WAŻNE WYDARZENIA W SZKOLE

Rok szkolny 2019/2020

dodała: M. Rymorz (17-11-2019, 07:44:20), zdjęcia: M. Rymorz

14 listopada na zajęciach z wychowawcą klasa 7 przygotowywała paczki na Ukrainę, Białoruś i do Rumunii. Akcja jak co roku jest organizowana przez Centrum Misji i Ewangelizacji z Dzięgielowa i ma na celu sprawienie radości dzieciom, które żyją w zupełnie innych warunkach niż my. Dzięki ofiarności uczniów i ich rodziców udało się przygotować 8 paczek. Są klasy i szkoły, które również dołączają się do tej akcji, dzięki temu co roku kilka tysięcy dzieci zostaje obdarowanych.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rzeszótko (17-11-2019, 07:41:51), zdjęcia: M. Rzeszótko

14 listopada uczniowie klasy 4 wraz z p. Moniką Rzeszótko i Lucyną Gwóźdź pojechali na wycieczkę do Bielska-Białej. Ich celem był Studio Filmów Rysunkowych. W tym studiu uczniowie dowiedzieli się jak powstają filmy rysunkowe i ich udźwiękowienie. Poznali i rozpoznali wielu bohaterów filmowych (m. in. Bolka i Lolka, Reksia, Błękitnego Rycerzyka, Marcelego Szpaka, Pana Bałagana, Kubę i Śrubę) oraz obejrzeli kilka filmów. Później mogli wykazać się zdolnościami kulinarnymi na warsztatach wyrabiania pizzy. Wszyscy wrócili do szkoły zadowoleni i... najedzeni!

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Wojtyła (14-11-2019, 05:59:53), zdjęcia: M. Puzoń

12 listopada był w naszej szkole dniem szczególnym. W tym dniu uroczyście obchodziliśmy 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski. Po 123 latach niewoli nasz kraj wyzwolił się spod panowania zaborców: Rosji, Prus i Austrii. Przez ponad wiek Polska nie istniała na mapie świata. Żył jednak naród, jego kultura i obyczaje. I choć dla nas, młodego pokolenia, to bardzo odległa przeszłość, to naszym patriotycznym obowiązkiem jest „ pielęgnować przeszłość jak kwiaty”.

Akademia została przygotowana przez uczniów kl. 6a i 7 pod opieką p. Katarzyny Wojtyły, a o oprawę muzyczną zadbał nasz chór „Wiolinki” pod kierunkiem p. Małgorzaty Rymorz.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (14-11-2019, 05:54:51), zdjęcia: Gazeta Ustrońska

11 listopada obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. O 10.30 w kościele ewangelicko-augsburskim w Ustroniu  odbyło  się nabożeństwo ekumeniczne. Następnie uczestnicy obchodów przeszli pod Pomnik Pamięci Narodowej, gdzie odbyła się uroczystość patriotyczna.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00. W tym roku część artystyczną uroczystości przygotowali nasi uczniowie pod kierunkiem p. Moniki Bitner i p. Małgorzaty Rymorz. Następnie przemówienie okolicznościowe wygłosił Burmistrz Miasta Ustroń – p. Przemysław Korcz. Na zakończenie uroczystości delegacje samorządowców, pracowników instytucji miejskich i powiatowych, służb mundurowych, szkół oraz mieszkańców miasta złożyły kwiaty przy Pomniku.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (14-11-2019, 05:51:19), zdjęcia: M. Cieślar, Gazeta Ustrońska

9 listopada o godzinie 12.00 pod pomnikiem „Ku pamięci rozstrzelanych mieszkańców Ustronia” zgromadzili się krewni zamordowanych w 1944 roku, władze miasta, Kombatanci oraz uczniowie. Naszą szkołę reprezentowała delegacja w składzie pod opieką p. Marty Cieślar. W trakcie uroczystości odśpiewano hymn, wysłuchano recytacji utworów patriotycznych oraz złożono kwiaty pod pomnikiem.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (09-11-2019, 18:50:15), zdjęcia: R. Filipczyk, P. Sztefek

7 listopada miało miejsce w naszej szkole wielkie wydarzenie! Ekipa z Fundacji Marcina Gortata przyjechała do nas, by przeprowadzić Szkolny SKILLS CHALLANGE 2019. Nasza szkoła jest jedną z czterdziestu szkół w Polsce, które zakwalifikowały się do tegorocznej edycji.

Nasi uczniowie pokonywali na czas specjalnie przygotowany tor sprawnościowy, którego poszczególnymi elementami były zadania związane z dyscyplinami sportowymi najczęściej uprawianymi podczas zajęć wychowania fizycznego. W każdej ze szkół na podstawie uzyskanego czasu wyłanianych jest dwóch zwycięzców, jeden chłopiec i jedna dziewczynka. Na koniec projektu wyłoniona zostanie finałowa grupa 5 dziewczynek i 5 chłopców (Na podstawie czasów uzyskanych podczas szkolnych eliminacji), którzy staną do rywalizacji w Ogólnopolskim Finale Szkolnego Skills Challenge „Mierz Wysoko”, który  odbędzie  się  w Łodzi. Nagrodą dla zwycięzców, jest trening z Marcinem Gortatem oraz sprzęt sportowy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (09-11-2019, 19:09:21), zdjęcia: M. Rymorz

7 listopada uczniowie klas  a, 6b oraz 7 mogli wziąć udział w spotkaniu z przedstawicielem organizacji Open Doors, który przybliżył nam trudną sytuację ludzi w Etiopii. Bieda, brak dostępu do lekarstw, prześladowania i ataki islamistów powodują, ze w tym pięknym kraju dla wielu życie codzienne to trud i ciężka praca. Jednak dzięki pomocy i wsparciu takich organizacji jak np. Open Doors ludzie mogą otrzymać odrobinę miłości i życzliwości. Tak jak jedna z młodych dziewczyn, 15-latka, która otrzymała pralkę automatyczną dzięki której możne zarabiać na życie piorąc odzież sąsiadów. Patrząc na te kontrastujące z naszymi realiami obrazy możemy czuć się zawstydzeni, że tak często narzekamy i mając tak wiele doceniajmy to co mamy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Postrzednik (14-11-2019, 05:49:51), zdjęcia: J. Postrzednik

5 listopada w Ustroniu odbyło się rozstrzygnięcie, organizowanego przez Komisję Ochrony Przyrody PTTK Oddziału „Beskid Śląski” przy współpracy z ustrońskim Nadleśnictwem. Konkurs plastyczny adresowany był do uczniów szkół podstawowych. Do siedziby Nadleśnictwa Ustroń przyjechali wyróżnieni uczniowie, aby w miłej atmosferze, przy herbacie i ciastku wysłuchać prelekcji na temat zagrożeń dla bezpieczeństwa lasu. Podczas prelekcji uczniowie dowiedzieli się m.in., że w naszym regionie mamy najbardziej suchą jesień od bardzo wielu lat oraz o tym, że niedokładnie zgaszone ognisko po dwóch dniach może się „obudzić i zaprószyć ogień, od którego może spłonąć las”. Taka sytuacja miała miejsce  niedawno  w  naszych  okolicach,  na  szczęście  szybka  interwencja  straży  pożarnej zażegnała nieszczęściu i las uratowano. Po wysłuchaniu cennych informacji zapraszano kolejno uczniów do odebrania nagrody, a na koniec spotkania wszyscy nagrodzeni ustawili się do pamiątkowego zdjęcia ze swoimi wyróżnionymi pracami plastycznymi.

W tym roku czterej uczniowie z naszej szkoły otrzymali nagrody w tym konkursie: II miejsce zajęła Alicja Marekwica (kl. 4) i Dominik Pociążek (kl. 5b), a wyróżnienie otrzymali: Dominik Kozłowski (kl. 5a) i Kaja Piotrowska (kl.5b). Uczestnikom oraz zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (09-11-2019, 19:00:54), zdjęcia: J. Herczyk, M. Kubień-Pasterny

W błyskawicznym tempie w tym roku została przeprowadzona akcja zbierania kasztanów i żołędzi dla Leśnego Parku Niespodzianek!  Zaledwie  w przeciągu trzech dni, od 4 do 6 listopada, uczniowie klas I – III zgromadzili wiele kilogramów smakołyków dla naszych leśnych przyjaciół.

Serdecznie dziękuję wszystkim dzieciom i ich rodzicom za zainteresowanie i pomoc w zbiórce. Zgodnie z zapowiedzią akcja przyjęła formułę konkursu. Niniejszym ogłaszam, że największą ilość kasztanów i żołędzi zebrała  klasa Ia zdobywając I miejsce. Nagrodą są darmowe bilety wstępu do Leśnego Parku Niespodzianek. Serdecznie wam gratulujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (09-11-2019, 18:19:14), zdjęcia: J. Speda, J. Herczyk

„Snuj się, snuj, bajeczko!

A było tak:  niedaleczko,

Właśnie tutaj, nad rzeczką,

Mieszkała rodzina  z córeczką…”

5 listopada na szkolnych korytarzach można było spotkać Czerwonego Kapturka, Gajowego, Wilka, Dziadka, Królewnę Śnieżkę, Kubusia Puchatka, rycerza, skrzata itd. Szkoła zamieniła się w cudowną, bajkową krainę. Tego dnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (wybrana data 5 listopada nie jest przypadkowa, to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek dla dzieci Walta Disney’a). Nasza szkoła postanowiła przyłączyć się do obchodów tego święta - już drugi raz, przenosząc się choć na jeden dzień do świata fantazji i marzeń.

Ten dzień był okazją, by przypomnieć sobie swoich ulubionych bajkowych bohaterów, którzy uczą, pomagają rozpoznać dobro i zło, często też stanowią dla dzieci wzór do naśladowania. Dzień Bajek jest również doskonałą okazją do rozwijania  zainteresowań  czytelniczych  dzieci.  Wartościowe  książki  są  dla  nich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, sposobem wzbogacenia wyobraźni, a także pobudzania zainteresowania otaczającym światem, o czym my dorośli powinniśmy pamiętać.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajki nauczyciele przygotowali dzieciom przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”. Występ trzymany był w tajemnicy, więc dzieci były zaskoczone, gdy zobaczyły swoich nauczyciel w roli aktorów. Narratorem była p. Monika Bitner, która wcieliła się w rolę kochającej babci, która opowiada bajkę dzieciom. W rolę tytułowej bohaterki wcieliła się p. Katarzyna Herzyk.

Całe przedstawienie było przygotowane profesjonalnie. Kostiumy, scenografia a zwłaszcza gra aktorska wzbudziły wśród publiczności duży podziw. Debiutujący aktorzy świetnie wcielili się w swoje role. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały przedstawienie, spontanicznie reagowały na wyjścia aktorów. Widać było, że uczniowie dobrze się bawili oglądając występ. Ten dzień  na pewno pozostanie długo w pamięci naszych uczniów. Mamy nadzieję, że przedstawienie nauczycieli nie było ostatnim w historii naszej szkoły. Z niecierpliwością czekamy na kolejne przedstawienia.  

W przedstawieniu pt. „Czerwony Kapturek” wystąpili następujący nauczyciele:

Narrator: p. Monika Bitner

Czerwony Kapturek: p. Katarzyna Herzyk

Mama: p. Lucyna Raszka

Drzewa: p. Dorota Cisowska, p. Marta Cieślar, p. Lucyna Gwóźdź

Gawron: p. Monika Hernik

Gil: p. Anna Szczuka-Pezda

Wiewiórka: p. Anna Giza

Jeż: p. Małgorzata Rymorz

Wilk: p. Paweł Sztefek

Dziadek: p. Marcin Bujok

Gajowy: p. Elżbieta Bujok

Nagłośnienie: p. Gustaw Chraścina

Dziękujemy wszystkim za włączenie się w obchody tego bajkowego dnia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (09-11-2019, 18:57:53), zdjęcia: M. Rymorz

W ostatnią środę października odbył się kolejny w tym roku, a pierwszy po wakacjach  kurs plastyczny decoupage. Tym razem ozdabialiśmy drewniane pudełka używając papieru ryżowego i farb akrylowych. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu. W listopadzie odbędzie się kolejne spotkanie. Więcej informacji u p. Małgorzaty Rymorz.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (05-11-2019, 05:24:52), zdjęcia: L. Raszka

Noc z 30 na 31 października uczniowie z klasy 8a spędzili w szkole. Gry planszowe, gry z piłką, zespołowe, drużynowe, maraton filmów z przesłaniem, smakowita pizza  i inne potrawy sprawiły, że noc wydawała się wyjątkowo krótka. Rano zmęczeni, ale zadowoleni rozeszliśmy się do domów, by odespać nocne szaleństwo. Okazuje się, że można spędzić miło wspólnie czas bez telefonów lub innych urządzeń elektronicznych.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Cisowska (14-11-2019, 06:02:14), zdjęcia: D. Cisowska

Uczniowie naszej szkoły przystąpili do akcji charytatywnej SŁODYCZOZBIORY zorganizowanej na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i  Młodzieży "Można Inaczej" w Ustroniu. Wspólnymi siłami udało się zebrać ogrom słodyczy, które zostały przekazane pracownikom stowarzyszenia. Wiemy, że dzięki tym drobnym słodkościom udało się wywołać uśmiech na twarzy niejednego dziecka.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (07-11-2019, 17:18:12), zdjęcia: J. Herczyk, I. Strzałkowska

30 października - dzień zdjęć do szkolnego kalendarza, na długo zapadnie w pamięci uczniów klasy II a, ponieważ całe to wydarzenie było doskonałym pretekstem do bliższego poznania Francji pod kątem jej tradycji i zwyczajów. Nasza sala na kilka godzin, dzięki scenerii, klimatowi, kostiumom i  rekwizytom, zamieniła się w Paryż. W naszym  klasowym mieście nie zabrakło Wieży Eiffla, popularnych ,,Fromages" i ,,Boulangerie", a także francuskich barw narodowych. Uczniowie w oczekiwaniu na panią fotograf,  z wielkim zaangażowaniem kolorowali Paryż, przedstawiony w różnych porach dnia, przebierali się we wcześniej przygotowane stroje, potem pozowali do zdjęć, a na koniec z wielkim apetytem uczestniczyli w degustacji francuskich serów, bagietek i croissantów, a także projekcji filmu pt. ,,Madeline i Dzwonnik z Notre Dame”. Teraz z niecierpliwością czekamy nie tylko na naszą kartkę ale i cały szkolny kalendarz!

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (05-11-2019, 05:27:53), zdjęcia: E. Bujok

„Ziemniaczane pieczątki” - z pewnością wielu z nas pamięta tę wspaniałą formę pracy. Jak widać nie odeszła do lamusa, wręcz przeciwnie - nadal jest niezwykłą atrakcją. 30 października dzieci w czasie „Terapii ręki”  wykonywały pieczątki. Taka forma pracy bardzo się podobała.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Wojtyła, M. Puzoń (07-11-2019, 06:10:15), zdjęcia: L. Raszka

29 października klasy 8a 8b  wraz z opiekunami udała się do Oświęcimia, aby zwiedzić były niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny, który istniał w latach 1940-1945. Jego pierwszymi więźniami byli Polacy. Od 1942 roku  najbardziej liczną grupą kierowaną do Auschwitz - Birkenau stali się Żydzi. Uczniowie zwiedzali obóz zagłady z przewodnikami, którzy w sposób ciekawy starali się przybliżyć warunki życia i pracy osadzonych tam więźniów. Jedna z uczennic napisała o swoich odczuciach i wrażeniach po wizycie w Auschwitz- Birkenau:

„Jadąc do Oświęcimia zdawałam sobie sprawę z tego, że to będzie smutne spotkanie z historią. Nie zdawałam sobie sprawy jednak z tego, że to, co tam zastanę, skłoni mnie do tak tragicznych refleksji. Muzeum kojarzy się z miejscem, gdzie w gablotach są ciekawe eksponaty. Tam też były, ale przepełnione cierpieniem i tragedią. Zwykłe, zniszczone przedmioty codziennego użytku, które wzbudzały żal i smutek. Słowa nad wejściem do obozu ,,Praca czyni wolnym" były ironiczne, bo jak mógł czuć się tu człowiek, który był numerem, zwykłym przedmiotem. Każde miejsce jest tu przepełnione niewiarygodnym cierpieniem i tragedią ludzi. Najbardziej wzruszył mnie los okrutnie traktowanych, bezbronnych dzieci. Oddzielone od rodziców, wystraszone, głodne, chore, poniżane, zmuszane do ciężkiej pracy, służące do eksperymentów nie miały szans na przeżycie. Czułam ogromny smutek, bezradność, a jednocześnie złość wobec tych, którzy do tego doprowadzili. Zastanawiałam się, co ja bym zrobiła na ich miejscu. Jednocześnie nie mogę zrozumieć, „jak ludzie ludziom mogli zgotować taki los”. Przecież oni też mieli własne rodziny, dzieci, a w obozie zachowywali się jak pozbawione uczuć bestie. Wracając do domu myślałam o tym, jakie to szczęście, że mogę żyć w innych czasach i mam szczęśliwe dzieciństwo. Uważam, że każdy powinien zobaczyć to miejsce ku przestrodze i zastanowić się, jakie ludzkie tragedie niesie wojna.”

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (05-11-2019, 05:18:21), zdjęcia: L. Raszka, J. Speda

28 października wielu uczniów naszej szkoły miało okazję pochwalić się przed społecznością szkolną wynikami w organizowanych w ostatnim czasie konkursach. Dyplomy wraz z upominkami odebrali autorzy rymowanych pozdrowień przesłanych na pocztówkach z różnych zakątków świata. Najpiękniejsze pozdrowienia przesłali:

Jakub Fober (5b) -  I miejsce

Jan Kuboszek (3b) - II miejsce

Szymon Rusin (8b) i Ania Rusin (5b) -  III miejsce

Kornelia Wilczek (8a)  -  wyróżnienie

Najciekawsze wakacyjne miejsca do czytania książek znaleźli uczestnicy bibliotecznego konkursu „Książka na wakacjach”:

Jan Kuboszek (3b) -  I miejsce

Szymon Sikora (7) – II miejsce

Maja Raszka (6b) – III miejsce

Len Linda Czyż (3b) - wyróżnienie

Najciekawszych matematycznych zagadnień w przyrodzie dopatrzyli się uczestnicy konkursu „Matematyka jest wśród nas”:

I miejsce - Książkowe kąty - Piotr Dyło (6b)

II miejsce - Działania na malinach - Jan Dyło (5a)

II miejsce - Szczęśliwi czasu nie mierzą? - Katarzyna Siakała (8a)

III miejsce - Jaką figurę geometryczną widzisz na zdjęciu? - Kornelia Wilczek (8a)

III miejsce - Czy to koło? - Aleksandra Heczko (8b)

Wyróżnienie publiczności - Osiem po zjeżdżalni - Lena Jaworska (5b)

Za udział w Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli w szachach dyplomy odebrali:  Szymon  Sikora  (7),  Nikola  Herezy  (5b),  Mariusz Chruszcz (6b), Maja Nieckarz (6a), Karolina Nieckarz (3a).

Dyplom otrzymał również Zespół Teatralny „RAZEM” za udział  w  Powiatowym Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Artystycznych.

Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (03-11-2019, 14:31:51), zdjęcia: P. Sztefek

Turniejowi Tenisa Stołowego o Puchar Kreta stuknęło już 10 lat. Tegoroczny turniej, który odbył się 26 października zgromadził 36 zawodników, z czego aż dziewięć przyjechało z Lipowca. Z okazji małego jubileuszu uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki. Turniej rozgrywany na sześciu stołach stał na bardzo wysokim poziomie, szczególnie w kategorii chłopców młodszych. Dziewczęta, których było zdecydowanie mniej od chłopców, rozgrywały swój turniej w kategoriach wiekowych: kl 4-6 i 7-8, a chłopcy w kategorii kl 3-5 oraz 6-8.

Wyniki końcowe:

Dziewczęta kl. 4-6:

1. Maja Chrapek

2. Nikola Poloczek

3. Martyna Armata

Dziewczęta kl. 7-8:

1. Katarzyna Siąkała

2. Monika Puzoń

3. Amelia Procner

Chłopcy kl. 3-5:

1. Piotr Skrzyp

2. Łukasz Niemiec

3. Wiktor Serafin

Chłopcy kl. 6-8:

1. Szymon Siąkała

2. Adam Jurasz

3. Remigiusz Bury

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (28-10-2019, 05:38:52), zdjęcia: K. Herzyk

„Zdrowe zęby mam, bo zawsze o nie dbam” – taki temat towarzyszył uczniom klasy 1a w ostatnim czasie. Dzieci miały okazję poznać budowę jamy ustnej, a w szczególności zęby mleczne i stałe. Podczas zajęć dowiedzieli się oni jaką rolę i funkcję pełnią zęby w życiu każdego człowieka oraz jak bardzo negatywny wpływ ma próchnica na zęby mleczne i stałe. Inspiracją do rozmów na temat konieczności dbania o higienę jamy ustnej było obejrzenie filmów z cyklu „Akademia Aquafresh”. Kolejne lekcje poświęciliśmy zasadom prawidłowego odżywiania się oraz w jaki sposób należy dbać o zęby, aby były piękne i zdrowe. Pierwszoklasiści poznali prawidłowość ruchów w trakcie szczotkowania oraz czas mycia zębów. Wszyscy mieli możliwość poćwiczyć technikę  czyszczenia  uzębienia,  a  wszystko dzięki prezentom, jakie otrzymali od firmy Orbit. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów, a wiedza zdobyta podczas nich będzie systematycznie utrwalana w ciągu całego roku szkolnego.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (27-10-2019, 06:36:26), zdjęcia: E. Gancarz, K. Herzyk, D. Cisowska

Uczniowie klas 1 – 3 uczestniczyli już trzeci raz w EU Code Week, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania w dniach od 5 do 20 października. Tydzień kodowania to europejska inicjatywa, której celem jest pokazanie kodowania od najlepszej strony, zachęcanie do  nauki  programowania  zarówno  dzieci  jak  i dorosłych. Kodowanie nie posiada ani barier wieku ani języka ani miejsca... można kodować właściwie zawsze, w każdym miejscu, niezależnie od tego, ile mamy lat. Warto to robić, bo umiejętności nabyte w procesie uczenia się kodowania przekładają się na podniesienie jakości życia w różnych jego aspektach. Nauka programowania pomaga przede wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom, rozwija wiedzę na temat działania technologii. Zgodnie z nową podstawą programowa uczniowie uczą się programowania od pierwszych dni w szkole.

Korzystaliśmy w tym roku przede wszystkim z mat firmy EduSense oraz z kolorowych  kubków, ale były też zabawy z Ozobotem. Uczniowie klas pierwszych rozpoczęli w tym roku po raz pierwszy swoją przygodę z CodeWeek. Najmłodsze dzieci chętnie pracowały nad zadaniami przygotowanymi przez nauczyciela. Dużo frajdy sprawiło im budowanie łazika z klocków Lego WeDo i wprawianie go w ruch za pomocą tabletów i specjalnie napisanych poleceń. Równie wiele atrakcji dostarczyło uczniom odkodowywanie jesiennych zwierząt na kartce papieru. Za zaangażowanie i sumienną pracę pierwszoklasiści otrzymali certyfikat. Natomiast uczniowie klas trzecich na zajęciach „Kodowanie na dywanie” aktywnie brali udział w zabawach matematycznych z elementami kodowani. Odszukiwali kodów w codziennym życiu, poznali historię CodeWeek oraz w aplikacji Scratch Junior na tabletach, tworzyli chętnie projekty.

Szkoła oczywiście otrzymała certyfikat za udział w tym wydarzeniu. To już kolejny, ale nie ostatni udział w takim wydarzeniu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Giza (20-10-2019, 06:31:25), zdjęcia: A. Giza

17 października w naszej szkole odbyły się międzyszkolne rozgrywki szachowe. Celem turnieju było wyłonienie najlepszej drużyny Ustronia.  Naszą Szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Maja Nieckarz, Nikola Herezy, Mariusz Chruszcz i Kamil Kozłowski. Zwycięzcami turnieju zostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustroniu, a nasi uczniowie zajęli drugie miejsce. Wszystkim uczestnikom turnieju gratulujemy bardzo dobrej gry i życzymy dalszych sukcesów szachowych.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (20-10-2019, 06:28:21), zdjęcia: K. Herzyk

16 października uczniowie klasy 1a wzięli udział w warsztatach programowania. Podczas zajęć mali inżynierowie konstruowali, budowali, programowali i wprawiali w ruch roboty, wykorzystując zestaw klocków Lego Mindstorms. Zajęcia z robotyki dla pierwszoklasistów były doskonałą okazją do wzbudzenia  i rozwinięcia w nich kreatywności, zdolności manualnych i umiejętności technicznych. Warsztaty te, to także szansa na kształcenie twórczego myślenia oraz wyobraźni przestrzennej. Nasi mali konstruktorzy zdobyli wiedzę z budowy i programowania robotów, a także poznanie terminy, takie jak: prędkość, przekładnia, moc silnika. Atrakcji podczas zajęć było mnóstwo, wszyscy ze skupieniem słuchali prowadzącego, chętnie pracowali w parach i pomagali sobie wzajemnie. Można powiedzieć, że klasa 1 a zdobyła już stopień małego inżyniera...

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (19-10-2019, 17:44:52), zdjęcia: L. Najda

16 października uczniowie klasy III a wzięli udział w warsztatach z cyklu "Misja robot". Tym razem pracowali z klockami sensorycznymi i  ozobotami. Całość zajęć tematycznie związana była z Cieszynem. Dzieci budowały m.in. Wieżę Piastowską i Studnię Trzech Braci. Potem wraz z ozobotami zwiedzały miasto. Warsztaty jak zwykle dostarczyły dzieciom dużo frajdy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (19-10-2019, 17:41:41), zdjęcia: E. Gancarz

Mimo, że już jesień to jednak ciepłe wspomnienia z wakacji i ekscytujące wrażenia letnich podróży powróciły wraz z wystawą prac uczniów pod  tytułem „Pocztówka z wakacji”. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do rozwijania i kształtowania wyobraźni oraz kreatywności. Zachęcenie miłośników pisania do prezentowania własnych umiejętności. Dziękuję wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie. Jury w składzie: p. Monika Bitner, p. Edyta Gancarz i p. Lucyna Raszka wyróżniło najciekawsze rymowane pozdrowienia.

Oto lista osób nagrodzonych w konkursie:

I miejsce Jakub Fober (5b)

II miejsce  Jan Kuboszek (3b)

III miejsce Szymon Rusin (8b) i Ania Rusin (5b)

Wyróżnienie: Kornelia Wilczek (8a)

Uczniom gratulujemy wspaniałych wrażeń z wakacji i weny twórczej.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Bitner (19-10-2019, 17:38:54), zdjęcia: J. Speda, K. Siąkała

W całej Polsce 14 października obchodzony jest jako Dzień Edukacji Narodowej na pamiątkę powołania Komisji Edukacji Narodowej, która powstała z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, którą przygotowała  klasa  VI b.  Młodzi  artyści  słowem, pieśnią i grą aktorską uświetnili ten wyjątkowy dzień – dzień polskiej szkoły. Złożyli podziękowania i wręczyli upominki przygotowane przez Szkolny Samorząd Uczniowski.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (19-10-2019, 17:13:25)

12 października uczniowie klasy 5a wraz z rodzicami i rodzeństwem wzięli udział w akcji sadzenia drzew  pod  Małą  Czantorią.  Po  instruktarzu  pana leśniczego posadziliśmy 400 sadzonek drzew liściastych i iglastych. Pogoda dopisała, więc po pracy upiekliśmy kiełbaski i miło spędziliśmy sobotnie przedpołudnie.

dodała: M. Weisman (19-10-2019, 17:09:21), zdjęcia: M. Weisman, M. Rzeszótko

Fundacja ekologiczna Arka prowadzi warsztaty edukacyjne na terenie całej Polski. W dniu 11 października uczniowie klas czwartych i  piątych  mieli okazję brać udział w ekologicznych warsztatach, które stanowią dla młodzieży i dzieci urozmaicenie nauki, dzięki zastosowaniu nowoczesnych i innowacyjnych technik edukacyjnych. Sporym zainteresowaniem cieszyło się kino „bez prądu”. Młodzi ludzie, pedałując na rowerach, wytwarzają prąd napędzający cały system. Uczniowie również chętnie grali w ekomemory i ekogrę. Ogromna gra planszowa stała się pomocą dydaktyczną i zwiększyła zaangażowanie uczestników. Dodatkowo, praca w grupach umożliwiająca uczniom doświadczenie współzależności i współodpowiedzialności.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi wydarzeniami prowadzonymi przez Fundację Arka. Szczegóły: http://fundacjaarka.pl/

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Hernik (19-10-2019, 17:06:15), zdjęcia: M. Hernik, I. Strzałkowska

10 października uczniowie klas drugich wybrali się na krytą pływalnię Delfin do Skoczowa. Celem wyjazdu było propagowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia, wdrażanie do aktywnego i kulturalnego spędzania czasu wolnego, integracja klasy oraz kształtowanie właściwych zachowań w miejscach publicznych. Czas spędzony na basenie przysporzył nam wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Pływaliśmy, graliśmy, zjeżdżaliśmy,  korzystaliśmy  z  jaccuzi,  a  nawet nurkowaliśmy! Na pewno jeszcze tam wrócimy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Bitner (14-10-2019, 05:31:52), zdjęcia: M. Bitner

8 października klasa VIb pojechała na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Nie przemierzaliśmy górskich szlaków, ale zwiedziliśmy kopalnię srebra. Nazwa miasta bowiem wiąże się ze staropolskim słowem „gory”, który oznaczał właśnie kopalnię. Podzieleni na dwie grupy, w żółtych i zielonych kaskach, przeczesywaliśmy zakamarki kopalni, słuchając historii o tajemniczym Skarbniku zamieszkującym jej wnętrza. Największą frajdę sprawił nam przepływ łodziami z szybu Szczęść Boże do szybu Żmija. Ale to nie koniec atrakcji. Z Tarnowskich Gór pojechaliśmy do Gliwic, by tam obejrzeć wystawę miniatur „Kolejkowo”. Setki budynków, samochodów, tysiące figurek ludzi i zwierząt zrobiły na nas ogromne wrażenie. Czas jednak było wracać do domu, w śpiewającej atmosferze wróciliśmy do Ustronia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (09-10-2019, 06:32:41), zdjęcia: E. Bujok

7 października uczniowie klasy 3b uczestniczyli w zajęciach z chustą animacyjną. Kolorowy i lekki spadochron pozwolił zorganizować wiele zabaw integrujących grupę. Dzieci podrzucały chustę, chowały się pod nią, były zakręcane i odkręcane , toczyły po niej przedmioty ku sobie. Podczas zabaw  rozwijały umiejętność współdziałania w grupie, doskonaliły koordynację, zwinność, szybkość i spostrzegawczość.

Zabawy z atrakcyjnym rekwizytem, jakim jest chusta animacyjna, były dla dzieci źródłem radości i pozytywnej energii, a także zapewniały poczucie bezpieczeństwa i przynależności do zespołu klasowego. Pojawienie się chusty sprawiło dzieciom mnóstwo radości, co było słychać i widać po uśmiechach.

Na koniec w ramach nagrody była ulubiona zabawa w „Szczura”.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Szczuka-Pezda (09-10-2019, 06:29:42), zdjęcia: A. Szczuka-Pezda

4 października w naszej szkole zorganizowane zostało święto bibliotek. Byliśmy jedną z 1758 placówek, które włączyły się w NOC BIBLIOTEK. Ideą akcji jest propagowanie czytelnictwa poprzez wiele razy dość niekonwencjonalne sposoby. Nasza  NOC  rozpoczęła  się  od  powitania  51  uczestników  wierszem „Wierszowiązałki”, który wplatał się idealnie w tegoroczne hasło: „Znajdźmy wspólny język”. Zaraz po powitaniu obejrzeliśmy film „Ptyś i Bill” na podstawie komiksu pod tym samym tytułem. Komiksy, szczególnie wśród młodego pokolenia, odgrywają ogromną rolę w propagowaniu czytelnictwa. Po projekcji nastąpiła przerwa na posiłek, po którym rozpoczęliśmy pracę w grupach, by stworzyć na warsztatach komiksowych dalsze losy bohaterów filmowych - Billa i swego pana Ptysia. Nasi uczniowie podczas warsztatów byli niezmiernie kreatywni,  wymyślili  wiele  niejednokrotnie  bardzo  zabawnych  wersji  dalszych  losów  chłopca  i  jego  psa. Najważniejszym było jednak wyszukanie wspólnego języka i ćwiczenie tej tak ważnej umiejętności życiowej, bawiąc się przy tym doskonale. Dziękujemy bardzo za udział i zachęcamy do wzięcia udziału za rok. Również wielkie podziękowania kierujemy w stronę Rady Rodziców, która włączyła się finansowo w naszą „noc”.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Szczuka-Pezda (09-10-2019, 06:26:54), zdjęcia: A. Szczuka-Pezda, M. Weisman

W każdy pierwszy piątek października obchodzony jest dzień uśmiechu. Samorząd Uczniowski zdecydował by 4 października wspólnie uczcić właśnie ten szczególny dzień. Gdy się uśmiechamy, to od razu czujemy się lepiej, a po tygodniu ciężkiej pracy każdy zasługuje by z uśmiechem wkroczyć w zasłużony weekendowy odpoczynek. Zachęcano by uczniowie swym wyglądem sprawili, żeby inni się uśmiechnęli na ich widok. Dlatego w tym dniu królowały przebrania niczym w karnawale. Dodatkowo na jednej z przerw odbył się konkurs zjadania cytryny z uśmiechem na twarzy. Każdy w nagrodę dostawał coś słodkiego.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (06-10-2019, 17:00:11), zdjęcia: M. Szcześniewska-Gawlas, J. Kubaczka-Mrowczyk

4 października klasy 5a i 5b udały się na wycieczkę do Pszczyny. O godzinie 9.00 zaczęliśmy zwiedzać skansen. Podczas, gdy klasa "b" uczestniczyła w warsztatach pszczelarskich, dowiadując się ciekawostek z życia pszczół, klasa "a" wraz z przewodnikiem zwiedzała skansen podziwiając kilkanaście obiektów architektury drewnianej ziemi pszczyńskiej. Ze skansenu udaliśmy się na rynek, gdzie zrobiliśmy sesję zdjęciową z właścicielką pszczyńskiego pałacu księżną Daisy. Później z zainteresowaniem zwiedzaliśmy wnętrza i poznawaliśmy pałacowe życie. O 14.00 udaliśmy się do zagrody żubrów. Widzieliśmy kilkanaście gatunków zwierząt, ciekawe makiety oraz wolno chodzące ptactwo. Niestety majestatyczni gospodarze - żubry, nie prezentowały się zbyt chętnie. Pszczyna to piękne i urokliwe miasto, które warto odwiedzić.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (06-10-2019, 12:06:25), zdjęcia: R. Raszyk

2 października nasze dziewczęce reprezentacje szkoły (mistrzynie Ustronia) brały udział w zawodach rangi powiatowej. Na tych zawodach spotkali się wszyscy mistrzowie swoich gmin, by rywalizować o awans do zawodów rejonowych. Nasze dziewczęta zaprezentowały się całkiem przyzwoicie i miejmy nadzieję, że zbierały doświadczenie, by wrócić tam za rok i poprawić wynik. Trzy pierwsze drużyny awansowały do kolejnego etapu. Poniżej kolejność miejsc na mecie:

Klasy 4-6:

1. ZSP Pogórze

2. SP Górki Wielkie

3. SP Strumień

4. SP Nr 1 Wisła

5. SP Nr 1 Cieszyn

6. SP Ustroń Nierodzim

7. SP TE Cieszyn

8. SP Nr 8 Skoczów

9. SP Nr 1 Chybie

10. ZSP Istebna

11. SP Pogwizdów

12. SP Cisownica

13. SP Dębowiec

Klasy 7-8:

1. SP Nr 2 Cieszyn

2. SP Gorki Wielkie

3. SP Nr 1 Jaworzynka

4. SP Nr 3 Skoczów

5. SP TE Cieszyn

6. SP Nr 1 Wisła

7. SP Dębowiec

8. SP Ustroń Nierodzim

9. SP Mnich

10. SP Strumień

11. SP Pogwizdów

[zobacz zdjęcia]

dodał: G. Chraścina (06-10-2019, 12:00:54), zdjęcia: G. Chraścina

2 października klasy od 4 do 8 wzięły udział w prelekcjach, prowadzonych przez panią Barbarę Bałon z fundacji „Brama Nadziei – Petach Tikva” z Ustronia. Fundacja zajmuje się propagowaniem idei szacunku i tolerancji dla wszystkich ludzi. Pani Barbara przeprowadziła  dwie  prelekcje  oparte  na  historiach  z życia dzieci żydowskich, które przeżyły Holokaust. Prelekcje miały na celu kształtowanie szacunku dla innych kultur i tradycji oraz rozwijanie wrażliwości uczniów na ludzką krzywdę.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (06-10-2019, 11:57:25), zdjęcia: E. Gancarz

Od początku września trwa zapoznawanie uczniów klasy 3b z otaczającą ich rzeczywistością poprzez różnorodne obserwacje przyrodnicze. W toku tych obserwacji uczniowie dostrzegają określone cechy i właściwości w okazach, zjawiskach i procesach. Nauczyciel kieruje obserwacją, a uczniowie gromadzą informacje, zbierają materiały oraz prowadzą własne notatki i spostrzeżenia. Często też uczą się praktycznego wykorzystania eksponatu. Lekcje są o wiele ciekawsze i smaczniejsze. Podczas omawiania roślin uprawnych klasa miała przyjemność sprawdzić jak smakuje chleb z różnych rodzajów mąki. Zapoznali się z różnymi rodzajami zbóż oraz produktami, które można z nich otrzymać. Uczniowie wraz z paniami  przygotowali  i  zjedli  kaszę  kuskus.  Mieli  okazję  również  degustować słonecznik na lekcji, oraz poznać budowę i przeznaczenie słonecznika uprawnego jak i ozdobnego. Natomiast podczas omawiania budowy warstwowej lasu uczniowie przygotowali własny „Las w słoiku”, który teraz zdobi nasza klasę. Każdy uczeń dba o swój słoik i czeka co ciekawego w nim wyrośnie. Taka obserwacja zapewnia uczniom możliwość interesującego badawczego poznawania środowiska, pozwala dostrzegać powiązania w przyrodzie, uświadamia, że człowiek, będąc jej elementem, odgrywa w niej istotną, ale nie jedyną rolę. To nie koniec zabaw z przyrodą w klasie trzeciej o dalszych sukcesach jeszcze napiszemy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (02-10-2019, 04:49:19), zdjęcia: M. Szcześniewska-Gawlas, P. Sztefek

26 września odbyły się miejskie zawody w sztafetowych biegach przełajowych. Naszą szkołę reprezentowały cztery drużyny.  Dziewczęta  klas  4-6  w składzie: Noemi Grabiec, Maja Nieckarz, Lena Pilch, Milena Szalbot, Kaja Piotrowska, Oliwia Szpak zajęły pierwsze miejsce i uzyskały awans do zawodów powiatowych. Dziewczęta z klas 7-8 również zajęły pierwsze miejsce i uzyskały awans, a sztafeta biegała w składzie: Miriam Mika, Daria Mika, Milena Nowak, Marta Kępińska, Kornelia Wilczek i Noemi Grabiec, która zasługuje na szczególne uznanie, gdyż dystans przebiegła dwukrotnie i  to  w  świetnym  czasie.  Chłopcy młodsi w składzie: Filip Grabiec, Łukasz Sikora, Piotr Paszek, Jakub Ogrodzki, Oliwier Gawlik i Dawid Białożyt zajęli trzecie miejsce, a chłopcy starsi w składzie: Szymon Sikora, Artur Białożyt, Serafin Cichocki, Igor Buchholz, Dawid Heczko i Szymon Rusin uplasowali się na czwartej pozycji.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (02-10-2019, 04:44:14), zdjęcia: G. Chraścina

25 września klasy 6a i 7 odwiedziły wrocławskie zoo, które jest największe w Polsce. W trakcie zwiedzania mogliśmy oglądać afrykarium z wszelkiego rodzaju zwierzętami, od słoni poprzez zebry, żyrafy i lwy, a także oceanarium z przepięknymi, kolorowymi rybami i innymi stworzeniami morskimi. Ne zabrakło także pająków, motyli, żółwi i skaczących małpek. Warto było poświęcić długą podróż, by zobaczyć te wszystkie ciekawe zwierzaki.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (29-09-2019, 12:39:54), zdjęcia: L. Najda, I. Strzałkowska

W dniu 25 września uczniowie klas II a i III a uczestniczyli w warsztatach z robotyki. Zajęcia te rozwijają kreatywność dzieci, ich zdolności manualne i umiejętności techniczne. Sprawiają przy tym wiele radości i satysfakcji.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (24-09-2019, 05:07:14), zdjęcia: K. Herzyk

Jesień zawitała w klasie 1a!

23 września uczniowie klasy 1a przywitali porę roku bardzo ochoczo. Na zajęciach rozmawiali oni o jesiennych darach, pięknym, kolorowym krajobrazie, jednak największą atrakcję wzbudziły ozoboty, które uczniowie mieli okazję poznać i użyć na lekcjach. Uczyli się  tworzyć kody i trasy dla ozobota, poznali jakie możliwości ma robot,  jakie komendy rozumie, jak trzeba przygotować drogę, aby ozobot właściwie zareagował. Zajęcia spotkały się z ogromnym entuzjazmem wśród dzieci. Uczniowie pięknie pracowali w grupach i z zaangażowaniem wykonywali wszystkie zadania.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (24-09-2019, 05:04:51), zdjęcia: L. Najda

19 września uczniowie klasy III a wraz z wychowawcą uczestniczyli w warsztatach pod  hasłem  "Wielopokoleniowe  spotkanie  z  rękodzielnictwem". Zajęcia odbyły się w ośrodku Caritas. Dzieci uczyły się szydełkowania oraz wymagającej cierpliwości sztuki origami. Dowiedziały się, że szydełko i druty mogą być alternatywą dla komputera. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem przygotowanym przez sympatyczne panie prowadzące.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (19-09-2019, 06:18:56), zdjęcia: E. Gancarz

18 września uczniowie klasy 3b oraz 2b uczestniczyli w warsztatach zabytkowej architektury sakralnej powiatu cieszyńskiego pod hasłem „zabytkowo–klockowo”. Zajęcia finansowane były przez Powiat cieszyński. Celem projektu jest między innymi popularyzacja lokalnych zabytków, odgrywających znaczącą rolę w kształtowaniu tradycji i kultury lokalnej oraz tworzących bogate dziedzictwo kulturowe z wykorzystaniem klocków LEGO. Zajęcia konstrukcyjne prowadził pan Mariusz Jankowski z Fundacji Nowoczesny Konin. Udostępnił on dzieciom dużą ilość klocków LEGO. Zadaniem  uczniów  było  zbudowanie  w  zespole  modelu kościoła św. Klemensa w Ustroniu. Dzięki tym zajęciom uczniowie nie tylko integrowali się we wspólnej pracy, ale poznali nowe oblicza wykorzystania LEGO.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Giza (19-09-2019, 06:15:24), zdjęcia: A. Giza

17 września odbyły się IV OGÓLNOPOLSKIE MISTRZOSTWA SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI w Katowicach.  Na turnieju tak wysokiej rangi nie zabrakło także naszych  młodych zawodników.  Reprezentanci  naszej szkoły spisali się świetnie i osiągneli w swoich kategoriach wiekowych następujące miejsca:

- Mariusz Chruszcz 8 miejsce,

- Nikola Herezy 9 miejsce,

- Maja Nieckarz 12 miejsce,

- Paweł Czyż 23 miejsce,

- Karolina Nieckarz 25 miejsce,

- Szymon Sikora 55 miejsce.

Jest to ogromny sukces każdego z naszych młodych i zdolnych zawodników, gdyż ogółem w turnieju wzięło udział około tysiąca najlepszych szachistów w Polsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz, L. Raszka, D. Cisowska (19-09-2019, 06:07:14),

zdjęcia: L. Najda, L. Raszka, M. Hernik, K. Herzyk, M. Rzeszótko, E. Bujok, M. Bujok, P. Sztefek, E. Gancarz, D. Cisowska

”Uwierz w siebie, każdy ma jakiś talent...” tak brzmiało motto przewodnie w Międzynarodowym Dniu Kropki. Dot Day, który odbył się w naszej szkole po raz trzeci 16 września, zainspirował tym razem uczniów do odkrywania ich własnych talentów. Przypomnieliśmy sobie w tym dniu historię Vashti, małej bohaterki książki „Kropka”. Dziewczynka nie wierzyła w to, że potrafi coś namalować... ale ktoś uwierzył w nią, a w efekcie odkrył jej niezwykły talent.

Tego dnia nie mogło zabraknąć na zajęciach kropek. Szukając ich w codziennym życiu uczniowie naprawdę świetnie się bawili. Dzieci miały okazję ułożyć wielką  kropę z kolorowych kubeczków. Podczas przerwy miedzy lekcjami zorganizowano gry i zabawy logopedyczne w których uczniowie chętnie uczestniczyli. Nie zabrakło też elementów  kodowania z wykorzystaniem OzoBotów. Zakodowana droga robotów połączyła wszystkie talenty uczniów klas młodszych. Uczniowie na lekcjach wychowawczych starali się odnaleźć swój własny talent, podczas gier, zabaw i rozmów wspólnych. Odbył się konkurs klas I – III na najlepszą rymowankę o kropce, który wygrała klasa 3a pani Lucyny Najdy.

 

Również w tym dniu dziennikarki z Krecich Newsów, zainspirowane filmem Włodka Markiewicza pt. „Kropki”,  przygotowały dla uczniów naszej szkoły krótką audycję w radiowęźle, dotyczącą Międzynarodowego Dnia Kropki, święta kreatywności, ciekawych pomysłów, potencjału i wyobraźni. „Nie zbieraj kropek. Łącz je! To w połączeniach jest prawdziwa siła. Rola szkoły polega na kształtowaniu połączeń między kropkami.” – tak brzmiał fragment audycji.

 

Każde dziecko ma swój jakiś talent, każde dziecko jest w czymś dobre... Aby pokazać uczniom, że tak jest, na jednej z przerw międzylekcyjnych, w gabinecie logopedycznym zorganizowano gry i zabawy. Kółka, kółeczka, kropki były tematem przewodnim. Uczniowie mogli zagrać w oddechowe Kółko i Krzyżyk, poruszać się z Twisterem, rozwijać pamięć i percepcję wzrokową grając w okrągłe Memory, czy wzbogacać słownik mowy i poprawiać spostrzegawczość i koncentrację grając w kołowe Państwa Miasta. Nie zabrakło również ćwiczeń artykulacyjnych z tematyczną kropką.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (16-09-2019, 05:17:45), zdjęcia: K. Herzyk

13 września uczniowie klasy 1a, 1b i 2b uczestniczyli w spotkaniu z Jednostką Ratowiczo-Gaśniczą z Ustronia. W trakcie spotkania strażacy przybliżyli dzieciom na czym polega praca strażaka i przekazali cenne wskazówki. Dzieci utrwaliły numery alarmowe 998 i 112 i dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną. Okazało się, że praca strażaków nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów. Straż pożarna pomaga ludziom podczas wypadków samochodowych i powodzi oraz prowadzi wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Interwencje te są bardzo niebezpieczne i wymagają niecodziennej odwagi. Nasi goście zaprezentowali również pierwszą pomoc medyczną, którą przedstawił wyspecjalizowany ratownik medyczny. Strażacy pokazali uczniom sprzęt i wyposażenie specjalistycznych wozów strażackich. Dzięki spotkaniu z wyjątkowymi gośćmi uczniowie utrwalili sobie wiadomości na temat bezpiecznych zachowań i zapobiegania sytuacjom zagrażającym życiu. Dziękujemy strażakom za atrakcyjne i ważne zajęcia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (16-09-2019, 05:14:51), zdjęcia: P. Sztefek

W czwartek, 12 września nasz Chór Szkolny Wiolinki wystąpił na ustrońskim runku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Na ten koncert zostaliśmy zaproszeni przez Dom Pomocy Społecznej w Ustroniu. Nasz program składał się z 4 utworów. Oprócz nas wystąpiły inne ustrońskie grupy muzyczne ze szkół i przedszkoli ustrońskich, w części artystycznej wziął również udział chór złożony z samych seniorów. Był to bardzo sympatyczny czas.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (16-09-2019, 05:11:26), zdjęcia: K. Herzyk, M. Weisman

10 września uczniowie klasy 1a i 1b udali się na wyjazd do Miejskiego Domu Kultury “Prażakówka” w Ustroniu, gdzie odbyło się spotkanie ze światem magii. Zabawa w czarowanie bardzo się wszystkim podobała, szczególnie, gdy samemu można było pełnić przez chwilę rolę asystenta profesjonalnego iluzjonisty i otrzymać duże brawa od publiczności. Magik wprowadził wszystkich we wspaniały humor. Dzieci z dużym zaangażowaniem obserwowały każdy ruch iluzjonisty, aby nauczyć się przynajmniej jednej sztuczki. Chętnie nagradzały każdy pokaz gromkimi brawami. Uśmiech dzieci nie nikł jeszcze przez dłuższy czas. Wszyscy opowiadali o nieprawdopodobnych czarach podczas drogi powrotnej. I nadal zastanawiamy się jak stolik może sam latać? Może kiedyś się dowiemy...

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (04-09-2019, 05:17:14), zdjęcia: K. Wilczek

2 września uroczystą akademią zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny 2019/2020. Zebrani po odśpiewaniu hymnu, wysłuchali krótkiego przemówienia Zastępcy Przewodniczącego Rady Miasta Ustroń, pani Jolanty Hazuki. Następnie pan dyrektor gorąco przywitał najmłodszych uczestników uroczystości, pierwszoklasistów, którzy z dniem dzisiejszym stali się oficjalnie uczniami naszej szkoły. Dyrektor przypomniał również, że rozpoczęty rok szkolny  jest  szczególnie ważny dla ósmoklasistów, którzy w kwietniu zmierzą się ze swoim pierwszym poważnym egzaminem, decydującym o wynikach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Pan dyrektor powitał i przedstawił nowych nauczycieli: panią Martę Cieślar (nauczycielkę wspomagającą w klasie 1a), panią Lucynę  Gwóźdź (nauczycielkę wspomagająca w klasie 4) oraz panią Elżbietę Duraj (nauczycielkę języka niemieckiego). Wszyscy zgromadzeni mieli również okazję poznać kolejno wychowawców poszczególnych klas:

- kl. 1a integracyjna - p. Katarzyna Herzyk (nauczyciel wspomagający: p. Marta Cieślar)

- kl. 1b - p. Małgorzata Sikora - Fryda

- kl. 2a integracyjna - p. Jolanta Herczyk (nauczyciele wspomagający: p. Izabela Strzałkowska, p. Dorota Cisowska)

- kl. 2b -  p. Monika Hernik

- kl. 3a -  p. Lucyna Najda

- kl. 3b integracyjna - p. Edyta Gancarz (nauczyciel wspomagający: p. Elżbieta Bujok)

- kl. 4 integracyjna -  p. Monika Rzeszótko ( nauczyciel wspomagający p. Lucyna Gwóźdź)

- kl. 5a -  p. Małgorzata Szcześniewska-Gawlas

- kl. 5b - p. Jolanta Kubaczka-Mrowczyk

- kl. 6a -  p. Gustaw Chraścina

- kl. 6b -  p. Ryszard Gierula (nauczyciel wspomagający: p. Paweł Sztefek)

- kl. 7 - Małgorzata Rymorz (nauczyciel wspomagający: p. Anna Giza)

- kl. 8a integracyjna – p. Lucyna Raszka (nauczyciele wspomagający: p. Izabela Strzałkowska, p. Jolanta Herczyk)

- kl. 8b – p. Mariusz Zawada

Słowa podziękowań wraz z pięknym bukietem kwiatów przyjęła pani Halina Duda, która niebawem odejdzie na emeryturę.  Oprawę artystyczną uroczystości przygotowali wraz ze swoimi opiekunami uczniowie z klasy 5a i 5b oraz chór „Wiolinki”.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (07-09-2019, 06:46:24)

1 września delegacja naszych uczniów (Maja Klajsek, Lena Pilch, Faustyna Balewska) wraz z opiekunem p. Gustawą Chraściną, złożyła kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Narodowej, z okazji 80 rocznicy rozpoczęcia II Wojny Światowej.

Rok szkolny 2018/2019 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2017/2018 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2016/2017 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2015/2016 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2014/2015 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2013/2014 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2012/2013 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2011/2012 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2010/2011 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2009/2010 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2008/2009 - wydarzenia (archiwum)

[wróć]