SZACHY W SZKOLE

 

W najbliższym czasie

Plany Turniejów na wrzesień i październik 2018

Wakacje upłynęły pracowicie. Na obozach szachowych podszkalano umiejętności, a na turniejach zdobywano kolejne punkty. Nikoli Herezy udało się zdobyć  III kategorię szachową.

Już teraz we wrześniu ostro zaczynamy:

1. 22.09.2018 – Turniej dla dzieci „Grand Prix Cieszyna” c.d. turnieju w Cieszynie (cykl 3 spotkań)

2. 23.09.2018 – Turniej dla szkół podstawowych w Pawłowicach

3. 29.09.2018 – I edycja Szkolnej Ligii Podbeskidzia w Strumieniu. Turniej Żabiego Kraju

4. 6.10.2018 – II edycja Szkolnej Ligii Podbeskidzia (są w tym czasie Mistrzostwa Śląska – Juniorów) i być może turniej zostanie przełożony.

5. 7.10.2018 – Turniej Żabiego Kraju

6. 21.10.2018 – Turniej Mokate w Goleszowie

7. 30.10.2018 – (wtorek) – Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół w Katowicach w Spodku.

Zapraszam do udziału w turniejach i śledzenia strony chessarbiter.

 

1 grudnia - kolejny turniej w Szkolnej Lidze Podbeskidzia w Strumieniu.

--> ZGODA RODZICÓW <--

 

Kategorie szachowe

Rankingi uczniów na dzień 31.03.2018:

1. Maja Nieckarz – II

2. Mariusz Chruszcz – III

3. Monika Chruszcz - III

4. Adam Jurasz – IV

5. Nikola Herezy – IV

6. Andrzej Połowczuk - IV

7. Kamil Kozłowski – V

8. Oliwier Gawlik - V

9. Szymon Sikora – V

10. Piotr Macura - V

11. Agata Jochacy - V

12. Piotr Paszek - V

13. Michał Szczerba - V

 

Rok szkolny 2018/2019

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (03-11-2018, 08:15:41), zdjęcia: M.Szymańska-Kukuczka

Cel wyjazdu na Ogólnopolski Turniej Szachowy Szkół w Katowicach (30 października), czyli popularyzacja królewskiej gry i uczciwa walka z silnymi zawodnikami z całej Polski został osiągnięty. Jak na razie nie zdobyliśmy wspaniałego pucharu za miejsce w pierwsze trójce. Sądzę, że będziemy tak długo jeździć, aż któremuś z naszych zawodników uda się to osiągnąć. Nie jest to łatwa sprawa, gdyż najsilniejsza nasza zawodniczka specjalizuje się w szachach klasycznych a nie szybkich i dwa z siedmiu meczy przegrała na czas, mając przewagę. Jest też rocznikowo o rok młodsza, co jej przeciwniczkom daje przewagę. Możemy być dumni z osiągnięć Mai Nieckarz, gdyż po raz trzeci zdobyła kwalifikacje  na mistrzostwa Polski i zdobyła I kategorię.

W poszczególnych grupach najwyższe miejsce zdobyła Nikola Herezy – 5 zwycięstw na 7 meczy (15 miejsce na 79 zawodniczek), najwyżej klasyfikowany był Mariusz Chruszcz – 5 zwycięstw na 7 meczy (21 miejsce na 158 zawodników).

Dobry wynik (4 zwycięstwa) osiągnęli : Monika Chruszcz, Paweł Czyż, Adam Jurasz, Andrzej Połowczuk, Samuel Świeży.

Mogą być dumni ze swoich osiągnięć : Jeremiasz Świeży, Igor Pawlitko (po 3,5 wygranych meczy) Szymon Sikora, Michał Szczerba, Piotr Paszek i Katarzyna Stanna.

Musimy stworzyć dwie drużyny z VII i VI klasy (w tym dwie dziewczynki) oraz z klas młodszych. By drużyna była silna musimy systematycznie ćwiczyć na kółku szachowym w czwartki o godz. 14.40 do 15.25. Systematyczne uczęszczanie będzie nagradzane dodatkowymi punktami z zachowania. Młodsi mają zajęcia z szachów w czwartek i piątek o 12.45. Kto nie trenuje nie idzie do przodu, czyli w stosunku do innych cofa się.

Przypominam szachistom, że w sobotę 1.12.2018 będzie kolejny turniej w Strumieniu - Liga Szkolna Podbeskidzia, na którym będzie można zdobyć szachową kategorię lub ją podnieść i dlatego opłata będzie wyższa niż zwykłe – prawdopodobnie 15zł. Pojadą dzieci, które doskonalą swoje umiejętności. Zapraszam do udziału, gdyż nasi rywale ciągle się doskonalą. Drużyna z SP2 zajęła na powiatowych turniejach II miejsce po Skoczowie i jedzie na Rejonowe. My w grupie klas VII-VIII mielibyśmy szansę na III, ale musimy mieć zaangażowaną drużynę. Zapraszam na treningi i zawody.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (08-10-2018, 05:53:32)

W dniu 6 października odbyły się dwa ważne turnieje szachowe:

1. Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów w Szachach Szybkich w Łaziskach Górnych, w których nasi dobrzy zawodnicy należący do klubów szachowych walczyli o dobre miejsca:

- Maja Nieckarz zdobyła w swojej kategorii II miejsce,

- Nikola Herezy (10), Monika Chruszcz i Mariusz Chruszcz zajęli dobre miejsca, ale nie były to osiągnięcia medalowe.

 2. II edycja Szkolnej Ligii Podbeskidzia w Strumieniu:

- jako szkoła zajęliśmy III miejsce (I miejsce Górki W. 18 pkt., a my zdobyliśmy 17,5 pkt.)

- indywidualnie najlepszy wynik z naszej szkoły zdobył Paweł Czyż – IV miejsce w grupie A,

- Andrzej Połowczuk – VII miejsce w grupie A

- Oliwier Gawlik – IV miejsce w grupie B

- bardzo dobry wynik osiągnął też  Adam Jurasz, Igor Pawlitko (5 wygranych), Kamil Kozłowski (4,5 punktu), Samuel Świeży, Piotr Paszek, Jakub Ogrodzki, Aleksander Mrowiec (po 4 wygrane mecze na 7 rund). Pozostali zbierali cenne doświadczenie.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (01-10-2018, 05:42:12)

Minął pierwszy miesiąc roku szkolnego a już zjawiły się sukcesy w rozgrywkach szachowych.

W dniu 16 września odbył się międzynarodowy turniej MOKATE w Goleszowie, gdzie na 92 zawodników nasi uczniowie zdobyli niezłe miejsca.

- Mariusz Chruszcz na 7 meczy wygrał cztery i w kategorii do 12 roku życia był 11.

- Dziewczęta wygrały po trzy mecze i w kategorii kobiet zdobyły Monika Chruszcz 10, Maja Nieckarz 11 a Nikola Herezy 12 miejsce.

22 września odbył się turniej Grand Prix Cieszyna 2 z cyklu trzech spotkań turniejowych, gdzie zdobyliśmy:

- w kategorii do 10 lat: Maja Nieckarz miejsce III i Monika Chruszcz XII

- w kategorii do 14 lat Mariusz Chruszcz IV miejsce.

I Szachowa Liga Podbeskidzia w Strumieniu  w dniu 29 września, gdzie jako szkoła zdobyliśmy jak na razie  I  miejsce,  ale  liczą  się  indywidualne zwycięstwa:

- w grupie A z rankingiem na 22 zawodników najlepiej spisała się Maja Nieckarz, która zdobyła V miejsce (4 wygrane), natomiast  Mariusz (3,5 wygrane), Nikola i Andrzej Połowczuk spisali się trochę słabiej.

- w grupie B najlepiej spisał się Paweł Czyż z klasy VII, który zdobył I miejsce (7 wygranych), natomiast Piotrek Paszek i Igor Pawlitko mieli po 4 wygrane, a Oliwier Gawlik 3,5 punktów.

Gratuluję dobrych wyników i zapraszam na II ligę szachową w Strumieniu w dniu 6 października. W tym samym czasie będą Mistrzostwa Śląska i dlatego niżej notowani zawodnicy będą mieli okazję zdobyć wysokie miejsce w Strumieniu. Jadę z dziećmi i zapraszam do udziału wszystkich miłośników gier szachowych. Zgody do pobrania ze strony  szkoły w zakładce szachy w szkole i u mnie w szkole.

W tym tygodniu 4 października musimy na kółku szachowym o 14.30 zrobić rozgrywki celem wyłonienia  drużyny  na  mistrzostwa  szkół ustrońskich ( 4 osoby). Zapraszam Monikę i Mariusza Chruszcz, Maję Nieckarz, Pawła Czyża, Adama Jurasza, Andrzeja Połowczuka.

Rok szkolny 2017/2018 - szachy (archiwum)

Rok szkolny 2016/2017 - szachy (archiwum)

[wróć]