SZACHY W SZKOLE

 

W najbliższym czasie

Informacja  o turniejach

1. 26.03.19 - turniej w MDK Prażakówka - --> oświadczenie rodziców <--

2. Goleszów: „Olimpia i Przyjaciele nr 6” – 30.03.19

3. 11.04.19 - dziecięcy turniej z seniorami - --> oświadczenie rodziców <--

informacje o turniejach na Chessabiter : https://www.chessarbiter.com/

 

Kategorie szachowe

Rankingi uczniów na dzień 02.12.2018:

1. Maja Nieckarz - I kategoria

2. Mariusz Chruszcz - III kategoria

3. Monika Chruszcz - III kategoria

4. Nikola Herezy - III kategoria

5. Andrzej Połowczuk - IV kategoria

6. Adam Jurasz - IV kategoria

7. Szymon Sikora - V kategoria

8. Kamil Kozłowski - V kategoria

9. Dominik Kozłowski - V kategoria

10. Oliwier Gawlik - V kategoria

11. Piotr Macura - V kategoria

12. Agata Jochacy - V kategoria

13. Piotr Paszek - V kategoria

14. Filip Grabiec - V kategoria

15. Filip Górniok - V kategoria

16. Aleksander Mrowiec -V kategoria

17. Igor Pawlitko -V kategoria

18. Szymon Raszka - V kategoria

19. Michał Szczerba - V kategoria

 

Rok szkolny 2018/2019

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (04-04-2019, 12:13:51), zdjęcia: M.Szymańska-Kukuczka

W kolejnym turnieju w ramach Szkolnej Ligi Podbeskidzia (30 marca) nie poszło nam rewelacyjnie, ale wynik szkoły był bardzo dobry i dwoje naszych uczniów zaskoczyło znakomitym wynikiem:

pierwsze miejsce w grupie B zdobył Piotrek Paszek (6 wygranych), a Karolina Nieckarz miała aż 5 wygranych i zajęła 9 miejsce.  Bardzo dobrze grał Andrzej Połowczuk (5 wygranych) i zajął 7 miejsce w grupie B.

Dobry wynik osiągnęli:

- Mariusz Chruszcz zdobył 6 punktów w grupie A

- Nikola Herezy (4 punkty) w Grupie A,  a z grupy B 4 punkty zdobyli Samuel Świeży i Aleksander Mrowiec

- na wyróżnienie zasługuje Michał Szczerba (3,5pkt) i Kamil Kozłowski, który w grupie A też zyskał 3,5 punktu.

Są już wyniki drużynowe i w poszczególnych grupach wiekowych. Jak na razie jako szkoła wygrywamy i będziemy musieli zrobić kolejny turniej „O puchar Kreta”. Na ostatnią VI ligę w dniu 18.05.2019 zapraszam głównie te osoby, które mogą zdobyć dobry wynik w kategoriach wiekowych. Zapraszam przede wszystkim: Karolinę i Maję Nieckarz, Monikę i Mariusza Chruszcz, Igora Pawlitko, Piotra Paszka, Aleksandra Mrowca, Nikolę Herezy, Andrzeja Połowczuka, Kamila Kozłowskiego i Pawła Czyża. Tę grupę zapraszam na czwartkowe koło szachowe.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (31-03-2019, 11:48:24)

Na indywidualnym Turnieju Szachowym w Ustroniu (26 marca) poziom z roku na rok jest coraz wyższy. Nie było źle, ale koledzy z SP 1 i  SP2 prezentują coraz wyższy poziom. W kategorii klas  VII – VIII i gimnazjum nasz Paweł Czyż z VII b zajął trzecie miejsce przegrywając jedynie z gimnazjalistami. W kategorii klas IV – VI wygrał Krzysztof Niemczyk z SP 2, a nasza Maja Nieckarz była druga, natomiast w kategorii klas I –III najlepiej wypadł Michał Szczerba (6) i Igor Pawlitko (7). W tej kategorii królował Michał Niesyt z SP 1, który na Mistrzostwach Polski Juniorów zdobył w swojej kategorii 10 miejsce.

Dobrze spisali się: Mariusz Chruszcz, Szymon Sikora i Nikola Herezy (4 wygrane), Monika Chruszcz, Kamil Kozłowski (po 3,5 wygranych).

Naszym mankamentem jest krótki czas gry (ci najlepsi) i nieuwaga młodszych zawodników, którzy łapani są na błędy. Trzeba to wyćwiczyć na kole szachowym.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (06-03-2019, 06:07:17), zdjęcia: M.Szymańska-Kukuczka

Nie wyszedł nam turniej szachowy w ramach IV Szkolnej Ligi Szachowej w Strumieniu (2 marca), ale i tak zdobyliśmy  trochę punktów (16,5). SP 1 z Ustronia  14 pkt, a SP 2 aż 17 pkt. Było dużo pojedynczych szachistów z innych szkół z całego Podbeskidzia i zawodnicy byli trudni i nieznani.

Oprócz naszej czwórki z grupy A (Maja, Mariusz, Nikola i Andrzej), która dzielnie walczyła z dobrymi przeciwnikami ,  dobrze spisali się nasi zawodnicy z grupy B:

- Kamil Kozłowski wygrał 5 meczy na 7 rozgrywek i zajął IV miejsce,

- Michał Szczerba też wygrał 5 na 7 meczy, ale zajął VIII miejsce (niższy ranking),

- Piotr Paszek osiągnął wynik 4,5 punktów.

4 wygrane mecze mieli : Filip Grabiec, Igor Pawlitko, Samuel Świeży,  a Olek Mrowiec zyskał 3,5 pkt.

3 wygrane mecze i to była najniższa ilość wygranych meczów wśród uczniów w naszej szkole osiągnęły Karolina Nieckarz i Jeremiasz Świeży.

Grupa B spisała się znakomicie.

Zapraszam na rozgrywki Sz.L. P. w Strumieniu 30.03.2019.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (25-02-2019, 05:33:19)

W czasie ferii odbyło się kilka konkursów szachowych:

- w „Feriach z szachami” (11 i 12 luty) w Strumieniu brały udział: Karolina Nieckarz i Nikola Herezy. Zdobyły cenne doświadczenie,

- pod koniec ferii Mariusz Chruszcz i Maja Nieckarz brali udział w turnieju w Goleszowie „Olimpia i przyjaciele”, gdzie Maja w swojej kategorii zdobyła I miejsce,

- w niedzielę, 24 lutego Maja i Karolina Nieckarz brały udział w turnieju w Pawłowicach.

Dziękuję za zaangażowanie w podnoszenie umiejętności i zapraszam na kolejne turnieje.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (04-12-2018, 06:20:14)

Szachowa Szkolna Liga w Strumieniu (1 grudnia) była tym razem turniejem nieco innym. Prócz normalnych rozgrywek ligowych dzieci mogły zdobyć Kategorię szachową. Pięcioro z młodszych adeptów sztuki szachowej z naszej szkoły zdobyło ten najniższy stopień, czyli V kategorię.  Są to:

1.  Filip Grabiec - który z naszej szkoły miał najwyższe miejsce w grupie B,

2.  Dominik Kozłowski,

3.  Aleksander Mrowiec,

4.  Igor Pawlitko,

5.  Szymon Raszka.

Nasza szkoła zebrała dużą ilość punktów, bo 22,5 za turniej, ale jest to zasługa głównie uczestników grupy A, czyli:

- Mai Nieckarz, która zdobyła III miejsce,

- Mariusza Chruszcza, który uplasował się na V miejscu,

- Nikoli Herezy.

Turniej był nieco dłuższy, ale to nie zmęczyło szachistów i na następny dzień pojechali na Mikołajkowy turniej do Andrychowa, gdzie Maja zdobyła III miejsce, a Nikola Herezy i Karolina Nieckarz zdobyły dobre miejsca i mikołajkowe upominki.

Chętni do podwyższenia kategorii, będą mieli okazję w czasie Ferii Zimowych w Strumieniu. Być może, będzie można tam zdobyć III kategorię, która jest warunkowana umiejętnością zapisu partii i odpowiedniej dokumentacji.

[rozliczenie]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (03-11-2018, 08:15:41), zdjęcia: M.Szymańska-Kukuczka

Cel wyjazdu na Ogólnopolski Turniej Szachowy Szkół w Katowicach (30 października), czyli popularyzacja królewskiej gry i uczciwa walka z silnymi zawodnikami z całej Polski został osiągnięty. Jak na razie nie zdobyliśmy wspaniałego pucharu za miejsce w pierwsze trójce. Sądzę, że będziemy tak długo jeździć, aż któremuś z naszych zawodników uda się to osiągnąć. Nie jest to łatwa sprawa, gdyż najsilniejsza nasza zawodniczka specjalizuje się w szachach klasycznych a nie szybkich i dwa z siedmiu meczy przegrała na czas, mając przewagę. Jest też rocznikowo o rok młodsza, co jej przeciwniczkom daje przewagę. Możemy być dumni z osiągnięć Mai Nieckarz, gdyż po raz trzeci zdobyła kwalifikacje  na mistrzostwa Polski i zdobyła I kategorię.

W poszczególnych grupach najwyższe miejsce zdobyła Nikola Herezy – 5 zwycięstw na 7 meczy (15 miejsce na 79 zawodniczek), najwyżej klasyfikowany był Mariusz Chruszcz – 5 zwycięstw na 7 meczy (21 miejsce na 158 zawodników).

Dobry wynik (4 zwycięstwa) osiągnęli : Monika Chruszcz, Paweł Czyż, Adam Jurasz, Andrzej Połowczuk, Samuel Świeży.

Mogą być dumni ze swoich osiągnięć : Jeremiasz Świeży, Igor Pawlitko (po 3,5 wygranych meczy) Szymon Sikora, Michał Szczerba, Piotr Paszek i Katarzyna Stanna.

Musimy stworzyć dwie drużyny z VII i VI klasy (w tym dwie dziewczynki) oraz z klas młodszych. By drużyna była silna musimy systematycznie ćwiczyć na kółku szachowym w czwartki o godz. 14.40 do 15.25. Systematyczne uczęszczanie będzie nagradzane dodatkowymi punktami z zachowania. Młodsi mają zajęcia z szachów w czwartek i piątek o 12.45. Kto nie trenuje nie idzie do przodu, czyli w stosunku do innych cofa się.

Przypominam szachistom, że w sobotę 1.12.2018 będzie kolejny turniej w Strumieniu - Liga Szkolna Podbeskidzia, na którym będzie można zdobyć szachową kategorię lub ją podnieść i dlatego opłata będzie wyższa niż zwykłe – prawdopodobnie 15zł. Pojadą dzieci, które doskonalą swoje umiejętności. Zapraszam do udziału, gdyż nasi rywale ciągle się doskonalą. Drużyna z SP2 zajęła na powiatowych turniejach II miejsce po Skoczowie i jedzie na Rejonowe. My w grupie klas VII-VIII mielibyśmy szansę na III, ale musimy mieć zaangażowaną drużynę. Zapraszam na treningi i zawody.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (08-10-2018, 05:53:32)

W dniu 6 października odbyły się dwa ważne turnieje szachowe:

1. Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów w Szachach Szybkich w Łaziskach Górnych, w których nasi dobrzy zawodnicy należący do klubów szachowych walczyli o dobre miejsca:

- Maja Nieckarz zdobyła w swojej kategorii II miejsce,

- Nikola Herezy (10), Monika Chruszcz i Mariusz Chruszcz zajęli dobre miejsca, ale nie były to osiągnięcia medalowe.

 2. II edycja Szkolnej Ligii Podbeskidzia w Strumieniu:

- jako szkoła zajęliśmy III miejsce (I miejsce Górki W. 18 pkt., a my zdobyliśmy 17,5 pkt.)

- indywidualnie najlepszy wynik z naszej szkoły zdobył Paweł Czyż – IV miejsce w grupie A,

- Andrzej Połowczuk – VII miejsce w grupie A

- Oliwier Gawlik – IV miejsce w grupie B

- bardzo dobry wynik osiągnął też  Adam Jurasz, Igor Pawlitko (5 wygranych), Kamil Kozłowski (4,5 punktu), Samuel Świeży, Piotr Paszek, Jakub Ogrodzki, Aleksander Mrowiec (po 4 wygrane mecze na 7 rund). Pozostali zbierali cenne doświadczenie.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (01-10-2018, 05:42:12)

Minął pierwszy miesiąc roku szkolnego a już zjawiły się sukcesy w rozgrywkach szachowych.

W dniu 16 września odbył się międzynarodowy turniej MOKATE w Goleszowie, gdzie na 92 zawodników nasi uczniowie zdobyli niezłe miejsca.

- Mariusz Chruszcz na 7 meczy wygrał cztery i w kategorii do 12 roku życia był 11.

- Dziewczęta wygrały po trzy mecze i w kategorii kobiet zdobyły Monika Chruszcz 10, Maja Nieckarz 11 a Nikola Herezy 12 miejsce.

22 września odbył się turniej Grand Prix Cieszyna 2 z cyklu trzech spotkań turniejowych, gdzie zdobyliśmy:

- w kategorii do 10 lat: Maja Nieckarz miejsce III i Monika Chruszcz XII

- w kategorii do 14 lat Mariusz Chruszcz IV miejsce.

I Szachowa Liga Podbeskidzia w Strumieniu  w dniu 29 września, gdzie jako szkoła zdobyliśmy jak na razie  I  miejsce,  ale  liczą  się  indywidualne zwycięstwa:

- w grupie A z rankingiem na 22 zawodników najlepiej spisała się Maja Nieckarz, która zdobyła V miejsce (4 wygrane), natomiast  Mariusz (3,5 wygrane), Nikola i Andrzej Połowczuk spisali się trochę słabiej.

- w grupie B najlepiej spisał się Paweł Czyż z klasy VII, który zdobył I miejsce (7 wygranych), natomiast Piotrek Paszek i Igor Pawlitko mieli po 4 wygrane, a Oliwier Gawlik 3,5 punktów.

Gratuluję dobrych wyników i zapraszam na II ligę szachową w Strumieniu w dniu 6 października. W tym samym czasie będą Mistrzostwa Śląska i dlatego niżej notowani zawodnicy będą mieli okazję zdobyć wysokie miejsce w Strumieniu. Jadę z dziećmi i zapraszam do udziału wszystkich miłośników gier szachowych. Zgody do pobrania ze strony  szkoły w zakładce szachy w szkole i u mnie w szkole.

W tym tygodniu 4 października musimy na kółku szachowym o 14.30 zrobić rozgrywki celem wyłonienia  drużyny  na  mistrzostwa  szkół ustrońskich ( 4 osoby). Zapraszam Monikę i Mariusza Chruszcz, Maję Nieckarz, Pawła Czyża, Adama Jurasza, Andrzeja Połowczuka.

Rok szkolny 2017/2018 - szachy (archiwum)

Rok szkolny 2016/2017 - szachy (archiwum)

[wróć]