Tytuły „Eksperta Tabliczki Mnożenia” zdobyło 46 uczniów oraz 10 osób dorosłych. Uczniowie otrzymali tego dnia medale EKSPERTÓW.

Od poniedziałku do piątku były rozdawane imienne legitymacje. Posiadana legitymacja będzie ogromną motywacją dla dzieci do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej i osiągania lepszych wyników w szkole.

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji . Miejmy  nadzieję, że to matematyczne święto, wejdzie na stałe do naszego szkolnego kalendarza.

Gratulujemy Mistrzom i wszystkim uczestnikom!!!

Dziękujemy za przeprowadzenie patrolu egzaminacyjnego uczniom klasy 7a, który egzaminował osoby dorosłe.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (07-10-2018, 09:45:21), zdjęcia: M. Szcześniewska-Gawlas

28 września w Parku Kuracyjnym w Ustroniu zostały rozegrane miejski biegi przełajowe. Naszą szkołę reprezentowały drużyny dziewcząt i chłopców w składzie - Miriam Mika, Milena Nowak, Noemi Grabiec, Milena Szalbot, Maja Nieckarz i Kinga Żmija, Szymon Sikora, Jakub Górniak, Serafin Cichocki, Oliwier Gawlik, Piotr Madura, Filip Grabiec. Chłopcy uplasowali się na trzecim miejscu, a dziewczęta niestety zostały zdyskwalifikowane.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (02-10-2018, 04:51:12), zdjęcia: L. Raszka, D. Tumas, M. Kępińska, K. Wilczek, M. Puzoń

„Chcemy pomagać” – takie hasło towarzyszyło nam od 24 do 28 września podczas kiermaszu charytatywnego zorganizowanego przez klasę 7a i SU na rzecz czteroletniego Natanka, mieszkańca Nierodzimia, chorego na nowotwór mózgu. Codziennie kiermasz ze smakołykami przeżywał istne oblężenie.  Kram rozmaitości, potocznie zwany „pchlim targiem”, również cieszył się zainteresowaniem. Atmosferę zakupów umilały piosenki, płynące z radiowęzłowych głośników, a ich treść zachęcała by, „zrobić coś dobrego”, „nie tracić nadziei”, „dzielić się dobrem”.

W piątek po południu zliczyliśmy zebrane pieniądze. Liczyliśmy, liczyliśmy i... doliczyliśmy się 3235 złotych! Całą kwotę oraz książeczki do czytania jeszcze tego samego dnia zanieśliśmy Natankowi i jego dzielnej mamie. W jej oczach widzieliśmy łzy wzruszenia, wdzięczności, bólu. Mamy nadzieję, że przy naszym kolejnym spotkaniu, na twarzach całej rodziny będzie gościł uśmiech!

Bardzo dziękujemy WSZYSTKIM, którzy pomogli nam zorganizować kiermasz!

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (30-09-2018, 07:27:41), zdjęcia: D. Tumas

Skąd możemy czerpać informacje na temat historii naszej rodziny? Czym są więzi rodzinne? Na te pytania próbowali odpowiedzieć na lekcji historii uczniowie z klasy 4b. Temat zajęć był okazją do pochwalenia się swoimi pamiątkami rodzinnymi i związanymi z nimi wspomnieniami. Pojawiły  się  takie  relikty przeszłości jak kaseta VHS czy drewniany kałamarz. A także zdjęcia, legitymacje, biżuteria prababci, kolekcja znaczków, odznaczenia, medale czy pagony z mundurów żołnierskich. Takie pamiątki są bardzo cenną i ważną rzeczą w każdej rodzinie, obrazują jej historię, budują naszą tożsamość, wzmacniają rodzinne więzi. Warto je gromadzić, a przy okazji przekazywać kolejnym pokoleniom związane z nimi historie i wspomnienia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (30-09-2018, 07:23:21), zdjęcia: G. Chraścina

Pełna uroku Pszczyna była celem wycieczki, na którą 26 września udały się klasy 5a i 6. Poranek był rześki i słoneczny, więc wykorzystaliśmy go na spacer po Parku Zamkowym. Został zaprojektowany na angielską modłę, z rozległymi alejami, stawami z wysepkami  i  łukowatymi  mostkami.  Obejrzeliśmy, znajdujące się w cieniu drzew, groby pszczyńskich książąt Anhaltów i pałacową Lodownię.

Historia zamku w Pszczynie sięga XV wieku, ale swój obecny wygląd zawdzięcza ostatnim, długoletnim właścicielom – książętom z rodu Hochbergów. Zwiedziliśmy trzy piętra pałacu i podziemną zbrojownię z bogatą kolekcją różnorakiej broni. Wyposażenie rezydencji Hochbergów z przełomu XIX i XX wieku niemal w całości ocalało, więc zamkowe apartamenty wyglądały, jakby właściciele opuścili je zaledwie wczoraj… Książęta urządzali w pszczyńskich lasach polowania dla królów pruskich, cesarzy niemieckich i królewskich gości z całej Europy, stąd w zamku wyeksponowanych było mnóstwo myśliwskich trofeów.

Zamiłowanie Hochbergów do polowań i dzikiej zwierzyny zaowocowało sprowadzeniem do okolicznych lasów żubrów. Kolejnym punktem naszej wycieczki była więc Pokazowa Zagroda Żubrów. Udało się nam trafić na porę karmienia tych okazałych zwierząt. Oprócz żubrów mogliśmy też rozpoznać w zagrodzie inne zwierzęta, żyjące w naszych lasach jak np. jelenie, daniele, muflony czy bażanty.

Po wizycie w zagrodzie żubrów poszliśmy zobaczyć jeszcze jedną atrakcję Pszczyny. W zamku obejrzeliśmy piękne  pokoje  z  kryształowymi  lustrami  i żyrandolami i mogliśmy wyobrazić sobie, jak żyło się książętom w XIX wieku. Natomiast po drugiej stronie parku znaleźliśmy się w zupełnie odmiennym miejscu, jakby dla kontrastu, by zobaczyć jak żyło się wtedy zwykłym ludziom. Wizyta w skansenie wsi pszczyńskiej przybliżyła nam realia życia chłopów w XVIII i XIX wieku. Wszystkie budynki, czyli chłopskie chaty, spichlerz, młyn czy stodoła to autentyczne zabytki. A w ich wnętrzach oryginalne sprzęty rolnicze i  rzemieślnicze, narzędzia codziennego użytku, pojazdy, meble oraz ciekawe eksponaty sztuki ludowej.

Wizytę w Pszczynie uznaliśmy za ciekawą i pouczającą. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Goczałkowicach-Zdroju, gdzie przeszliśmy się kawałek po koronie zapory i podziwialiśmy Jezioro Goczałkowickie. Na koniec zaliczyliśmy jeszcze McDonald’s  i  zadowoleni  z  wycieczki  pełnej  atrakcji,  wróciliśmy popołudniu pod szkołę.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (24-09-2018, 05:06:12), zdjęcia: D. Tumas

Rozpoczęcie roku szkolnego już za nami, a ciepłe wspomnienia wakacji i ekscytujące wrażenia letnich podróży powróciły wraz z wystawą literacko-plastycznych prac uczniów pod tytułem „Pamiętnik z wakacji”. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do rozwijania i kształtowania wyobraźni plastycznej i kreatywności. Zachęcenie miłośników pisania do prezentowania własnych umiejętności. Dziękuję wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie. Jury w składzie: p. Dominika Tumas, p. Edyta Gancarz, p. Monika Rzeszótko i p. J. Postrzednik wyróżniło najciekawsze prace:

Kategoria klas 1-3:

I miejsce - Kordian Rusin (2b)

II miejsce - Szymon Raszka (2b)

III miejsce - Tatiana Borys (2a)

Wyróżnienie: Martyna Giel (2b), Klaudia Kozieł (2b), Konrad Stec (2b), Amelia Husar (2b), Maria Sikorska (3)

Kategoria klas 4-8:

I miejsce - Nikola Poloczek (4b)

II miejsce - Kornelia Wilczek (7a)

III miejsce - Nikola Herazy (4b)

Wyróżnienie: Wiktoria Majchrowska (7b), Szymon Sikora (6), Kaja Piotrowska (4b)

Uczniom gratulujemy wspaniałych wrażeń z wakacji i weny twórczej. Wszystkich tęskniących za magicznymi wakacjami zapraszamy do obejrzenia prac uczniów w Czytelni Biblioteki Szkolno – Środowiskowej naszej szkoły.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (23-09-2018, 12:23:31), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W dniu 18 września uczestniczyliśmy w Święcie Drzewa. Z naszej szkoły grupa 10 osób wyruszyła do Ustronia, gdzie spod pomnika przyrody, Dębu Sobieskiego przy ulicy Daszyńskiego, żółtym szlakiem poszliśmy w stronę Małej Czantorii. W wiacie nadleśnictwa był koniec rajdu i konkurs wiedzy przyrodniczej. Naszą szkołę reprezentowała Maja Nieckarz, która zdobyła I miejsce. Swoich sił w konkursie próbowała  Nikola Herezy.  Pozostali uczestnicy mieli czas na pieczenie kiełbasek i zabawy.  W rajdzie uczestniczyli pracownicy nadleśnictwa i Burmistrz Ustronia. W podsumowaniu rajdu Komisja Ochrony Przyrody ogłosiła, że w tym roku (2018) „Dąb Mieszka z Kończyc” (na który głosowaliśmy internetowo) zdobył 6 miejsce w Polsce, a w roku 2019 do miana drzewa roku  będzie kandydował  „Dąb Sobieskiego z Ustronia”. Inną trasą zeszliśmy do Ustronia i kursowym autobusem wróciliśmy do szkoły. Był to miły i spokojny rajd.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (23-09-2018, 12:18:21), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W tym roku, wzorem innych Rajdów Głównym Szlakiem Beskidzkim,  wyruszyliśmy  w dniu rajdu GSB, czyli 15 września na trasę czerwonego szlaku. Wybraliśmy dwie trasy: od przeł. Krowiarki do Jordanowa (dzieci z SP 6) i z Rabki na Turbacz (grupa dorosłych). Inne grupy miały inne odcinki rajdu. W tym roku nie było ciekawych koszulek oraz oficjalnego sponsorowania  Hospicjum i dlatego nie wpłacaliśmy wpisowego.  Organizatorzy nie zdążyli przygotować odpowiednich projektów. Dla nas nie było to przeszkodą, gdyż zrobiliśmy kolejny odcinek trasy czerwonym szlakiem i kilka osób „wychodziło”  tym sposobem kolejną odznakę GSB (srebrne i złote).

Pogoda w dniu rajdu nie była zła. Najpierw trochę mżyło, ale od szczytu Pilicy mieliśmy piękną pogodę. Po drodze było tylko  jedno  schronisko,  gdzie było dużo ludzi i mały wybór jedzenia. Zjedliśmy co nieco (zupki, desery i kanapki) i po odpoczynku wyruszyliśmy  w dalszą drogę. Nie dało się szybko iść, gdyż z wycieczki zrobiło się wielkie grzybobrania. Grzyby rosły dosłownie przy drodze i jedynym problemem było to, że nie mieliśmy do czego  je  zbierać.  W  Bystrej zrobiliśmy dłuższą przerwę i posililiśmy się bananami. Druga grupa dorosłych realizowała ostry marsz na Turbacz. Do Ustronia, zadowoleni, wypoczęci i głodni powróciliśmy po 20.00. Do zobaczenia na kolejnej wycieczce.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: L. Raszka (20-09-2018, 06:33:12), zdjęcia: L. Raszka, K. Wilczek

„Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna, gdy maleńkiej Vashti bardzo zrzedła mina. Miała za zadanie znaczek namalować, jednak ona chciała farbki swoje schować” – to fragment piosenki (autorstwa Jolanty Okuniewskiej i Beaty Skrzypiec), którą mogliśmy usłyszeć 17 września na naszych szkolnych korytarzach, podczas audycji na temat  Międzynarodowego Dnia Kropki, przygotowanej przez pełnych nowego zapału  dziennikarzy z Krecich Newsów. Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Głównym celem święta jest chęć pomocy dzieciom w odkrywaniu ich własnych talentów, mocnych stron i wzmocnienie ich wiary w własne możliwości i umiejętności. Warto świętować!

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (20-09-2018, 06:18:23), zdjęcia: E. Gancarz, I. Strzałkowska, L. Najda, M. Bujok

„Dot Day”, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki odbył się w naszej szkole po raz drugi 17 września. Jest to święto kreatywności, rozwijania talentów, wytrwałości w pokonywaniu trudności i wiary we własne możliwości. Przypomnieliśmy sobie w tym dniu historię Vashti, małej bohaterki książki „Kropka”. Dziewczynka nie wierzyła w to, że potrafi coś namalować...ale ktoś uwierzył w nią, a w efekcie odkrył jej niezwykły talent.

Tego dnia nie mogło zabraknąć na zajęciach kropek. Dzieci miały okazję ułożyć je z kolorowych kubeczków. W klasach zorganizowano również zabawy z kropką. Odbyło się wielkie malowanie kropek, powstała galeria kropkowych prac, z których wyróżnione zostały prace uczniów klas 1a i 1b.

[zobacz zdjęcia]

dodała: I. Strzałkowska (17-09-2018, 05:32:12), zdjęcia: I. Strzałkowska

12 września pierwszoklasiści udali się do MDK „Prażakówka” w Ustroniu na pokaz iluzji. Przybyłych  powitała pani dyrektor MDK Barbara Nawrotek-Żmijewska i przedstawiła gościa specjalnego - iluzjonistę Adriana Mitoraja. Pan Adrian podczas 45-minutowego pokazu efektów iluzjonistycznych poprowadził widzów przez baśniowy świat, w którym „niemożliwe rzeczy stają się rzeczywistością”. Dodatkową atrakcją przedstawienia był udział dzieci na scenie (wybranych spośród widowni), które asystowały iluzjoniście podczas prezentowanych sztuczek. W trakcie pokazu uczniowie mieli okazję zobaczyć zadziwiające łączenie stalowych obręczy o zamkniętych obwodach, „teleportację” wielkich kart, przekłuwanie lustra stalową igłą, cięcie sznurka, z którego żadnym sposobem nie  można było uzyskać dwóch jednakowych długości oraz  znikające konfetti. Największe emocje wzbudził latający stolik, który początkowo lekko unosił się nad sceną, po czym zaczął przemieszczać się coraz szybciej w gorę i w dół, oraz z prawej strony na lewą.

Okrzykom zachwytu, niedowierzania i zdziwienia nie było końca. Z wypiekami na twarzy  opuściliśmy  „Prażakówkę”  i  w  świetnych  humorach powróciliśmy do szkoły.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (05-09-2018, 05:42:32), zdjęcia: M. Kępińska

3 września zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.15 tradycyjnym „Polonezem” w wykonaniu uczniów klas czwartych. Dyrektor powitał wszystkich przybyłych, a wśród nich gości – radną p. Jolantę Hazukę, proboszcza parafii rzymsko-katolickiej ks. Macieja Jenknera oraz wszystkich rodziców. Szczególnie mocno witał nowych uczniów w szkole – pierwszoklasistów.

P. Roman Langhammer powitał i przedstawił nowych nauczycieli:

- p. Monikę Bitner (język polski)

- p. Gabrielę Drzazgę (religia)

- p. Katarzynę Herzyk (edukacja wczesnoszkolna)

- p. Jolantę Kubaczkę-Mrowczyk (matematyka)

- p. Monikę Leszczynę (edukacja wczesnoszkolna)

- p. Darię Madzię (przyroda, edukacja dla bezpieczeństwa, świetlica)

- p. Martę Weisman (pedagog szkolny, świetlica)

- p. Marcina Bujoka (informatyka)

- p. Ryszarda Gierulę (chemia, geografia, wychowanie fizyczne)

- p. Dariusza Górę (biologia).

Dyrektor poinformował również o oddaniu do użytku nowych sal lekcyjnych – pracowni matematyczno-fizycznej oraz polonistycznej, a także o zakupach w ramach programów, w których szkoła bierze udział: Aktywna Tablica (zakupione zostaną monitory interaktywne) oraz Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa (biblioteka wzbogaci się o kilkaset nowych książek).

P. Roman Langhammer przedstawił również wychowawców poszczególnych oddziałów. Są nimi:

- kl. 1a integracyjna – p. Jolanta Herczyk (nauczyciele dodatkowo: p. Izabela Strzałkowska, p. Dorota Cisowska)

- kl. 1b – p. Monika Leszczyna

- kl. 2a – p. Lucyna Najda

- kl. 2b integracyjna – p. Edyta Gancarz (nauczyciel dodatkowy: p. Elżbieta Bujok)

- kl. 3 – p. Katarzyna Herzyk

- kl. 4a – p. Małgorzata Szcześniewska-Gawlas

- kl. 4b – p. Dominika Tumas

- kl. 5a – p. Gustaw Chraścina

- kl. 5b – p. Ryszard Gierula (nauczyciel dodatkowy: p. Paweł Sztefek)

- kl. 6 – p. Małgorzata Rymorz (nauczyciel dodatkowy: p. Anna Giza)

- kl. 7a integracyjna – p. Lucyna Raszka (nauczyciel dodatkowy: p. Dominika Tumas)

- kl. 7b – p. Mariusz Zawada

- kl. 8 – p. Rajmund Raszyk

Na koniec Dyrektor życzył wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym. Następnie uczniowie klas czwartych przekazali życzenia „pierwszakom”, których zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Ustroniu.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (02-09-2018, 11:33:12), zdjęcia: Gazeta Ustrońska

1 września 2018 roku delegacja naszych uczniów uczestniczyła w uroczystościach patriotycznych, które odbyły się pod Pomnikiem Pamięci Narodowej w Ustroniu, z okazji rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

[zobacz zdjęcia]

Rok szkolny 2017/2018 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2016/2017 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2015/2016 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2014/2015 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2013/2014 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2012/2013 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2011/2012 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2010/2011 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2009/2010 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2008/2009 - wydarzenia (archiwum)

[wróć]